Daň z příjmu OSVČ

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod misem 15. 1. 2020 09:36

Vyplnil jsem formulář daně z příjmu přes interaktivní PDF stažený z ministerstva financí mfcr.cz a po uložení zmizely veškeré údaje z přílohy 1, příloha ze samostatné výdělečné činnosti. Adobe Acrobat Reader mám nejnovější. Máte někdo stejný problém?
misem
Návštěvník

Odeslat příspěvekod audiobullys 15. 1. 2020 10:27

To vyplňuj přes adisepo. Přímo na webu mf k podání elektronický a odešli to přes něj.
Papírové vyplňuju jen ty daně z nabytí nemovitosti a z těch co mi zůstanou k 31.12. A nejlepší je vyplňovat na FÚ kde překvapivě ochotně poradí a i řeknou za kolik m2 ze zastavěné plochy se platí daň i druh užití. Kdybych to vyplňoval doma tak to mám špatně a platím vyšší daň.
Bohužel to neplatí u daní z příjmů tam si člověk musí poradit sám jak tu daň snížit nebo s poradcem.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod misem 15. 1. 2020 13:55

To by se musel zařídit elektronický podpis a platit za něj každoročne 400Kč. Zas tolik "ouřadování" ročně nemám, aby se to vyplatilo.
misem
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jenda_s 15. 1. 2020 14:15

není nutný podpis a posílat přes adisepo, dá se to přiznání jen vytvořit a na konci vytisknout a doručit na FU osobně/poštou
jenda_s
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Hlava 15. 1. 2020 14:18

Jakoze behat na FU, s prehledama na zdravotni pojistovnu a CSSZ nevyvazi za rok 400 Kc?
Hlava
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 15. 1. 2020 20:12

Datová schránka? Zřízeno za 10 minut, zdarma a na vždy.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod misem 16. 1. 2020 07:23

Hlava píše:Jakoze behat na FU, s prehledama na zdravotni pojistovnu a CSSZ nevyvazi za rok 400 Kc?


Tak běhání po FÚ,ZP a CSSZ jsem za celou dobu podnikání neudělal ani jednou, vždy jsem jen poslal poštou a hotovo.

-- 16. 1. 2020 07:32 --

Rop píše:Datová schránka? Zřízeno za 10 minut, zdarma a na vždy.


Datová schránka má sice nějaké výhody, ale také dost nevýhod a některé jsou zásadní. Pro FO je datová schránka spíš trest.

-- 16. 1. 2020 07:55 --

jenda_s píše:není nutný podpis a posílat přes adisepo, dá se to přiznání jen vytvořit a na konci vytisknout a doručit na FU osobně/poštou


Díky, tohle jsem nevěděl a funguje to :-)
misem
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 19. 1. 2020 08:19

Jaké to jsou nevýhody prosím pěkně? Já vím o jediné - povinnost podávat přiznání elektronicky v XML.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod misem 19. 1. 2020 10:41

Rop píše:Jaké to jsou nevýhody prosím pěkně? Já vím o jediné - povinnost podávat přiznání elektronicky v XML.


Spousta, například automatické mazání schránky po 90 dnech.
Ledaže si člověk koupí tzv. datový trezor za dalších 400 Kč (pro 50 zpráv) nebo až 30000 Kč (pro 5000 zpráv) a to ještě jen na jeden rok, pak se to tam i tak smaže. Ale co by člověk nechtěl za pár korun. Ale je možnost nakoupit "trezor" za 60000 Kč pro 5000 zpráv dokonce na dva roky, no nekup to.
Dále, když pak třeba "ouřad" vyzve ke kontrole (dva roky není pro úřad žádná doba), stejně se musí přinést papíry.
Ale někomu může datová schránka vyhovovat, hlavně státním institucí, za které to stejně platí daňoví poplatníci.
Pokud to ovšem vyhovuje některé OSVČ, tak nic proti, jak se říká, proti gustu žádný dišputát :-)
misem
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hlava 19. 1. 2020 11:14

Za mě má datová schránka rovněž jednu zásadní nevýhodu.

V rámci projednávání stavebního řízení se mi dotčené orgány vyjádří elektronicky do datové schránky. Potud super. Daleko méně super ale je, že žádost o stavební řízení nejde podat elektronicky, ale pouze papírově. Takže šup šup pěkně na CzechPoint, a všechna obdržená vyjádření dotčených orgánů nechat za peníze zkonvertovat do listinné podoby. Stojí to prachy, a stojí to ukrutně času, nehledě na to, že je to totální pakárna.

Naproti tomu když datovou schránku nemám, musí mi dotčené orgány svá vyjádření poslat papírově, takže se nemusím drbat s žádnou konverzí.
Hlava
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Markil 19. 1. 2020 12:12

Datovou schránku nemám, takže pro znalého asi divný dotaz, ale to si došlé dokumenty nelze ani vytisknout nebo uložit mimo
třeba v pdf?
Markil
Nadšenec

Odeslat příspěvekod audiobullys 19. 1. 2020 12:16

No měl jsem 2 žádosti na 100km vzdáleném úřadě. První souhlas s rozdelenim parcel přišlo poštou, druhé o změně využití parcely přišlo do datovky a musel jsem to konvertovat a pak posílat na katastr, navíc tam na tom papíru nebylo razítko a za pár dní přišlo potvrzení i poštou s razítkem.
Navíc žádost šla poslat elektronicky stačilo to podepsat elektronickým podpisem a poslat to na podatelnu emailem.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod suram 19. 1. 2020 13:27

Markil píše:Datovou schránku nemám, takže pro znalého asi divný dotaz, ale to si došlé dokumenty nelze ani vytisknout nebo uložit mimo
třeba v pdf?

Jde, stejně jako by to přišlo emailem.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 19. 1. 2020 21:15

misem píše:Spousta, například automatické mazání schránky po 90 dnech.
Ledaže si člověk koupí tzv. datový trezor za dalších 400 Kč (pro 50 zpráv) nebo až 30000 Kč (pro 5000 zpráv) a to ještě jen na jeden rok, pak se to tam i tak smaže. Ale co by člověk nechtěl za pár korun. Ale je možnost nakoupit "trezor" za 60000 Kč pro 5000 zpráv dokonce na dva roky, no nekup to.
A nestačilo by si stáhnout software Datovka zdarma? Já v ní mám zprávy z roku 2011
Kód: Vybrat vše
http://www.datovka.cz
misem píše:Dále, když pak třeba "ouřad" vyzve ke kontrole (dva roky není pro úřad žádná doba), stejně se musí přinést papíry.
V tomto případě je jedno, zda podáš v listinné nebo elektronicky. Podmínky pro archivaci dokladů se řeší naprosto samostatně - např. MAKRO již jede čistě elektronicky.
Hlava píše:V rámci projednávání stavebního řízení se mi dotčené orgány vyjádří elektronicky do datové schránky. Potud super. Daleko méně super ale je, že žádost o stavební řízení nejde podat elektronicky, ale pouze papírově. Takže šup šup pěkně na CzechPoint, a všechna obdržená vyjádření dotčených orgánů nechat za peníze zkonvertovat do listinné podoby. Stojí to prachy, a stojí to ukrutně času, nehledě na to, že je to totální pakárna.
To bych se fakt divil, že to nejde (já jsem jen tak to dal hledat v googlu a všechny úřady se tváří, jakože datová schránka to umí). Můžeš mi najít předpis podle kterého se podává v listinné podobě? Každopádně 1. 2. 2020 nabude účinnosti § 4 odst. 1 zákona 12/2020 Sb. - takže to už bude muset jít.
Markil píše:Datovou schránku nemám, takže pro znalého asi divný dotaz, ale to si došlé dokumenty nelze ani vytisknout nebo uložit mimo
třeba v pdf?
Soubory z datovky se ukládají ve formátu ZFO. A součástí toho souboru jsou přílohy. Cokoliv tisknout je zbytečné, protože to má nulovou právní hodnotu. Pouze ZFO souborem se dá prokázat přijatá zpráva nebo odeslaná zpráva. A ta obsahuje vše.

Mimochodem, po svém tátovi jsem zdědil dvě pohledávky, které byly v konkurzu. Rozhodnutí o dědictví jsem měl zaslané do datové schránky s elektronickým podpisem. Takže jsem je jenom vzal a přiložil jako přílohu návrhu na změnu věřitele na krajský soud, kterou jsem zasílal zdarma datovou schránkou. Kdybych to měl dělat poštou, tak mě to stojí víc než výtěžek z konkurzu.

A druhá věc - cena poštovní datové zprávy je jen 18 Kč - za tu cenu rozhodně dopis s dodejkou nepošlete. Takže tomu kdo má povolený příjem poštovních datových zpráv to posílám z datovky.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hlava 20. 1. 2020 13:39

Rop píše:To bych se fakt divil, že to nejde (já jsem jen tak to dal hledat v googlu a všechny úřady se tváří, jakože datová schránka to umí). Můžeš mi najít předpis podle kterého se podává v listinné podobě?

Tak prosím, div se :-)
§ 94c odst. 2 zákona č. 183/2006 Sb.
§ 94l odst. 4 zákona č. 183/2006 Sb.
§ 94s odst. 5 zákona č. 183/2006 Sb.
§ 105 odst. 2 písm. e) zákona č. 183/2006 Sb.
§ 110 odst. 3 zákona č. 183/2006 Sb.
§ 116 odst. 2 zákona č. 183/2006 Sb. (předposlední věta)
§ 117 odst. 2 zákona č. 183/2006 Sb. (poslední věta)
§ 128 odst. 1 zákona č. 183/2006 Sb. (předposlední věta)

Jsem dvanáct let autorizovanou osobou, a věř mi, vše se vždy musí tisknout, a dodávat na papíře. Už jen proto, že stavební úřad vždy vrací ověřenou (jím orazítkovanou) dokumentaci. Snad nepředpokládáš, že by úředníci ty stovky dokumentů sami tiskli, aby je pak mohli ověřené vrátit? V prosinci se připomínkoval návrh nového stavebního zákona, tak tam už to má být řešeno elektronicky. Ale až do jeho účinnosti to pojede vše pořád papírově, i po 1. 2. 2020 (viz tvůj odkaz):
(2) Nestanoví-li zákon výslovně závaznou podobu úkonu vůči orgánu veřejné moci, má uživatel služby právo činit úkon jako digitální úkon.
Hlava
Nadšenec

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků