Rozdíly ve spořících účtech

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod minarjo 13. 2. 2020 16:43

@noi2:
Tak trader, to je v podstatě také spekulant :). Hlavně v tom smyslu, že musí řešit i krátkodobé výkyvy akciového trhu, to my dlouhodobí neřešíme. A tam patří i roky 2000 či 2008. Obě tyto akciové krize jsem zažil, tehdy ale jako začátečník experimentující s podílovými fondy (dividendové akcie kupuji až od 2010). A fakt mě pokles akciového trhu o 50% nepoložil, naopak :). Ano, akcie (jako celek, řekněme index S&P500) se pak dostával nahoru přes 3-4 roky, ale kdo akcie nakupuje pravidelně, tak v době poklesu koupil za stejné peníze výrazně víc a v plusu už byl za rok či dva. To je jednoduchá matematika: pokud daná akcie poklesla řekněme na polovinu, já nakupil za třeba 4000 Kč dvojnásobek jejího množství oproti stavu před poklesem a stačil mi její vzestup třeba jen o 20%, abych byl na nule, návrat do předkrizového kurzu už je pak významné plus. A o techniku DCA (dollar cost averaging, neboli průměrování nákladů) při dlouhodobém horizontu jde. Kdo drží disciplínu, nemůže při horizontu nad 5 let s dividendovými akciemi prodělat, protože po krizi se zotavují nejrychleji (díky atraktivnímu dividendovému výnosu jsou pak mezi kupci žádané mezi prvními). Prodělají psychicky méně odolní, kteří při krizovém propadu prodali, jejich chyba :). A pan Ladislav, ačkoliv je to svérázná osobnost, tak my z jeho fóra nr1a na něho nedáme dopustit, tu filozofii vštípil mám všem dobře. A znám ho i osobně, z fóra máme občasná setkání, na jedno přijel z Německa do Prahy i on. Je v pohodě, jen zbytečně protěžuje evropské, hlavně německé akcie, ty ale mají vyšší daň z dividend oproti třeba USA. Ale chápu ho, on žije v Německu už delší dobu, část daní mu tam vracejí, navíc má euro jako hlavní měnu, tedy nemá důvod protěžovat USD investice. Ale strategie dlouhodobého držení zaměřeného na dividendy a jejich růst fakt funguje, jen nebýt podělaný z kdejaké krize a poklesu kurzu akcií. Dividenda u aristokratů, z nichž některé jsem jmenoval, neklesla v řadě případů už přes 50 let, krize nekrize! A i dle toho historického fundamentu a dividendy my dlouhodobí dividendově zaměření akcie vybíráme, ne dle grafu kurzu jako tradeři :). To je stejné, jako když vybíráte byt ke koupi: řešíte jeho technický stav, lokalitu, dopravní obslužnost, vzdálenost do práce, aktuální cenu v poměru k uvedenému... Tedy fundament bytu, ne graf, jak se měnila jeho tržní cena za poslední dobu (a to právě dělají tradeři). Proto i u akcií by se mělo postupovat stejně, nekoukat na cenový graf (ten o dané akciové firmě moc neřekne), ale na tu firmu, jejíž podíl se s akcií kupuje. Většina veřejnosti si pod investicemi do akcií přesto bohužel představí ten pohled tradera na grafy kurzů. Ne pohled na fundamenty firmy, tedy co vyrábí, jaké má zisky, zda její výrobky lidé kupují bez ohledu na krizi (takové jsou pro dividendy nejlepší) atd. Tedy to, že s akcií si kupují kousek reálné firmy, ne záchodový papír.
Ale za mě už dost o investicích v tomto vlákně, to už fakt patří do příslušné jiné části. Kdo chce, ten do i mnou zmíněné diskuse o investicích najde sám, no a ostatní to stejně nezajímá :D. Jen mi přišlo férové ty časté omyly vyvrátit, protože přístupu k investicím je mnoho a veřejně známé jsou jen ty dlouhodobě méně úspěšné, tedy rizikovější, které k zajištění na vyšší věk moc nejsou.
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod evlo 13. 2. 2020 17:47

dlouhy.dejw píše:Mohl by admin cast diskuze o investovani prelit do samostatneho vlakna?

rovnou cast i na garaz :D
evlo
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod noi2 13. 2. 2020 18:07

Nechci rozpoutávat flame, ale jako člověk, který se v oboru dlouhodobě profesionálně pohybuje, jsem dost alergický na věty typu
minarjo píše:Kdo drží disciplínu, nemůže při horizontu nad 5 let s dividendovými akciemi prodělat
minarjo píše:Ale strategie dlouhodobého držení zaměřeného na dividendy a jejich růst fakt funguje, jen nebýt podělaný z kdejaké krize a poklesu kurzu akcií. Dividenda u aristokratů, z nichž některé jsem jmenoval, neklesla v řadě případů už přes 50 let, krize nekrize! A i dle toho historického fundamentu a dividendy my dlouhodobí dividendově zaměření akcie vybíráme, ne dle grafu kurzu jako tradeři :).
Takže zareaguju příkladem:
Už od toho Ladis možná po zkušenosti upustil, ale před krizí velmi podstatnou část jeho portfolia tvořily banky. Třeba taková Citigroup patřila opravdu k jeho nejoblíbenějším. Dividenda před krizí kolem $5. Přišla krize, dividenda klesla na 1c a nestoupala do 2015. Teď je stále jen $0.5. Tedy není pravda, že u velkých oblíbených firem neklesá dividenda krize nekrize. Jo a cena akcie (která vás prý nezajímá) před krizí 500, teď sotva 80 a byla i pod 20. Takové banky tvořily podstatnou část jeho portfolia. Teď už možná ne, protože jejich hodnota (a tedy i podíl) výrazně klesla. A opravdu znám několik lidí, kteří se drželi jeho rad a dosud se z toho finančně nevzpamatovali.
DCA se říká také hezky česky ředění a to také dlouhodobě jednou vede do pekel. Vlastně je to taková light verze martingale.
Jinak já jsem newstrader (ano rozhodně jsem spekulant), tedy mne zajímá zejména fundament, graf je pro mne až druhotný. Tedy je značně zjednodušené napsat, že pohled investora je jen fundamentální a pohled tradera jen technický (graf). Vždy musíš zohlednit všechny faktory. Pokud i jako investor nekoukáš na graf, tak ignoruješ podstatnou část vstupních dat a tím se znevýhodňuješ proti zbytku trhu.
noi2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod minarjo 13. 2. 2020 19:00

Už jsem nechtěl na téma akcií reagovat, to fakt patří jinam. Ale @noi2 a jeho zahrnutí Citygroup mezi aristokraty, o kterých já výše výhradně píšu, mě zvedlo ze židle! :), tedy:
Citygroup a podobné banky NEPATŘÍ mezi dividendové aristokraty, nevím jak jsi přišel na to že ano (aristokrat neznamená "velká oblíbená firma" jak píšeš, je to přesně definovaný pojem, viz dále). U bank plně platí co píšeš (a mé tebou citované věty by neplatily), ale já o bankách výše nepsal, jen o divi aristokratech. Banky jsou a vždy byly více rizikové a citlivější na stav ekonomiky, proto já výše zmiňoval v příkladech hlavně tituly z oblasti spotřeby (neboli defenzivní, na spotřebu orientované). Mezi dividendové aristokraty lze zařadit jen firmy, které posledních minimálně 25 let nesnížily dividendu, bez ohledu na krize, poklesy tržeb atd. To banky obecně nejsou, ty při větší krizi už z principu své činnosti běžně dividendu sníží či vynechají. Aby bylo jasno, uvedu odkaz na wiki (článek o dividendových aristokratech):
https://en.m.wikipedia.org/wiki/S%26P_5 ... ristocrats
Koho to skutečně zajímá a nechce se jen hádat, protože akciový trh zná jen částečně (a část, kterou zná, je skutečně nevyzpytatelná), ten se tam o aristokratech dočte. Je tam i jejich seznam (pro index S&P500). Každý jistě uzná, že to jsou firmy celosvětově známé, s jejichž produkty se každý z nás setkává denně, i když možná ani neví, že daný produkt/služba je od nich. Tedy zejména firmy spotřebního sektoru, které vydělávají i v krizi, proto těch 25+ let dividendy nemusely snížit (u dividendových králů dokonce 50+ let). Snad už tím je jasné, že kdo vybírá z takovýchto, ten se nemusí krize a tím snížení dividendy na zlomek (jako u uvedené Citygroup) tolik bát (pokles kurzu nastat může, ale je díky slušné dividendě vyrovnán po krizi dřív jak u jiných akcií). A ano, Ladislav preferuje kromě divi aristokratů i banky apod. To už je ta rizikovější, potenciálně více kolísavá, ale dlouhodobě i potenciálně více výnosná složka akciového portfolia, o které já předtím nepsal.
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod noi2 13. 2. 2020 19:13

Citigroup zvedala dividendy od roku 1986 do 2007.
BAC byla v originálním výběru aristokratů. V roce 2008 divi 2.23, pak to spadlo na 0.04, začala se zvedat v roce 2014, teď 0.66.
Opravdu historie ti nezaručí, jak bude vypadat budoucnost. Trh je živý a neustále se mění.
noi2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod drkarel 13. 2. 2020 19:13

Minarjo, nějak mám pocit, že ses do těch svých aristokratů nekriticky zamiloval. :) A zamilovaní většinou dopadají tvrdě na dlažbu, přímo na obličej.
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod minarjo 13. 2. 2020 19:16

@noi2:
....a to je jedině dobře, že je trh živý a je třeba ho sledovat. Jinak by investoval každý a na nás by moc příležitostí koupit levně už nezbylo. Tím bych zde téma investic uzavřel :).
------------
A zpět ke spořícím účtům. Tak co, kdo se první bude snažit dohnat Trinity a víc se přiblížit k 2%? Tipuji Creditas nebo Monetu...
Naposledy upravil minarjo dne 13. 2. 2020 19:17, celkově upraveno 1
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod libol 13. 2. 2020 19:17

Mne tak napadla variace na "Chcete rozesmát Boha? Řekněte mu o svých plánech", trochu sušší "Trhy nečtou Wikipedii".
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod ripper6 16. 2. 2020 14:11

petrmegac píše:Tak jsem si zase po ránu počet. Připadá mi, že tahle diskuze je pro horní 1% lidí. Nikdo v mém okolí nemá ani ten milion takže ani nepřemýšlí co s tím. Hodně lidí žije od výplaty k výplatě. Platí hypotéky, mají děti, splátky na auta a pod. Takže někomu radit kam si má ty milióny dát mi přijde úplně zbytečné.
Můj odhad je že 50% lidí má těch pár korun jenom tak na účtu a ani neví že jejich banka nebo jiné má nějaký spořící účet, 40% má nějaký spořící účet, 5% přemýšlí co s penězma a posledních 5% je i nějak investuje.
Pokud lidi mají rozum, tak dávají ruce pryč od rádoby finančních poradců a podobně, protože těm jde jenom o vlastní provizi. Sám mám nějaké fondy ale nikdo mě do nich netlačil, rozhoduju se sám. A ano, pokukuji třeba i po Degiru, ale nemám tolik peněz a takové příjmy abych mohl nakupovat napřímo.

Mas celkem pravdu, taky neznam moc lidi co maji miliony, myslim tim radne pracujici :(
Mluvim o lidech studovanych s VS, IT Programator, vedec napr jaderna fyzika.

Jako priklad...
myslel jsem jakou raketu ma jisty kamarad (matematiku umi paradne, delal nejtezsi skolu v CR v IT a studium min 6 let) na uctu, prihlasoval se v zahranici do IB, koutkem voka jsem mu uvidel na ucet a co tam mel? :shock: 270 000czk na beznem uctu, jen tak lezet. Za 9 let poctive chozeni do prace a programovani. Vzdy rikal ze neni materialni typ, neresi to a ze prachy neresi, ze ma dost penez... par stovek tisic ze tam bude hec. Bydleni: pokojicek za cca 6500czk/mesic, jasne ted v zdrazovani asi tech 8500 tusim mesicne, v byte mu pada omytka na hlavu ale je to najemni tak neresi. Hypoteku nezajem, ze to je past na lidi a ze on zas to bere, ma pak svobodu a muze jit kdykoliv jinam.

Kamaradka... studovala dobu, pak se zamestnavala a jeji nastupni plat cinil (rok 2017) v jaderne fyzice 22 000czk hrubeho - Praha. Bylo to videt, protoze jeste setrila na byte, neco levne sehnat a aby to nestalo moc.

Potom ale znam i lidi co uz pracovat nebudou od 40ti let, koupi se barak u Prahy 200metru, v Praze 2x byt 3+1 a ten se jeste pronajma. Jenze to jsou lidi co prodavali ve zlate dobe v 15ti letech cedecka, se palilo a tam pak bylo za jeden kus 2000czk a kdyz se hacknul server tak meli z prvky ruky software, hudbu, data.
Jezdili autem lepsim nez pan prezident :D Potom sedeli treba 5 let (v krimu je to sranda), no a pak prodali vic bitcoinu (asi jim to palilo v palici) a tak uz praci neresi 8-)
ripper6
Diskutér

Odeslat příspěvekod iglooo 16. 2. 2020 14:56

ripper6 píše:uctu, prihlasoval se v zahranici do IB, koutkem voka jsem mu uvidel na ucet a co tam mel? :shock: 270 000czk na beznem uctu, jen tak lezet. Za 9 let poctive chozeni do prace a programovani. Vzdy rikal ze neni materialni typ, neresi to a ze prachy


Asi fakt nějaké drobné na běžném účtu neřeší. :nenapadne Nebo se dá ze zůstatku na běžném účtu něco odvozovat? Jsme pořád ještě ve vlákně o spořicích účtech? ;-)
iglooo
Nadšenec

Odeslat příspěvekod dala67 17. 2. 2020 14:40

Na BÚ má jen pár drobných. Což by odpovídalo jeho zaměstnání. Tu raketu má na SÚ. :-D
dala67
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vpe 17. 2. 2020 15:48

drkarel píše:Jo, a mám stále staré transformované penzijko. Změna nejde vrátit a penzijko mám jako konzervativní investici. Původně s ideou, že riskantnější věci si (po oddlužení) zajistím sám a jinak, jen jsem se k tomu nějak nedostal (moc se do toho ani nehrnu - necítím potřebu).


A kolik bylo zhodnoceni za rok 2018? 0,8% hrubeho?
vpe
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drkarel 17. 2. 2020 15:51

Hledat Ti to nebudu, každýmu při smyslech dojde, že na howno. :)
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod vpe 17. 2. 2020 16:28

Najdi si to SOBE a podivej se do zrcadla. Konzervativni investice pod inflaci, zrejme spekulujici na tvou invaliditu, jinak mi unika smysl a necham se poucit, k cemu to je dobre a proc to nazyvas investici?

Kdyz jsem videl tech cca 0,8% a to jeste byl jeden z nejlepsich ne li nejlepsi PP Fond, tak jsem to okamzite zrusil :-)) Proto se tak naivne ptam, co od toho dr drkarel ocekava.
vpe
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drkarel 17. 2. 2020 18:00

Proč? Já vím, že jsem krásnej a hlavně chytrej … s Tebou je to o dost horší. :D Už máš zase vycházky?
drkarel
Inventář

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků