Creditas (banka)

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod fc70 27. 12. 2019 01:28

Okamžité platby jsou jen mechanismus pro převod peněz, není to kouzlo, kterým se ve všech bankách navždy zruší odstávky – naopak, jak je tady vidět, existence okamžitých plateb klientům ukáže existenci odstávek vnitřních systémů, kterých by si jinak vůbec nemohli všimnout.

Určitě by se hodilo, kdyby IB mohlo oznámit „teď okamžitá platba nepůjde, my/příjemce má odstávku“ – ale to taky nemůže být 100% spolehlivé (odstávka může začít až potom, co klient vyplní formulář) a plateb se provádí dost na to, aby na tyhle případy klienti v praxi čas od času opravdu narazili.

Proti pomalejším platbám je to určitě zlepšení, ale platit faktury v 23:59 v den splatnosti si zkrátka nemůžeme zvykat.

Jo a Fio dosud zákazníkům spuštění neoznámilo / nic neslibuje (je jen v tom seznamu v CERTISu), tak mi přijde dost zbytečné se zlobit, že na to není spoleh.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod vlazy 27. 12. 2019 12:24

fc70 píše:Jo a Fio dosud zákazníkům spuštění neoznámilo / nic neslibuje (je jen v tom seznamu v CERTISu), tak mi přijde dost zbytečné se zlobit, že na to není spoleh.
Já se na tu mojí včerejší nemožnou okamžitou platbu do FIO a také i tu nezdařenou do MMB nezlobím. Chtěl jsem to jen vyzkoušet a nijak mi na tom aby peníze byly převedeny nezáleželo. Vycházel jsem z článku na https://www.penize.cz/internetbanking/411699-okamzite-platby-uz-prijima-i-fio-banka podle kterého by příjem okamžitých plateb u FIO už měl fungovat.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod dr._lukas 27. 12. 2019 13:04

Co to je za pič***nu, že má banka odstávku? Je v seznamu ČNB a má to tedy fungovat bez omezení. Odstavovat můžou maximálně celé IB.
dr._lukas
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlazy 27. 12. 2019 14:35

Žijeme v Česku a zdejší banky bohužel nejsou až tak dokonalé aby nemohly mít občas nějaké výpadky a něco jim nefungovalo. Včera byl svátek (nepracovní den) a tak by se snad dalo omluvit, že v Česku není příliš zvykem aby banky v nepracovní dny řešily nějaké problémy které jich až tolik nepálí. Bohužel ono jim ty okamžité platby nefungují ani dnes kdy už je pracovní den a mohli to opravit. Je otázkou jestli vůbec ví, že jim to nefunguje. Před chvíli jsem to samé co včera zkoušel znovu a se stejným výsledkem. Platbu do FIO mi dnes už šlo zadat a odeslat, ale obě platby do MMB a FIO se vrátily zpět s oznámením SMSkou, že okamžitou platbu nebylo možné realizovat. Podle mne to vypadá na nějaký problém u Creditas. Nevím jak dlouho jim to už nefunguje, ale mohli by si to opravit a nebo dát ohledně toho nějakou informací, že to mají nefunkční a ne, že nechají okamžitou platbu normálně zadat a odeslat a pak ji vrátí zpět na účet s tím, že ji nebylo možné realizovat.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod fc70 27. 12. 2019 15:40

dr._lukas píše:Co to je za pič***nu, že má banka odstávku? Je v seznamu ČNB a má to tedy fungovat bez omezení.
A jak by to měli udělat, když potřebují někdy nasadit novou verzi software, nebo v nejhorším případě systém pro okamžité platby úplně nahradit systémem od jiného dodavatele? Odstávky systému, který ty platby přijímá (a zaznamenává, že proběhly), jsou plus mínus nevyhnutelné.

(No dobře, kdyby na to bylo neomezeně peněz a času, dá se ledacos – ale teď je snad pro všechny užitečnější, aby to banka vůbec nasadila, i kdyby to mělo fungovat jen 23 a ne 24 hodin denně, než mít to dokonalé a zavést okamžité platby za 2 další roky a s poplatkem 10 Kč za každou.)

Odstavovat můžou maximálně celé IB.
Naopak, „celé IB“ je (v principu) snazší nechat běžet pořád, může třeba po dobu odstávky zobrazovat starší informace a odmítat zadání nových příkazů nebo jakýchkoli změn. Ale odesílání/příjem plateb inherentně zahrnuje zápis dat, která se nesmí ztratit, což je provozovat bez odstávek těžší.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod vlazy 27. 12. 2019 17:54

fc70 píše:
dr._lukas píše:Odstávky systému, který ty platby přijímá (a zaznamenává, že proběhly), jsou plus mínus nevyhnutelné.
Nevyhnutelné to asi je, ale v takových případech to banky obvykle plánují dopředu a informují o tom, že bude odstávka a co všechno bude nefunkční a jak dlouho. Že by si banky naplánovaly odstávku zrovna na svátky a to ještě k tomu zároveň dvě současně (MMB a FIO) a trvalo jim to prozatím už 2 dny tak to se mi zdá málo pravděpodobné. Připadá mi to, že v tom asi bude něco jiného než pouze nějaká obyčejná odstávka kvůli aktualizací software.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Kittyhawk 27. 12. 2019 17:55

Já jsem dnes 2x posílal okamžitou platbu z Creditas (ze spořícího účtu i z běžného) do AirBank (cca v 7:20 a 17:15) a obě prošly instantně a bez problému.
V obojím případě přes aplikaci Richee.
Kittyhawk
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod dr._lukas 27. 12. 2019 18:08

U KB to funguje tak, že v době nějakého “problému” prostě zaškrtnout okamžitá platba nejde. Tady je zřetelný rozdíl mezi bankou a institucí co si na banku hraje.
dr._lukas
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod esquire 27. 12. 2019 20:35

No ono hlavne jinak nez v IB, nebo Richee okamzita platba nejde zadat. V normalni aplikaci Creditas to nejde a pry to ani neplanuji.
esquire
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod audiobullys 27. 12. 2019 21:15

V KB jsem už dvakrát viděl info okamžitou platbu nelze zadat do této banky dříve než 11-00, podruhy tam bylo nak 10-40.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod vlazy 28. 12. 2019 01:05

Kittyhawk píše:Já jsem dnes 2x posílal okamžitou platbu z Creditas (ze spořícího účtu i z běžného) do AirBank (cca v 7:20 a 17:15) a obě prošly instantně a bez problému.
V obojím případě přes aplikaci Richee.
Do AirBank možná, ale do MMB a FIO to nešlo. Ze spořícího účtu mi to v IB okamžitou platbu ani nenabízí na výběr a Richee si kvůli tomu nehodlám pořizovat. Až tolik mi na tom nezáleží.

dr._lukas píše:U KB to funguje tak, že v době nějakého “problému” prostě zaškrtnout okamžitá platba nejde.
To bych také očekával, že při problému okamžitou platbu zadat nepůjde. Je ale otázkou jestli vůbec ví, že mají problém s okamžitými platbami do některých bank a snaží se s tím něco udělat.

audiobullys píše:V KB jsem už dvakrát viděl info okamžitou platbu nelze zadat do této banky dříve než 11-00, podruhy tam bylo nak 10-40.
Tak to by v tomto případě asi neměli nazývat jako okamžitá platba, protože takto se to dá těžko považovat za platbu okamžitou.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod psovod78 28. 12. 2019 11:21

Rikam si, ze Creditas / Richee neni spatny kandidat na jedinou banku, kdyz na to prijde. Slusne kurzy, vybery ze vsech bankomatu zdarma, slusne uroceni na sporicim uctu.

Dobra volba pro nekoho, kdo nechce managovat nekolik bank, i kdyz to nevychazi tak dobre jako hello na platby a mbank na vybery.

Je tu nejaky hacek? Asi ne, co?

-- 28. 12. 2019 11:23 --

Ted jsem si hral s Creditas IB a koukam, ze na Richee nejde udelat SIPO nebo prikaz k inkasu nebo souhlas s inkasem. Achjo.
psovod78
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vlazy 28. 12. 2019 11:58

psovod78:
Banka to není špatná, ale tak jako i u jiných bank by se i u Creditas daly najít nějaké háčky např. mnou posledně diskutované nefunkční okamžité platby do MMB a FIO, méně přehledné IB a mobilní aplikace, kvůli novému OP se mne snažili dostat na pobočku která je pro mne trochu daleko atp.. Záleží co kdo z toho je ochoten akceptovat nebo jak hodně co komu vadí. Každá banka může mít pro každého svoje pro a proti.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod jisy 28. 12. 2019 19:38

psovod78 píše:Rikam si, ze Creditas / Richee neni spatny kandidat na jedinou banku, kdyz na to prijde. Slusne kurzy, vybery ze vsech bankomatu zdarma, slusne uroceni na sporicim uctu.

Dobra volba pro nekoho, kdo nechce managovat nekolik bank, i kdyz to nevychazi tak dobre jako hello na platby a mbank na vybery.

Je tu nejaky hacek? Asi ne, co?

-- 28. 12. 2019 11:23 --

Ted jsem si hral s Creditas IB a koukam, ze na Richee nejde udelat SIPO nebo prikaz k inkasu nebo souhlas s inkasem. Achjo.


Pokud cestujete i dále, než do okolních států, tak pozor na zablokování karet Creditas! Banka je schopna blokovat kartu bez jakéhokoliv upozornění - mě to udělala v Turecku. A údajně (informace od bankéře) to může udělat i třeba v Pobaltí. Lépe se s bankou domluvit před vycestováním ...
jisy
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 28. 12. 2019 20:19

Škoda, že jsi to nenapsal dříve, bych to testnul. Teď jsem se vrátil z Gruzie. Vybíral jsem kartou mBank Visa Svět, Creditas jsem si šetřil na malý doplňkový výběr, nakonec jsem směnil 10 dolarů.

-- 28. 12. 2019 20:19 --

Použití na Ukrajině bez problémů
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků