notebook z druhe ruky,podvod

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Ninaa 7. 1. 2020 18:44

Zlatý stolní PC, pamatuji si z dřívějška, syn běžně sprchoval klávesnici politou limonádou...
Kupovat použité zboží - ať je to NB nebo třeba automobil - je vždy trochu adrenalin - zda ušetřím či prodělám. A pokud budete mít důkaz např. odborný (drahý) posudek, že zboží mělo skrytou vadu již při prodeji, tak je možné se soudit v občanskosprávním řízení https://www.cak.cz/scripts/detail.php?id=8102 Policie vadný NB (ani vadný auťák) opravdu řešit nebude.
Ninaa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod suram 7. 1. 2020 18:50

Soudit se není možné. Žádný soud nepřijme žalobu na osobu neznámé totožnosti. Nebo jak si myslíš, že bude v tomto případě žalobce specifikovat žalovaného? Jako osobu neznámé totožnosti s telefonním číslem XXXXXXXX?
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod treborit 7. 1. 2020 18:56

Tak v obcanskopravnim sporu ne, ale trestnim ano, tam je celkem bezne, ze pachatel je neznam :)
treborit
Diskutér

Odeslat příspěvekod drkarel 7. 1. 2020 19:07

heretic14R56 píše:od stoupit od smlouvy nemohu kdyz s nami dotyčný nemluvi,a je mozne odstoupit od smlouvy kdyz byl ntb vyzkousen a nekoupen v kamenem obchode nebo neni jakykoliv doklad?

Jak jste platili?
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod suram 7. 1. 2020 19:08

treborit píše:Tak v obcanskopravnim sporu ne, ale trestnim ano, tam je celkem bezne, ze pachatel je neznam :)

Ani v trestním řízení není možné podat obžalobu proti neznámému pachateli. Je možné pouze případ tzv. "odložit".
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod drkarel 7. 1. 2020 19:09

treborit píše:Tak v obcanskopravnim sporu ne, ale trestnim ano, tam je celkem bezne, ze pachatel je neznam :)

Ani trestní soud nebude zahájen bez žaloby na konkrétního pachatele. :) Ale ano, pokud by policie konala, mohla by alespoň zjistit identitu prodávajícího. Ovšem i pak je tam hodně otazníků.

edit: suram byla rychlejší … až jsem si myslel, že je to můj příspěvek a hledal jsem pokračování. :)
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod suram 7. 1. 2020 19:11

Totožnost prodávajícího nezjistí nikdo jen podle nejspíše anonymní předplacené SIM karty.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod heretic14R56 7. 1. 2020 20:03

zname jen telefon a adresu na ktere nam byl predan notebook ale nevim jestli tam nekdo bydli,a hlavne nevim jak mam dokazat ze byl notebook poskozeny uz pri prodeji,kdyz byl pri predani koupen s tim že je v poradku,a i vyzkousen

-- 7. 1. 2020 22:00 --

platili jsme hotove
heretic14R56
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod satinst 7. 1. 2020 21:00

Neberte to špatně, ale to je nějaký speciální extra výkonný notebook, že za takovou cenu kupovala z druhé ruky? Dnes ze za 15 tis koupí nový relativně kvalitní a výkonný NB s plnou zárukou...samozřejmě ale nevím, jaké jsou požadavky dcery na výkon...jen by mě to zajímalo....
A pokud NB fungoval při předvedení a pak nešel nabít, tak by mohla být chyba jen u nabíjení...možná zkusit jiný servis na NB na posouzení, i když každý určitě bude chtít náklady na diagnostiku:-(
satinst
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MildaX 8. 1. 2020 09:57

MacBook a o výkon vlastně nešlo?
Podle jednání prodávajícího je jasné že moc dobře věděl že prodává poškozený notebook. Zkoušela jej jen na baterku protože byl nabitý a to nebyla náhoda.
MildaX
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod libol 8. 1. 2020 10:07

Notebook byl nabitý ... a pak najednou nešel nabít?
Zajímavá shoda náhod. Takže předpokládám, že prodejce zjistil, že mu přestal nabíjet notebook, tak ho rychle prodal, dokud byl nabitý? Tak to určitě bylo.
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod Lol Phirae 8. 1. 2020 12:20

heretic14R56 píše:Dcera si koupila notebook z druhe ruky,vse vyzkousela a až za den zjistila vady.Notebook stal 15000 kc.Chtela by podat trestni oznámeni,ale ja si nejsem jista jestli má vubec nejakou ssanci,zna jen telefon a mozna adresu.

Neznám zakon a nevim jestli jsem tu správne,muzete mi prosim poradit jestli ma nejakou sanci a jak postupovat nebo jak policiie bude postupovat? Mocc dekuje


Takhle jsem se dlouho nepobavil. Řekněte dceři, ať si jde vydělat na jiný funkční, pak si možná uvědomí, že 15 tisíc není částka zanedbatelná natolik, abych věc kupoval od anonymního prodávajícího na ulici. Anebo jestli je pro vás zanedbatelná, tak nevím, co vlastně řešíte. :hm :roll:

To, že použité zboží má vady (zde navíc vůbec pochybného původu, dcera "vše vyzkoušela" a pak zčistajasna za pár dní zjistila, že nejde, no že by ho sama polila? :roll:) nezakládá naplnění skutkové podstaty jakéhokoliv trestného činu. Jedná se o čistě soukromoprávní záležitost a případnou odpovědnost za porušení kupní smlouvy ze strany prodávajícího. Od toho tady opravdu není policie, to by nedělala celé dny nic jiného, než řešila podobné "podvody".

Mimochodem, jste si jistá, že ten notebook není kradený? To jen pro případ, že byste si to s tou PČR nerozmyslela, abyste z toho ještě neměla nemalé problémy vy s dcerou.

Čtení pro začátek:
https://www.e-advokacie.cz/cs/clanky/od ... zi-dle-noz
https://www.epravo.cz/top/clanky/delka- ... 98225.html
Chcete nějaký bonus? Kódy (Twisto 150 Kč, WorldRemit 500 Kč, Curve, Revolut, TransferWise, Xendpay...) viz můj profil.
Lol Phirae
Nadšenec

Odeslat příspěvekod anonymni 8. 1. 2020 12:26

Tak prodejce se právě zaregistroval :D
anonymni

Odeslat příspěvekod Lol Phirae 8. 1. 2020 12:38

Ani ne, jen kolemjdoucí vzděláním právník, který už má po krk nekonečného boje s lidskou blbostí, kterou ho okolí neustále otravuje a chce, aby ji za ně řešil, optimálně obratem a zdarma.

Dotyčná si může nechat NB za oněch 7000 opravit, nebo ještě chvíli hekat a hledat chybu všude jinde než u sebe a pak těch 15 tisíc odepsat s tím, že - jak známo - za blbost se platí. Jak už tady někdo zmínil, za 15 tisíc se dá pořídit nový notebook naprosto postačující pro jakékoliv běžné používání, samozřejmě od neanonymního prodejce elektroniky.

Jinak ještě drobný exkurz do problematiky, podvod (§ 209 TZ) je úmyslný trestný čin, opravdu nevím, jak chcete dotyčnému prokázat zavinění ve formě úmyslu (viz § 13/2, § 15 TZ) v případě, že si kupující vše osobně vyzkoušela, seznala, že vše je OK, proto zaplatila (asi maminčinými penězmi) ne zcela bagatelní sumu a odešla.
Chcete nějaký bonus? Kódy (Twisto 150 Kč, WorldRemit 500 Kč, Curve, Revolut, TransferWise, Xendpay...) viz můj profil.
Lol Phirae
Nadšenec

Odeslat příspěvekod drkarel 8. 1. 2020 13:48

libol píše:Notebook byl nabitý ... a pak najednou nešel nabít? ...

Dceři taky najednou přestal notebook dobíjet a ani nejel na síť, a když jsem si s ním doma hrál, tak jsem měl rozebraný ještě stejný ntb syna a v něm jsem baterku dobíjel. Navíc u dcery se ntb těsně po připojení k síti tvářil, že dobíjí, ale to mu vydrželo jen pár vteřin. A nejspíš existují i více či méně univerzální dobíječky.
drkarel
Inventář

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků