Prémiové účty u českých bank

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 10. 1. 2020 09:46

Mirec Vrabec píše:Mam v plane v Azii (Thajsko, Malajzia, Singapur) vyberat hotovost z bankomatu kartou. Mam karty s bezplatnymi vybermi od CSOB a CSAS, da sa niekde zistit vymenny kurz aby som vedel, ktoru banku pouzit?

Určitě ČSOB, protože ČS při výběru z bankomatu účtuje valutový kurz.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod goropes 10. 1. 2020 09:48

s těchto dvou žádnou, obě jsou velmi drahé.
obvyklá finta = výběr zadarmo, ale vše si bohatě vynahradí na kurzu.
Ten lze zjistit na webu banky (valuty prodej), obě ho mají hodně špatný.
Doporučit lze nějaké fintech řešení nebo karty, které mají středový kurz MC.
goropes
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod alfas123 10. 1. 2020 10:01

Csob pouziva deviza predaj
alfas123
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Mirec Vrabec 10. 1. 2020 10:05

Prave ten kurz na webe banky je dost problem CSOB - "Kurzovní lístek exotických měn je pouze informativního charakteru – aktualizace probíhá jednou měsíčně" a namiesto valuty/devizy/stred tam ma len"kurz". CSAS som ani nenasiel (iba zakladne meny).
Kazdopadne predpokladam, ze stale sa mi viac oplati vyber kartou CSOB v porovnani s vymenou v zmenarni niekde na letisku.
Mirec Vrabec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fremantle 10. 1. 2020 10:14

Jak ČS, tak ČSOB mají spread u cizích měn přes 5 % a jakékoliv karetní transakce vydaným ke korunovým účtům jsou u obou bank mimořádně nevýhodné.

Uplatnění hotovostního kurzu u ČS u výběrů z bankomatů už prakticky žádnou další zátěž nepředstavuje, protože dodatečná marže, pokud si dobře vzpomínám, byla už jen snad dalšího 0,25 %, což má význam jako plivnutí do moře, resp. je to na úrovni rozdílu karetní asociace použité karty (co vím, tak debetky k Erste Premier účtům můžou být jak Visa, tak MC a jsou použitá mírně odlišná pravidla a jiný kurz karetní asociace použitý na přepočet do zúčtovací měny - něco je vůči USD a něco vůči EUR), takže nelze ani paušálně říct, že vůči ČSOB je horší...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod goropes 10. 1. 2020 10:22

tak když porovnáváš dvě nejhorší možná řešení, co vůbec existují...
Jasně že směnárny na letišti jsou většinou extrémně nevýhodné, a CSOB/CS taky.
Někdo to nechce řešit a smíří se s tím, u exotických měn lze počítat se ztrátou kolem 4-5% z utraty. Pokud to chceš levněji a jsi ochoten pro to něco udělat, zvaž některé z fintech řešení (Revolut, Curve - nejlépe mimo víkend a není to na velké částky, ale hodně věcí jde řešit platbou kartou, špatné není ani Twisto Premium), nebo kreditka HB, špatná není ani mBank svět (debitka - není úplně nejlepší, ale je nejlepším velmi blízko a nejvíc easy, pokud se nechceš učit s fintech appkama nebo vyřizovat kreditku).
goropes
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod alfas123 10. 1. 2020 10:29

Mbank by som neodporucil. Kurz asociacie ma aj kreditka MC MM zlatá od UCB
alfas123
Nadšenec

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 10. 1. 2020 10:57

Tazatel se ptal na porovnání ČS a ČSOB - zde vychází lépe ČSOB, právě proto, že i u výběru používá devizové kurzy (a ne valutové jako ČS) a i ty devizové kurzy má o fous lepší, než ČS.

Samozřejmě, pokud má čas pořídit si nějakou jinou kartu, tak mBank není špatná (jen ta Visa Svět). Zde je ale potřeba myslet na to, že zdarma jsou pouze výběry nad ekvivalent 1500 Kč, jinak 29 Kč.

O něco dražší (ale pořád lepší, než většina bank) jsou karty Creditas/Richee, jejich výhoda je, že mají zdarma výběr bez ohledu na částku.

Nejlepší je, samozřejmě, karta, která má kurz MasterCard bez příplatku, na českém trhu jsou to pouze dvě - Hello (a její cobrandy) a Miles and More od Unicredit. Obě se ale nehodí k výběru z bankomatu, protože účtují poplatek, na druhou stranu dávají bonusy (u Hello 1 % z platby max 150 Kč, u Miles and More míle do věrnostního programu Lufthasy - dají se vyměnit i za nějaké věci, nemusí za to být jen letenky).
U Hello lze nastavit změna bonusu, když člověk oželí to 1 %, je možné nastavit "výběry v zahraničí zdarma", pokud je výběr nad ekvivalent 1000 Kč. Pozor, výběr je okamžitě úročen, takže buď "přebít", nebo celou kartu vyrovnat do konce měsíce (pak úrok ani poplatky za kartu "nenaskočí")

Já to mám tak, že na platby používám Hello, větší částky vybírám mBank, drobné částky Creditas/Richee. Od ČSOB s sebou kartu vozím, protože je to kreditka a kvůli vstupům do salonků.

Mám ještě Curve a Revolut. U Revolutu mi nevyhovuje příplatek mimo burzovní dobu (a že zpravidla většina mých výběrů je mimo, protože dost často jezdím o víkendech), u obou je pro mne překážkou příliš nízký limit výběru.

Vše záleží na tom, jak moc si to tazatel chce komplikovat, kolik s sebou chce mít karet a kolik přes kartu utratí/vybere a zda mu za to ten "mariáš" stojí. Pokud bych chtěl jít cestou nejmenšího odporu, tak bych začal tou mBank Visa Svět.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alfas123 10. 1. 2020 11:25

UCB len zlata
Akurat tie karty mbank a richee oklamavaju na kurzoch a majú príšernú zak.podporu. ( pri vratkach používajú nevýhodné kurz a vráti a zasadne menej)
alfas123
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jir.vesely 10. 1. 2020 11:34

Můžu se zeptat, jak přesně mBank klame v kurzech? Takovou zkušenost teda nemám... Na výběry v zahraničí si stojím za tím, že mBank svět je dobrý produkt a po zhoršení podmínek HB KK jí na výběry používám. Abych vysvětlil to zhoršení podmínek HB KK - mám dvě a na jedné jsem měl nastavenou výhodu na výběry, takže jsem vybíral s ní. Teď už je to jenom jeden výběr a tak se občas dostane právě na tu mBank svět.
jir.vesely
Nadšenec

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 10. 1. 2020 11:43

můj poslední minitest:

Revolut:
25.10 250 UAH = 231,48 CZK (0,92592)
27.10. 20 UAH = 18,72 CZK (0,936)

Richee (stejný kurz by byl u Creditas)
28.10. (zaúčtováno 29.10.) 600 UAH = 556,96 CZK (0,9282666)

Alza (stejný kurz by byl u každé kreditky Hellobank)
28.10. (zaúčtováno 29.10.) 241,90 UAH = 222,88 Kč (0.9213724)
27.10. (zaúčtováno 29.10.) 43,00 UAH = 39,62 Kč (0.921353)
27.10. (zaúčtováno 29.10.) 33,50 UAH = 30,87 Kč (0.9214925)
25.10. (zaúčtováno 29.10.) 4 000,00 UAH = 3 685,44 Kč (0.92136)

mBank (Visa Svět)
25.10. (zaúčtováno 27.10.) 4000 UAH = 3 701,46 CZK (0,925365)
26.10. (zaúčtováno 28.10.) 2000 UAH = 1 850,73 CZK (0,925365)
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 10. 1. 2020 14:51

Tak tady opakuju osobní porovnání kurzů:

Pro zajímavost jsem si přepočítal pár operací, nakolik se vyplatí/nevyplatí mB Svět oproti kartě s čistým kurzem asociace MC:

Datum Měna Kurz mB Kurz MC mB/MC
27.9. THB 0,7748 0,7738 -0,13%
20.10. THB 0,7715 0,7643 -0,94%
25.10. USD 23,16 23,07 -0,39%
3.11. USD 22,98 22,91 -0,31%
20.11. USD 23,29 23,12 -0,74%
5.12. USD 23,31 23,09 -0,95%
Průměr -0,6%

Vycházím mi teda, že Svět není špatná volba. Ta průměrná ztráta na kurzu oproti MC 0,6 % není, tj. 600,- Kč na 100 tis., se ještě dá a je to univerzální prostředek, jak z korunového účtu vybírat přes bankomat nebo platit. Není ale nejlepší.

Alternativy, které k dispozici:
Kreditka HB - tady by pro 5 výběrů po 20 tis. (můj způsob použití) vyšlo na poplatcích na 5 x 80 = 400,- Kč. Na výběrech bych ušetřil teoreticky 200,-. Při výběru menších částek by to vyšlo ještě méně. Pro placení je HB lepší.
Zlatá debetka UCB navázaná na EUR účet - tady by byly výběry i platby za kurz asociace, tedy nejlevnější. Ale vzhledem k nákladům na doplnění EUR cca 80,- Kč za 1000 EUR a souvisejícím starostem a prodlevám těch teoreticky ušetřených 320,- Kč za to myslím nestojí. Stálo by za úvahu, pokud bych měl příjem v EUR, byl by mimořádně dobrý kurz nebo bych plánoval vyšší průtok peněz. Jinak spíš záložní varianta.

Jinak karty jak ČSOB, tak ČS mají v zahraničí kurzy prakticky nepoužitelné. K tomu se v Thajsku (a i dalších zemí JV Asie) přidává poplatek za výběr třeba 220 THB, takže to může být dost brutální. (Nemluvě třeba o Revolutu, který si tam přiráží další procenta.)
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod PULPANM 10. 1. 2020 15:05

A co RB karty? Používám venku multiměnové ekonto komplet a výběry jsou zdarmva ( z příslušné měnové složky samozřejmě)
Na účet vložím patřičný obnos a pak jen DB platím za kurz, za který jsem směnil, případně vybírám z ATM zdarma. To mně přijde solidní.
Ani konverze není tak strašná.
PULPANM
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 10. 1. 2020 16:41

U měn, které má Raifka v kurzovním lístku má docela vysokou marži a k tomu ještě konverznî přirážka, to nebude dobrá volba.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bodyczech 10. 1. 2020 17:14

Když už jsme u těch kurzů, mě mile překvapila Curve. Dnes jsem nakupoval na eshopu v Anglii a částku 57 EUR přepočetli kurzem 25,2538 CZK, přitom kurz MC byl 25,2715...
bodyczech
Nadšenec

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků