Existuje ideální banka pro manžele?

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod netrunner 8. 1. 2020 13:45

Už nějakou dobu se snažím dopátrat "ideální" banky pro manžele. V průběhu pátrání jsem zjistil, že jsme asi exoti, protože doma vedeme společnou kasu :D (myšleno virtuálně), z čehož vyplývá u většiny bank dost problémů.

Jaké máme požadavky:
- dva rovnocení majitelé účtu, nebo alespoň majitel a plnoprávný disponent
- dvě platební karty + mobilní platby (Ježíšek nadělil telefon s nfc)
- přehledné IB, které kravinami nekomplikuje život (zdravím do mbank)
- samozřejmě běžné věci jako platby, inkasa, trvaláky atd.
- cca 1-2 výběry z bankomatu měsíčně, nehodlám řešit vlastní/cizí (na vesnici si člověk nevybere, je rád, že je tu jeden)
- rozumný kompromis mezi zabezpečením a pohodlím (podobně jako bezkontaktní platby)
- ideálně bez poplatků, případná podmínka příjmu není problém


A abych jen neškemral, tak proč mi (ne)vyhovují banky, které už máme vyzkoušené.
mBank:
+ dva majitelé účtu
- neskutečně dementní IB, což je hlavní důvod k útěku
- ověřovací kód na každou platbu kartou na internetu, i za pár korun

AirBank:
- oproti reklamám mi nepřijde zrovna přátelská v použití
- IB není úplně přehledné
- běžné fungování je možné až u velkého tarifu za stovku

Fio:
+ perfektní při používání, spousta funkcí (například nastavitelné e-mail avizo je skvělé)
- neexistuje disponent, maximálně můžu nějak povolit přístup jinému uživateli z Fia, nepraktické
(nemám zkušenost s kartami)

Equa:
+ platební karta neprudí s 3D secure při menších platbách
- neexistuje spolumajitel; disponent je komplikovaný a skoro k ničemu (nebo jsem to nedokázal najít)
- od změny někdy na podzim děsný opruz při používání (sms kód i pro přihlášení, nemožnost zadat důvěryhodné zařízení, heslo při každém prdu, i když jsem už přihlášený)

Existuje? Nebo hledám svatý grál? :oboze
netrunner
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dr.D 8. 1. 2020 13:52

Fio. Disponent existuje a plní vše, co požaduješ. Exotů je nás víc, přesně takhle doma vedem společnou kasu.
Dr.D
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 8. 1. 2020 14:33

Pokud mi něco neuniklo, tak skutečné spolumajitele umí jen mBank a Unicredit. U obou mi nevyhovuje jejich IB.
To ověřování platby na Internetu přes 3DS je dáno kombinací banky i obchodníka - a bude se to spíše zhoršovat (resp. zlepšovat zabezpečení), to bych úplně jako hlavní kritérium nebral.

FIO disponenta umí, má i zdarma platební kartu. Naopak správu oprávnění umí FIO asi nejlépe na českém trhu.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod myšpulín 8. 1. 2020 14:42

S manželkou taky vedeme společnou kasu, spoluvlastnický účet jsme měli u mBank než začali účtovat poplatky za použití nebp nepoužití karet.
Teď máme každý nějaké účty, ale všechny spravuji stejně já.
Manželka ví, že kartou Equa může vybírat z bankomatu a kreditkou RB Life že má platit, já hlídám aby tam bylo přiměřeně peněz.
myšpulín
Diskutér

Odeslat příspěvekod netrunner 8. 1. 2020 15:06

Dr.D píše:Fio. Disponent existuje a plní vše, co požaduješ.

Když jsem naposledy zjišťoval disponenta u Fio, tak podmínkou bylo, aby měl buď svůj účet, nebo si zajít na pobočku a nechat si vystavit přihlašovací údaje. Takové, ehm..., neohrabané. A stejně neměl plná práva k účtu. Ale zkusím tomu dát ještě šanci a pohledat.

myšpulín píše:Teď máme každý nějaké účty, ale všechny spravuji stejně já.

Nejde mi až tak o správu, ale o to, aby s účtem mohla bez problémů disponovat jak manželka, tak já. Třeba u Equa to teď je tak, že když chce poslat platbu, musí mít můj telefon, protože jede přes mé přihlašovací údaje. To je poněkud nepraktické. A krom ryze praktických věcí jde i o hypotetickou situaci, kdy bych jednoho ošklivého dne nepřijel domů. S plně dispozičním účtem aspoň nebude muset řešit problém, jak zaplatit nákup. Když je účet papírově jen můj, bylo by to na dlouhé lokte.

myšpulín píše:Manželka ví, že kartou Equa může vybírat z bankomatu a kreditkou RB Life že má platit, já hlídám aby tam bylo přiměřeně peněz.

Když já od jisté doby vyhledávám maximální jednoduchost. Ne, že bychom si nezvládli zapamatovat, kterou kartu na co použít. Ale prakticky, řešit moc účtů na běžný provoz je opruz. Mít v peněžence moc karet je taky opruz.
netrunner
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lubik2 8. 1. 2020 15:18

Fio.
Známí měli účet u FIO a po svatbě se pouze účet spojil. Zůstali jim dva účty (rozuměj čísla účtů), akorát peníze jsou dohromady a vše je tak nějak společné.
Dvě karty jsou samozřejmostí.

Mbank nedoporučuju z důvodu, že pořád mění podmínky. Karta je chvíli zdarma, chvíli ne,...

Co naopak není OK, tak to je Česká spořitelna. Disponenta umí, ale pořád je to o tom jednom, který to vlastní. Nevidí si na nic kromě spořícího účtu a běžného účtu (třeba penzijní a stavebí spoření toho druhého je tabu, natož investice).
Nedávno při přechodu na George mi podhodili papír, ve kterém bylo implicitně zašrtnuto, že po smrti automaticky zruší disponentský přístup - kdybych si toho nevšimnul a přejelo by mě zítra auto, manželka( a děti) by zůstali zcela bez peněz i bez vlastní výplaty.
lubik2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 8. 1. 2020 15:29

netrunner píše:
Dr.D píše:Fio. Disponent existuje a plní vše, co požaduješ.

Když jsem naposledy zjišťoval disponenta u Fio, tak podmínkou bylo, aby měl buď svůj účet, nebo si zajít na pobočku a nechat si vystavit přihlašovací údaje. Takové, ehm..., neohrabané. A stejně neměl plná práva k účtu. Ale zkusím tomu dát ještě šanci a pohledat.

Ano, takhle to funguje pořád. Však je to proto, aby každý měl svoje přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, což je správně (přihlašovací údaje by se nikdy neměly sdílet).

Práva má, jaká se mu nastaví (prohlížení, zadávání transakcí, podepisování transakcí, výběry hotovosti...). Nelze akorát nastavit, aby mohl účet zrušit.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod netrunner 8. 1. 2020 15:52

lubik2 píše:Co naopak není OK, tak to je Česká spořitelna. Disponenta umí, ale pořád je to o tom jednom, který to vlastní.

Přesně totéž je u Equa. A když jsem se jich ptal, jak si teda u nich mají manželé provozovat společný účet, tak jsem byl právě za exota, který chce, aby manželka viděla jeho peníze :roll:

A koukám, že Fio sice neumožňuje založit disponenta na dálku, ale účet otevřít ano. Tak si manželka založí svůj a díky tomu, že mám u Fio účet pro podnikání (ovšem vedený jako osobní), tak se k ní pak připojím. To by asi šlo.
netrunner
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 8. 1. 2020 16:02

U toho Fio to jde třeba nastavit tak, že je běžný účet a spořicí účet, každý může mít své přístupy, křížem pověření, ke každému z účtů po jedné kartě.

Případně je dobré řešení udělat někde KK + manželce dát nálepku na placení.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod noi2 8. 1. 2020 22:29

Co se týče nutnosti mít konkrétní telefon u sebe při zadávání plateb, tak některé banky, co mají potvrzování plateb v mobilu umožňují instalaci appky na víc telefonů s tím, že to jde potvrdit v kterémkoli z nich. Alespoň tak jsem to měl, když jsem měnil telefon - chodilo to na oba. Bohužel už nevím u kterých to bylo, musel bych zapátrat.
noi2
Nadšenec

Odeslat příspěvekod losalamos 15. 1. 2020 22:19

Nevím, ale není to kontraproduktivní? To bych si dobře rozmyslel, jestli bych chtěl v jednom okamžiku oznámit/povolit chystanou platbu na více tydlifonech.
losalamos
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Danykez 9. 9. 2020 18:57

Nedávno jsem rovněž řešil společný účet pro finance v domácnosti (ne společný pro pár).
Papírově nejlepší se ukázala mBank. Jako jediná na tuzemském trhu nabízí model SPOLUMAJITEL x SPOLUMAJITEL.

Jeden online formulář, jedna nívštěva "pobočky" a do tdnej sme měli doma oba dva platební kartu a přístup ke společnému účtu pro domácnost.

-Dany
Naposledy upravil Rop dne 11. 9. 2020 20:06, celkově upraveno 1
Důvod: Odmazán odkaz.
Danykez
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod saabik 9. 9. 2020 20:03

RB má taky disponenta.
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod powery 10. 9. 2020 07:15

I Airbank
powery
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drkarel 10. 9. 2020 07:25

2 majitelé a disponent jsou rozdíl.
drkarel
Inventář

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků