Degiro

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod rluks 4. 2. 2020 12:51

Ahoj, zatim jsem investoval vzdy jinak nez pres brokera. Zalozil jsem si ucet u Degiro a chci zacit kupovat nejaky globalni index. Vypada to ze jediny takovy je index MSCI World (mozna se mylim?). Pozn: Do SAP500 a dalsich regionalnich jiz investuji jinde.

Dival jsem se ze MSCI ETF je v nabidce vic a jednim z rozdilu je TER. Nektere jsou accumulative a nektere distribucni. Budu kupovat a drzet, takze chci accumulative (muj investicni horizonat je vetsi nez 15let). Dalsi z rozdilu je velikost fondu (vetsi fond, lepsi likvidita?).

Aby to nebylo jednoduche, tak nektere ETF lze u Degiro jedenkrat mesicne nakupovat zdarma. Predhled na degiro cz/data/pdf/cs/seznam-ETF-bez-poplatku.pdf (nemohu sem vlozit odkaz, pridejte si tecku mezi degiro a cz)

SIZE v GBP
DEGIRO PLACENE TER+ 0.038% (a transakce za 2,00 €)

Ktery z MSCI World fondu byste si vybrali pro nakup u Degiro vy?

HSBC MSCI World UCITS ETF USD
ISIN IE00B4X9L533, Ticker WRD
TER 0.15%
SIZE 1319
DEGIRO ETF ZADARMO IE00B4X9L533 HSBC MSCI WORLD Euro Euronext Paris = EPA

iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc)
ISIN IE00B4L5Y983, Ticker SWDA
TER 0.20%
SIZE 18211
DEGIRO ETF ZADARMO IE00B4L5Y983 ISHARES MSCI WOR A Euro Euronext Amsterdam

Lyxor Core MSCI World (DR) UCITS ETF
ISIN LU1781541179, WKN LYX0YD
TER 0.12%
SIZE 401
DEGIRO PLACENY 0.12+0.038 = 0.158%

SPDR MSCI World UCITS ETF
ISIN IE00BFY0GT14, WKN A2N6CW
TER 0.12%
SIZE 176
DEGIRO PLACENY

Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (USD) Accumulating
ISIN IE00BK5BQT80, Ticker VWRP
TER 0.22%
SIZE 570
DEGIRO PLACENY

iShares MSCI ACWI UCITS ETF (Acc)
ISIN IE00B6R52259, Ticker SSAC
TER 0.60%
SIZE 757

Diky za rady
rluks
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kolem.jdouci 4. 2. 2020 12:56

IWDA nebo ještě širší VWRL
Kolem.jdouci
Nadšenec

Odeslat příspěvekod rluks 4. 2. 2020 13:17

Proc tyto dva?

IWDA/SWDA i VWRL maji vyssi TER nez jine MSCI World ETF.
VWRL je distribucni.

VWRL:
Vanguard FTSE All-World UCITS ETF Distributing
IE00B3RBWM25, WKN A1JX52
0,22% p.a.
rluks
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jednadva 4. 2. 2020 14:14

VWRL/VWRP jsou na širší index než MSCI World. Jsou tam navíc "emerging" trhy.

Podobnou expozici jako VWRP dosáhneš např. pomocí IWDA+IS3N (ale pozor na složení indexů, např. kapitalizaci apod.).
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod XTCH 4. 2. 2020 18:45

Ahoj, taky jsem vybíral jaké "bezplatné ETF" si pořídit a co se týče akumulačního World fondu, tak mi přijde nejrozumnější IWDA (hlavně kvůli velikosti, a doufám že díky tomu i vyšší likviditě v budoucnu).

Nicméně osobně se mi líbí spíše VWRL svým rozsahem (a taky tím že vyplácí dividendy, ale to je subjektivní rozhodnutí).
XTCH
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jednadva 4. 2. 2020 19:36

Likvidita (XLM) etf EUNL, SPPW, LCUW na Xetře. Roundtrip 100k eur.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod stanickses 5. 2. 2020 13:19

XTCH píše:Ahoj, taky jsem vybíral jaké "bezplatné ETF" si pořídit a co se týče akumulačního World fondu, tak mi přijde nejrozumnější IWDA (hlavně kvůli velikosti, a doufám že díky tomu i vyšší likviditě v budoucnu).

Nicméně osobně se mi líbí spíše VWRL svým rozsahem (a taky tím že vyplácí dividendy, ale to je subjektivní rozhodnutí).


To, že vyplácí dividendy je v CZ podmínkách spíše nevýhoda, vzhledem k zdanění ne?
stanickses
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod WTBETF 5. 2. 2020 16:08

Ahoj,

před měsícem jsem řešil úplně stejnou věc (chci investovat do MSCI World, dlouhodobě). Nakonec jsem se rozhodl pro SPDR MSCI World UCITS ETF, kvůli nejnižšímu TER a sídlu v Irsku (Lyxor, který má stejný TER, má sídlo v LUX a tam jsou údajně daněné US dividendy, takže by měl mít nižší výnos, ale nijak jsem si tuto informaci neověřoval, mám jí jen z internetových diskusí). Rozdíl na vstupních poplatcích se vrátí první rok investice. Nenašel jsem žádný argument pro to, abych investoval třeba do většího a dražšího fondu, ale rád si poslechnu jiné názory.

EDIT: ohledně platformy, tak jsem se rozhodoval mezi LYNX a DEGIRO a protože rozdíl na poplatku je minimální, když se kupuje placené ETF (a nic jiného než dlouhodobé ETF obchodovat nechci), tak jsem zvolil LYNX, protože mi přišla víc sympatická jejich česká podpora. Jaké jsi prosím měl důvody pro výběr DEGIRO?
WTBETF
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jednadva 7. 2. 2020 18:39

Můžeš sem dát odkaz na to zdaňování dividend v Lucembursku? V tom Irsku se opravdu neplatí žádná daň z amerických dividend? Máš to ověřené?

Deloitte tvrdí, že ze zdroje v USA přitéká do ETF s domicilem v Irsku americká dividenda zdaněná 15 % podle smlouvy o dvojím zdanění mezi Irskem a USA. Úroky z USA jsou zdaněné 0 %.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod stanickses 7. 2. 2020 21:30

Např. akcie Medtronic (MDT) je v Irsku divi zdaněno 20%
stanickses
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jednadva 7. 2. 2020 22:41

Lucemburská ETF strukturovaná jako SICAV bohužel asi opravdu dostávají dividendy z USA zdaněné 30 %. Uvádí to např. KPMG. Podle mého názoru se to bohužel týká také LCUW od Lyxoru. Irská ETF dostávají dividendy z USA zdaněné 15 %.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod WTBETF 10. 2. 2020 02:47

Špatně jsem to formuloval. Myslel jsem to tak, že Irsko má tu smlouvu s US, takže tam je daněno 15% a Lucembursko smlouvu nemá a jsou tedy daněni 30%, jak píšete.
WTBETF
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jednadva 10. 2. 2020 03:02

Lucembursko má smlouvu z roku 1996 (účinnost od r. 2001), jen je to tam bohužel nějak takhle formulované.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod stanickses 10. 2. 2020 10:31

Teď jsem si všiml, že v Irsku je od 1.1.2020 změna a dividendy se daní 25% místo předešlých 20%. Předpokládám, že ETF se tomu nevyhnou.
https://www.revenue.ie/en/companies-and-charities/dividend-withholding-tax/index.aspx
stanickses
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jednadva 10. 2. 2020 11:18

To se podle mě asi týká spíš dividend vyplácených z Irska, ne dividend vyplácených do Irska.
jednadva
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků