Hello bank!

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 1. 6. 2019 22:46

Tak mám na BÚ naúčtováno pár haléřů "sankční úrok při nepovoleném přečerpání zůstatku", přičemž jediné dva pohyby za květen na účtu, který měl na začátku zůstatek 0,00 Kč, jsou přesun částky x Kč z SÚ na BÚ a týž den výběr oné částky x Kč z bankomatu... Vypadá to, že je čas udělat této bance "papá", na tohle fakt nemám nervy.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlazy 2. 6. 2019 00:47

https://spolu.hellobank.cz/nejcastejsi-dotazy-16/sankcni-urok-pri-nepovolenem-precerpani-zustatku-9467
HB provádí mnohé bankovní záležitosti podle svých vlastních často zcela nelogických pravidel na které nejsme zvykli z jiných bank a tím snadno může některé klienty kteří o tom neví a nedávají si na to pozor dostat do nepovoleného přečerpání zůstatku.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod drkarel 2. 6. 2019 05:31

Slušný, domnělý zůstatek 0,01, sankční úrok 0,02, skutečný zůstatek -0,01 a mj. kvůli tomu několik dnů diskutuji o tom, jak je možné že skutečný zůstatek je v záporné hodnotě namísto v kladné, jak má být. :D
drkarel
Diskutér

Odeslat příspěvekod wit.cz 2. 6. 2019 08:04

K ranní kávě super materiál :D Obdivuju trpělivost tamní maminky a mufa. A to když si představím, že existuje řada oblastí a zemí, kde se např. výplata uzavírá v rámci daného měsíce před jeho skončením, to je teprve "nečestná a nesolidní hra" ... :D
wit.cz
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlazy 2. 6. 2019 08:36

Proč si lidí zakládají spořící účty? Snad ne kvůli tomu aby pak peníze měli trvale na účtu běžném pouze proto aby si v případě podivných praktik banky banka mohla z toho něco vzít. Pravidla HB nikde nestanoví, že klienti mají mít na běžném účtu vždy nějaké peníze v určité výši.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod minarjo 2. 6. 2019 08:51

Tomáš Marný píše:...přičemž jediné dva pohyby za květen na účtu, který měl na začátku zůstatek 0,00 Kč, jsou přesun částky x Kč z SÚ na BÚ a týž den výběr oné částky x Kč z bankomatu...

Tomáši, problém je právě ve slovech týž den, které jsem v citaci tvého příspěvku zvýraznil. Je třeba zkrátka při využívání služeb francouzské banky, která logicky přejímá systémy a účetní standardy mateřské BNP Paribas dle francouzských zvyklostí, být připraven na určité účetní anomálie. Jednou z nich je, že nový bankovní den nezačíná u Hello o půlnoci, ale v 18h (takže v pátek v 18:01 je v Hello už bankovní pondělí), což má vliv třeba na připisování úroků (proto třeba teď úroky za květen byly připsány po 18h v pátek 31.5.), nebo na zaúčtování plateb s dopřednou splatností.
Druhou anomálií, na kterou nejsme v ČR zvyklí, je u převodů v reálném čase (tedy typicky z BÚ na SÚ či v tvém případě naopak) rozdíl mezi zůstatkem zobrazeným a účetním. Běžně banky rozlišují taky zůstatek disponibilní a účetní, ty se liší hlavně po platbě kartou. Zde je to obdobné, ale úroky (klasické i z prodlení) jsou počítány dle účetního a projeví se to i u vnitrobankovních převodů, které jsou úročeny až den po připsání (jak kladné, tak v tvém případě záporné úroky).
Pokud tedy například v pondělí v 10h převedeš nějakou částku z SÚ na BÚ, tak zůstatek vidíš u SÚ sice zvýšený hned, ale z hlediska účetního se to u nich definitivně zaúčtuje a začne kladně úročit až další bankovní den (tedy po 18h). Pokud ty však z toho samého BÚ tu částku odčerpáš bankomatem před 18h, vznikne tam krátce účetně záporný zůstatek pod nulu a z toho ti ten malý úrok naúčtovali. Zdůrazňuji, že si nejsem tímto mechanismem jist na 100%, může to být plus mínus jinak. Ale tím, že nejsi první, kdo toto chování zde či na fóru Hello spolu popisuje, bude to pravděpodobně tak či velmi podobně.
Řešením tedy je z BÚ čerpat až druhý bankovní den po převodu na něj, tak aby nevznikl ten krátký záporný účetní zůstatek vlivem úročení až od dalšího bankovního. A nebo zkrátka na něm nedržet nulu, když je taky úročen, no :).
Naposledy upravil minarjo dne 2. 6. 2019 09:08, celkově upraveno 1
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod drkarel 2. 6. 2019 09:03

Celý jsem to nečetl, nejsem masochista, ale … já pouze narážím na poměrně jednoduchou matematiku, kvůli které se není třeba divit: 0,01-0,02 = -0,01. Jinak, samozřejmě, to, co popisuje Tomáš Marný a Ty (jako základní problém), jako problém vidím taky. Takhle z dálky to vypadá, jako by se debetní transakce (výběr, platba kartou) zaúčtovala dříve než příslušná kreditní (převod z SÚ), což je divné - převod by měl být on-line, transakce PK se zaúčtovává nejdříve další den, navíc by platba PK spíše neměla projít v případě nedostatečného disponibilního zůstatku. Dobral ses nějaké odpovědi od HB?

edit: minarjo to vysvětluje.
Naposledy upravil drkarel dne 2. 6. 2019 09:05, celkově upraveno 1
drkarel
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rad68 2. 6. 2019 09:04

Ono to ani nesouvisí s tím francouzským systémem, mně se u AirBank jednou stalo totéž. Vybral jsem na konci měsíce z bankomatu, takže se to ukazovalo jako nezaúčtovaná transakce (měl jsem 5 plateb kartou, takže jsem dostal úrok), zaúčtovalo se to až začátkem dalšího měsíce. Po jeho skončení (neměl jsem 5 plateb kartou), se mi tam objevil "kreditní úrok" "-2 halíře". Měl jsem tam pár tisíc, takže jsem se nedostal do záporu, ale do banky jsem psal právě kvůli tomu, jak může být "kreditní" záporný (zjevně pro to taky nemají odpovídající pojmenování).

PS: To není kritika Air ani Hello, předpokládám, že by to tak dělaly všechny banky, jenomže asi žádná jiná (?) běžný účet neúročí, takže se to u nich nestane.
Rad68
Návštěvník

Odeslat příspěvekod drkarel 2. 6. 2019 09:07

Řekl bych, že to je něco jiného - jen si odečetli úrok, který Ti připsali, i když jsi na něj neměl nárok.
drkarel
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 2. 6. 2019 12:00

Jenže já už jsem to takto dělal několikrát (ráno přesun z SÚ na BÚ, odpoledne výběr z bankomatu) a nikdy žádný sankční úrok nebyl...
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod minarjo 2. 6. 2019 12:48

Nejspíš už to nyní překročilo 1 haléř a byl proto naúčtován. Nejsi první ani poslední, ostatní s tímto pidi záporným úrokem 1 či 2 haléře měli také zkušenost, a také při vynulování běžného účtu až na 0,00 Kč. Pokud bys na BÚ držel zůstatek alespoň pár desetníků, nebo nedej bože celou 1 korunu a víc :), tak se to nestane.
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 2. 6. 2019 13:10

mBank se aspoň v začátcích taky chovala podobně… ale na mFóru už to nenajdeme.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod vlazy 2. 6. 2019 13:16

minarjo píše:Je třeba zkrátka při využívání služeb francouzské banky, která logicky přejímá systémy a účetní standardy mateřské BNP Paribas dle francouzských zvyklostí, být připraven na určité účetní anomálie.
Právě, že to vůbec logické není. Přišli podnikat do Česka a tak by se snad logicky mohli přizpůsobit Českým bankovním zvyklostem. Je to něco podobného tak jako by např. Anglicky prodejce aut začal prodávat auta v Česku, ale s volantem na opačné straně tak jak je to zvykem v Anglií, ale ne u nás v Česku.
minarjo píše:A nebo zkrátka na něm nedržet nulu, když je taky úročen, no :).
Ano, BÚ je u HB také úročený. Proč si ale myslíš, že si lidi zakládají u HB i SÚ? Asi ne proto aby pak peníze drželi na BÚ s úrokem 0,6% když na SÚ ho mají 1,5%. Ono je dobré nad tím logicky přemýšlet.

Tomáš Marný:
Pokud jsi ten výběr z bankomatu prováděl koncem měsíce a zaúčtované to bylo až začátkem měsíce následujícího tak by to mohlo být tím. Něco podobného, ale s platbou kartou bylo u mne kdy jsem platil koncem měsíce a zaúčtovalo se to až začátkem měsíce následujícího. Podle toho jak mi to vysvětloval bankéř z HB došlo k tomu, že mi HB započítala úrok z blokovaných peněz na základě plateb kartou, ale ty se v HB neúročí a tak si je pak vzala zpět. Protože na mým BÚ účtu už ale nebylo na to dost peněz tak tím vzniklo to přečerpání zůstatku a následně i sankční úrok. Údajně se nejedná o nějakou sankci, ale o to, že to pouze tak mají ne příliš vhodně pojmenované.

minarjo píše:Pokud bys na BÚ držel zůstatek alespoň pár desetníků, nebo nedej bože celou 1 korunu a víc :), tak se to nestane.
Pokud by se HB chovala solidně a neprováděla takové čachry tak by se něco takového nemohlo stávat i při nulovém zůstatku na účtu.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod drkarel 2. 6. 2019 13:22

Pak je to ovšem přesně to, co popisoval Rad68, a není se vůbec čemu divit. Prožral jsi to, co nebylo Tvoje. Co si pamatuji, něco podobného se mi stalo i u Monety.
drkarel
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 2. 6. 2019 13:37

vlazy píše:Právě, že to vůbec logické není. Přišli podnikat do Česka a tak by se snad logicky mohli přizpůsobit Českým bankovním zvyklostem.
Nech si ten laciný nacionalismus od cesty. Klidně to srovnej se 100% českou Monetou, která momentálně blokuje peníze pro odchozí příkazy den předem v 20:00 a až v srpnu to bude rušit.

Bankovní systémy bývaly zkrátka často stavěné na dávkové zpracování každou noc a zavírané pobočky, a jestli něco bylo nebylo blokované / dostupné / zaúčtované v deset večer vůbec nešlo poznat. Teď máme internet banking a karty a okamžité platby, a je to čím dál míň únosné - ale upgrade core systému je něco jako rekonstrukce letadla za letu, tak to holt různým bankám trvá různě dlouho.

Tohle není ani zdaleka první indicie, že HB nehodlá mít špičkové technologie, protože si s půjčkami pro lidi s menšími příjmy docela vystačí, tak je holt potřeba se s tím srovnat. Jestli chceš špičkové technologie, jdi do, co já vím, Air Bank nebo ČS, nebo si otevři nějaký zahraniční účet, a hezky si to zaplať na úrocích, kurzech a poplatcích.
fc70
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků