Proplácení firemních výdajů

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Greny 31. 10. 2019 19:21

Zdravím všechny!

Stal jsem se "obětí" zajímavé diskuze :-D týkala se vyúčtování pracovních cest a proplácení firemních nákladů, které si uhradil během cesty sám zaměstnanec.

Uvedu příklad:

Zaměstnanec byl vyslán na služební cestu, kdy si koupil jízdenku na vlak, ale zaplatil je svojí soukromou platební kartou, protože firemní neměl k dispozici.

Pointa příběhu je, že jedna strana tvrdí, že není možné dát do vyúčtování PC jízdenku hrazenou soukromou platební kartou (na jízdence je vytištěn způsob platby) - měla být hrazena v hotovosti. Druhá strana tvrdí, že to nerozhoduje a zaměstnanec si může do vyúčtování takto koupený doklad klidně dát.

Má otázka - opravdu rozhoduje zda zaměstnanec na služební cestě uhradil něco svojí soukromou PK namísto hotovosti? Pokud ano, má to oporu někde v zákoně/vyhlášce/pokynu atp.? Já se v této situaci přikláněl k názoru, že to nerozhoduje, ale že rozhoduje úplně něco jiného O:-) :-D

Co vy na to?? Na kterou stranu se přikloníte? :twisted: 8-) 8-D
Greny
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ROlda78 31. 10. 2019 19:37

u nás to není problém
běžně dopravu, benzin, hotely apod. platím soukromou kreditkou
(zpět to dostávám na ruku proti "účtenkám")
O chytré ženské je nouze. Konečně o chytré mužské zrovna tak. Jan Werich
ROlda78
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 31. 10. 2019 19:56

U nás ve firmě není problém uhrazení firemních věcí soukromou kartou, takže zákon to určitě nezakazuje, něco jiného jsou vnitropodniková pravidla.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Greny 31. 10. 2019 20:12

Vnitropodniková pravidla jsem schválně neuváděl, protože víme, jak to ve velké většině je :) zajímalo mě jestli na to není nějaká zákonná úprava, protože o žádném nevím … tak jsem byl zvědav, co na to internety :-D
Greny
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod paty07 1. 11. 2019 00:44

U nás také není problém si nechat věci placené kartou nechat proplatit.
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 1. 11. 2019 05:33

Ono by takové zákonné omezení dost komplikovalo život firem, řada věcí nelze zaplatit jinak, než kartou (například parkovné) a vybavit všechny zaměstnance firemní kartou by bylo dost drahé.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ninaa 1. 11. 2019 17:47

Pro Greny:
Neexistuje zákon, v kterém je zákaz používání soukromých platebních karet při úhradě firemních nákladů respektive nákladů zaměstnavatele.
Zejména při služebních cestách se to často stává a je to opravdu v pořádku.
Pouze s tím mívají problém ti, kteří mají provést cestovní vyúčtování - zejména v případě zahraničních cest, kvůli správným kurzům pro vyúčtování slučební cesty a pro její zaúčtování.
Poraďte těm vašim soupeřům v diskuzi, ať se podívají např. na:
https://www.pamprofi.cz/33/kurzy-pro-pr ... U80e7TWRA/
Dá se tam získat časově omezený bezplatný přístup, takže ať to využijí a poučí se.

BTW: v případě firemních karet poskytovaných k použití zaměstnancům, je pro zaměstnavatele mnohem větší opruz v tom, že musí mít opravdu dobře zpracovanou interní směrnici používání těchto podnikových karet zaměstnanci, viz: https://portal.pohoda.cz/dane-ucetnictv ... mernicich/

Pracovala jsem u více zaměstnavatelů (do 100 zaměstnanců) a nikdo z nich platební firemní karty běžným zaměstnancům nesvěřil, mělo je jen nejužší vedení. Takže placení soukromými platebními kartami zaměstnanců bylo na běžném pořadu dne. Legendy o tom, že se nesmí platit soukromou platební kartou firemní výdaj kolovaly někdy v devadesátých letech, co si pamatuji.
Naposledy upravil Ninaa dne 1. 11. 2019 18:02, celkově upraveno 1
Ninaa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 1. 11. 2019 17:55

Kolegovi firma proplácela cizoměnové platby dle skutečně zaúčtované částky na jeho soukromé kartě
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ninaa 1. 11. 2019 18:05

No, tak snad jim na to nepřijde kontrola :-) Kde není žalobce (či kontrolora) není soudce. Nejsem žádný daňový poradce ale cesťáky jsem před pár lety musela řešit, tak si pamatuji, že to byl dost opruz, než jsme to dali dohromady.
Ninaa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 1. 11. 2019 21:23

§ 151 zákoníku práce ... je naprosto jedno, jak zaměstnanec zaplatil. Prostě mu náleží náhrada výdajů.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků