Refinancovat hypotéku 2 roky před koncem fixu?

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Jack111 1. 11. 2019 09:16

Jak te obere?
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dk1844 1. 11. 2019 13:05

To by me taky zajimalo, jak ho ojebe. Ja to dosud chapal tak, ze pokud prijdu do banky a reknou mi, ze bude urok 3 % p.a., zatimco kdyz mi to sjedna spostredkovatel za 3 % p.a. (ze zkusenosti bych rekl, ze prave zprostredkovatel umi dojednat lepsi urok nez clovek z ulice), tak je to pro me prast jak uhod. A ze banka zprostrekovateli zaplati za to, ze me dohodil, mi v nabidce nijak neuskodi, ale naopak se s nim podeli o zisk oni.

Je to tedy podle tebe, e.sobone, jinak?
dk1844
Návštěvník

Odeslat příspěvekod audiobullys 5. 11. 2019 01:28

Refinancuju mimo fix pokuta od RB 1000 Kč a sazba 2,39. Slevicka 0,2 za csob premium účet.
Me z RB volali ale nebyl jsem na tlf.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod mrhule 5. 11. 2019 15:28

U RB se možná dostaneš i níže. Mám 2.4 % - sazba z půlky října.
mrhule
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xxiro 6. 11. 2019 08:50

Já si teď mapuju terén protože si plánuji vzít hypo, zatím jsem obešel 3 banky, nejnižší sazbu mi zatím nabídli u KB 2,29% na 0,75M. Pokud bys potřeboval refinancovat větší objem peněz, dostal by ses ještě o něco níž. Mimo jiné mi řekli, že refinancují hypo i 2 roky dopředu, ale těžko říct kam se do té doby pohnou úrokové sazby. Na strmý růst to v následujících měsících nevidím a díky klesajícímu zájmu o hypo a konkurenčnímu prostředí dost možná dočkáme snížení úrokové sazky ze strany bank.

Před rokem jsem si myslel, že dnes budou úroky na hypotékách daleko výš (přes 3%) poté co ČNB začala zvyšovat úrokové sazby.
xxiro
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod beet 1. 2. 2020 11:28

Já jsem podepisoval před rokem, když byla panika, že to letí nahoru za 2,99, což se následně ukázalo, že to bylo v podstatě na vrcholu. Byl to dodatek na nové období. Původní fixace mi končí v prosinci. Tak jsem šťouchnul do KB jestli by s tím nešlo něco udělat. Nabídli mi 2,69.
Včera jsem byl v ČSOB a po všech slevách za premium bankovnictví a tak mi nabídli 2,67.

Když tu čtu jaké nabídky jste měli 2-3 měsíce zpátky, tak se ptám. To to tak šlo nahoru? Nebo jaké máte aktuální nabídky z ledna?

-- 1. 2. 2020 12:13 --

Ještě dotaz. Nezkoušeli jste někdo u FIO delší fix než na 5 let. Hodil jsem si moji situaci do kalkulačky a mají to tam aktuálně za 2,18 na pět let.
beet
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tmx643 1. 2. 2020 13:22

Tak šlo to nahoru. Z těch cca 2,3 na těch cca 2,6. Vždy záleží na konkrétní situaci, bonitě, výši hypo, počtu let. A KB a Hypotečka mají obecně jedny z nejvyšších sazeb.
U Creditas a Fia už pochybuji, že dají tu sazbu od. I Refinanso už má 2,38 % (přičemž ještě asi 3 týdny zpět mělo 2,08 %). Airbank ještě ukazuje 2,39 % (ale to měli i v listopadu, tak těžko říct, jestli už nezvednou).
Což je ale stále o dost míň, než ti nabízí (tak proč by dávali míň, když nemáš lepší nabídku).
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod beet 1. 2. 2020 14:04

Vidíš Creditas mě nanapadl. Nechal jsem si na jejich stránkách udělat kalkulaci a přišla mi kalkulace na 2,19 na 10 let. Asi se tam příští týden stavím.
beet
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod beet 26. 3. 2020 20:50

Tak jsem před podpisem u toho Creditasu za 2,29% na 10 let. Ale po dnešním opětovném snížení základní sazby ČNB, očekávám v řádech měsíců výrazný pokles u hypoték. Takže bych počkal na podzim. Jak to vidíte vy?
beet
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tmx643 27. 3. 2020 11:32

A projdeš za pár měsíců? Tím mám na mysli, jestli si jsi jistý, že všichni žadatelé budou mít práci a že třeba při snížení hodnoty nemovitosti o 20 % budeš stále v LTV 80? Pokud ano, tak bych počkal.
A nebo... Refinancuj a za pár měsíců kdyžtak znovu. V tom případě bych ale zkrátil nyní fixaci na 7 let, kde by měl být úrok o 0,10 nižší.
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod dk1844 27. 3. 2020 11:49

tmx643 píše:Refinancuj a za pár měsíců kdyžtak znovu.

To jde? Mel jsem za to, ze jak clovek podepise refinancovani, tak pokud by necerpal, tak zaplati tucnou pokutu...?

Nebo je to ted jinak?

Ptam se proto, ze mam taky podepsane refinancovani (ktere jsem jeste necerpal) a myslel jsem si, ze nynejsiho snizeni sazeb CNB uz nemuzu nijak vyuzit (aniz bych se z podepsaneho refinancovani musel vyplatit, takze by to nemelo smysl). Takze nejak muzu?
dk1844
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tmx643 27. 3. 2020 12:11

Mám na mysli čerpat nyní a na konci roku znovu. Už rok platí, že účelně vynaložené náklady při předčasném splacení úvěru (refinancování) nejsou ušlé úroky. Platí se jen "pokuta" cca 1000 Kč. Plus pak odhad, poplatek za čerpání, výmaz a zápis do katastru, ověření podpisů, výpis z LV pro novou banku, že je už její zástavní právo na prvním místě. Tj celkově cca 5-10 tisíc.
Takže by čerpal nyní a na konci roku znovu. Když má nyní rozdíl 0,70 (možná i 0,80 při kratší fixaci), tak by dle výše hypotéky ušetřil 1-2 tisíce měsíčně, takže by se to mohlo vyplatit.
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod beet 27. 3. 2020 12:21

tmx643 píše:A projdeš za pár měsíců? Tím mám na mysli, jestli si jsi jistý, že všichni žadatelé budou mít práci a že třeba při snížení hodnoty nemovitosti o 20 % budeš stále v LTV 80? Pokud ano, tak bych počkal.
A nebo... Refinancuj a za pár měsíců kdyžtak znovu. V tom případě bych ale zkrátil nyní fixaci na 7 let, kde by měl být úrok o 0,10 nižší.


To je samozřejmě otázka. Trochu přepokládám, že ceny RD dolů nepůjdou, ale kdo ví. Na druhou stranu i kdybych neprošel už mám podepsaný dodatek u stávající banky, takže jsem v klidu. Bohužel jsem ho podepisovat na vrcholu na 2,99%, proto řeším opimalizaci refinancem u jiné banky.
Aktuálně jsem to u toho Creditasu zakonzervoval na jeden měsíc. Do té doby se musím rozhodnout jestli do toho jít či ne.
Jinak konec fixace mám až v prosinci.
beet
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod dk1844 27. 3. 2020 13:52

tmx643 píše:Mám na mysli čerpat nyní a na konci roku znovu. Už rok platí, že účelně vynaložené náklady při předčasném splacení úvěru (refinancování) nejsou ušlé úroky. Platí se jen "pokuta" cca 1000 Kč. Plus pak odhad, poplatek za čerpání, výmaz a zápis do katastru, ověření podpisů, výpis z LV pro novou banku, že je už její zástavní právo na prvním místě. Tj celkově cca 5-10 tisíc.
Takže by čerpal nyní a na konci roku znovu. Když má nyní rozdíl 0,70 (možná i 0,80 při kratší fixaci), tak by dle výše hypotéky ušetřil 1-2 tisíce měsíčně, takže by se to mohlo vyplatit.


A jak to konkretne funguje? Tj. musi byt jiz refinancovani dokonceno (tedy puvodni dluh splacen, puvodni zastava pryc) a pak se da refinancovat hned znovu s minimalnimi sankcemi? Nebo to lze jeste v dobe, kdy je refinancovani podepsane, ale jeste neni provedeno (tj. cerpano atd) - takze sankce efektivne temer neplati?

Od kdy to plati (ja mam podpis refinancovani nekdy v unoru 2019 a samotny konec fixace a refinancovani stare hypo v unoru 2021 - vztahuje se to i na me? Nebo tedy musim pockat do 2021 a nechat cely proces probehnout a pak teprve resit?

Jsou k tomu nejake dalsi informace, odkud cerpas nebo resi se to prakticky nekde? Nejak se mi nedari o tom najit dost relevantnich informaci :(
dk1844
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tmx643 27. 3. 2020 14:25

Mělo by to platit na všechny smlouvy od prosince 2016. Já jsem v lednu refinancoval hypo podepsanou v květnu 2018 a čerpanou v září 2018. Ale jestli se to vztahuje i na refinancování před před samotným refinancováním, to netuším. Ono to je totiž o předčasném splacení, nikoliv o nečerpání. Ty máš asi starou smlouvu (z ledna 2016?), takže tu nemůžeš refinancovat dřív, ale na to již dohodnuté refinancování by se to mohlo vztahovat.
tmx643
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků