Státní proti-inflační dluhopisy i / i+0,5%

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod A_Delarge 20. 1. 2020 12:04

Je to tak, že můžes vybrat celou částku jen do 500 000. Nad 500k už jen 50 %. Ta hranice je prostě 500k. Chceš předčasně vybrat 600k, to nejde. Můžeš vybrat jen 500k (100 %) + 50k (50 %). Ověřoval jsem to po telefonu na infolince.
A_Delarge
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Markil 20. 1. 2020 12:16

Radek.Hulan píše:2.83% s de-facto nulovým rizikem je dobrá volba pro konzervativní investici.


Zhodnocení je inflace +0,5% což je opravdu pro konzervativní investici dobré.

to 2,83333 % není žádné zaručené zhodnocení, ale hranice, od kdy zhodnocení nepokryje inflaci. Tedy přesněji jde o výši inflace, při níž se celkové čisté zhodnocení po zdanění tj. (inflace + 0,5 %) x 0,85 rovná inflaci.

Jenom moc nechápu, proč vás to tak zaujalo... Nad 2,8333% ten dluhopis sice inflaci nepokryje, takže reálná hodnota investice klesne, ale čím vyšší inflace, tím vyšší výnos, takže tím výhodnější to bude oproti třeba spořícím účtům, termínovaným vkladům či jiným dluhopisům s fixní sazbou nevázanou na inflaci. Tj. paradoxně čím vyšší inflace, tím víc se ten dluhopis vyplatí oproti jiným podobným investicím.
Naposledy upravil Markil dne 20. 1. 2020 12:18, celkově upraveno 1
Markil
Nadšenec

Odeslat příspěvekod A_Delarge 20. 1. 2020 12:17

hunter80 píše:( x+ 0,5 ) *0,85 = x .... x=2,83333 % (:


Jasně, už to chápu.

https://prnt.sc/qq72j8
A_Delarge
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod stepano 30. 1. 2020 19:29

V pondělí jsem byl v ČS podat žádost o úpis a dnes mi volal nějaký Lojza z firmy FX capital s tím že nabízí iinvestiční poradenství. Měli všechny moje kontaktní údaje i jméno.. nevím jestli jim to dala ČS, ale je mi divný že 3 dny po návštěvě ČS se mi najednou ozvali. Nekontaktovali vás taky někoho?
stepano
Nadšenec

Odeslat příspěvekod m4rkus 31. 1. 2020 09:33

Ahoj. Jsem tu novy a premyslim o vlozeni par drobnych do dluhopisu, rekneme 150 000kc, ktere mam volne. Vklad jednorazovy bez mesicnich dalsich vkladu. Vyplati se to rekneme na 3 roky? Na ucte z toho mam kulovy a davat to na nejaky sporici taktez nema cenu. Stavebko nepocitam, to mam. Zatim jsem si nic blizsiho neprocital. Dekuji za radu.
m4rkus
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod A_Delarge 31. 1. 2020 09:49

Řekl bych, že v současnosti neexistuje lepší konzervativní investice s (de facto) garantovaným výnosem než jsou proti-inflační SSD. Ale pozor, úpis je jednorázový (nejsou tam měsíční vklady) a žádost o předčasné splacení je možné podat jedenkrát ročně v předem vymezeném období (jinak je standardní doba 6 let). Pokud víš, že těch 150k nebudeš během té doby potřebovat, tak bych je hodil tam.
A_Delarge
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod bodyczech 31. 1. 2020 16:20

Je možné rozdělit nákup jedné emise do více kroků? Konkrétně: nákup u ČS 1x ks PSSD za 1000,- jen za účelem získání elektronického přístupu k účtu a poté dokoupit požadované množství samostatně? Dík za info.
bodyczech
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Tomas3 31. 1. 2020 18:27

Obecně nákup ne, ale asi myslíš úpis a tam zpravidla lze. Z důvodu právní jistoty doporučuji nahlédnout do emisních podmínek, nebo konzultovat na DluhopisRepubliky@mfcr.cz
tel.ústředna:
+420 257 041 111
Tomas3
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xls 31. 1. 2020 20:23

Jde to, já to takhle taky dělal. Jakmile se zaplatí první dluhopis, aktivuje se on-line přístup a pak lze objednat a zaplatit další dluhopisy.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod Markil 2. 2. 2020 19:20

bodyczech píše:Je možné rozdělit nákup jedné emise do více kroků? Konkrétně: nákup u ČS 1x ks PSSD za 1000,- jen za účelem získání elektronického přístupu k účtu a poté dokoupit požadované množství samostatně? Dík za info.


Lze, ale jaký to má důvod? Poplatek si ČS vezme stejný ať si tam požádáš o úpis v jakékoli výši. Takže mi přijde jednoduší to vzít v plné výši, nastavit si platební příkaz a víc se tím nezabývat. Jedině že by ČS náhodou požadovala nějakou dřívější platbu, ale to snad ne.
Markil
Nadšenec

Odeslat příspěvekod stepano 4. 2. 2020 22:10

Jak dlouho vám trvalo než dorazily přihlašovací údaje do portálu MF?
stepano
Nadšenec

Odeslat příspěvekod tom brava 15. 2. 2020 18:58

redhaven píše:
Havers píše:
[i]Elektronický přístup ke správě majetkového účtu je automaticky zřízen každému, kdo podá žádost o úpis Dluhopisu Republiky prostřednictvím distributora....



Ten přístup byl zřizován gratis, ale od 7/2019 se za to platí popl.500Kč?
viz Příloha 1 - ceník MF (pol. 12)
https://www.sporicidluhopisycr.cz/cs/pr ... ovozni-rad

EDIT: Aha, tak už jsem to dohledal - buď bezplatně s úpisem DL u distributora nebo za 500 bez úpisu u distributora.
https://www.sporicidluhopisycr.cz/cs/ja ... e-maj-uctu
Takže rozumim tomu procesu správně, na pobočce ČS přijdu, upíšu dluhopis a o přístup ke správě extra nežádám=dostanu jej automaticky (aby mě nevypálili poplatek 500)?
ch\ystám se zítra vyrazit do CS....
Naposledy upravil tom brava dne 16. 2. 2020 11:14, celkově upraveno 5
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomas3 15. 2. 2020 22:00

Podle předpokladů by měla letos inflace kulminovat v průběhu. Dubna. A jestli se nepletu, tak z toho údaje se bude vypočítávat úrokový výnos těchto dluhopisů.
Tomas3
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fc70 15. 2. 2020 22:14

To nevadí, snížení hodnoty inflace neznamená, že proti-inflační dluhopis bude ztrátový. Dluhopis má výnos podle míry inflace, ne podle změny míry inflace.

(Samozřejmě zpětně to vypadá, že ti, co investovali loni, vydělají docela slušně, a ti, co budou investovat teď, podle současných prognóz vydělají míň. Ale pořád vydělají, a ty prognózy mají beztak slušnou dávku nejistoty.)
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod Tomas3 16. 2. 2020 10:46

A o to bude složitější ta úvaha, zda nevyužít úpis v březnu tohoto roku a také zda na dluhopisech upsaných loni částku nechat nebo vybrat, Protože srovnávací Základna pro výpočet inflace v dubnu 2021 bude velmi vysoká.
Tomas3
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků