Aktualne nejvyhodnejsi dodavatel elektriny

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod suram 17. 2. 2020 18:33

10000 úspora ročně? Nesmysl, když platím cca 12000. :D
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 17. 2. 2020 18:34

Ja rikam u mne. Nejlepsi jsou D02 3x25A s nizkou spotrebou :-)
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod redhaven 17. 2. 2020 18:54

Mám tedy přímotopnou sazbu desítky let a 3x25A. Ročně platím tak kolem 12-13k. Letos to bude ještě méně, změna dodavatele a značné omezení el. ohřevu TUV. Ano, změnou sazby na tu dvojsazbu "bojlerovou" s 8hod NT bych asi ještě ušetřil více, když ted bude spotřeba celková pod 3MW.
redhaven
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod vpe 18. 2. 2020 21:11

To mas spotrebu za rok s 3x25 jako ja za mesic s 1x25 :-) no ve vysledku platis treba 3x vyssi cenu za jednotku :-) I u Cezu se dalo jeste letos dosahnout na 1,27 Kc za kWh, ale jen 8 hodin v sazbe pro elektro vehikl.

Pro mensi odber vychazela d26 podstatne lip jak d25 a pro vetsi odber d57 ve vysledku 24h 1,42 za kWh :-) To uz je pocitano po sleve za solarni barony 0,6 Kc z kazde kWh.

V zasade plati, ze energie plynem je 1 kWh = 1 Kc nebo lehce mene
energie elektrinou je 1 kWh = od tech cca 1,42 az 1,70 Kc


Takze je to cca az 70% drazsi elektrinou, ale zase cistejsi a mensi vstupni naklady a pro mensi spotreby vyrazne usetris...

Pro stare baraky a vytapeni (lze to snadno spocitat) vyjde levneji plyn.

Pro zajimavost pevne palivo, pilinove brikety, stoji stejne jako plyn, 1 kWh okolo 1 Kc, pokud beru 5 Kc za kilogram, v Obi stoji 6 Kc za kg), mohou navlhnout a je nutno s nimi manipulovat. Tuha paliva nejsou momentalne levnejsi nez plyn.
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod redhaven 18. 2. 2020 21:25

Baron Prášil co...3 MW za měsíc :D
redhaven
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod vpe 18. 2. 2020 21:48

A co se ti nezda, kdyz je to veskera energie, zadny plyn a TUV a pres zimu :tleskani

Pro zajimavost, pres 1x25 lze prenest pres 60 MWh/rok. I kdyz ten vyuceny elektrikar bude tvrdit 50 MWh. Jenze charakteristika dle CSN EN rika, ze az 1,45 nadobek nominalniho I :-)
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod redhaven 18. 2. 2020 22:08

Jednou fází nejde vytopit RD, možná tak 2+1 byta.
redhaven
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod aaischa 18. 2. 2020 22:23

Když už optimalizovat tak d45d/d57d a jistič 3x16A,tam se to dá slušně rozdělit, 3faz tepelné čerpadlo, sklokeramicka deska, trouba, jen občas malicko přemýšlet a pri peceni a vareni nejet rychkovarku :) ale ne kazdymu ti vyhovuje :)
aaischa
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 19. 2. 2020 00:18

Hele to nevim, s TC nemam zkusenost, protoze navratnost TČ v mem pripade v nenavratnu. Preferuji 1F, lze dostat 50A kratkodobe a je IMHO flexibilnejsi a snazsi na rizeni i mereni, ve vysledku diky poplatku za ampery o hodne levnejsi 25x13,27 < 3x16x13,27... tedy skoro o polovic!

Myslim, ze mala TČ do kuchynske linky existuji i v provedeni 1F, otazkou je nabehovy proud.

redhaven píše:Jednou fází nejde vytopit RD, možná tak 2+1 byta.


Nerikej ze nejde, rikej, ze to neumis. Nejde o byt a RD, jde jen o TZ :-)

Ostatne psal jsem myslim o 80m2 podlahove plochy bez okolnich vytapenych sten, defakto 5 ze 6 obalek ochlazovanych, bez zatepleni.

V zaloze (zatim nebylo nutno pouzit) mam lowcost rizeni dle priorit, nastrel si geek umi vzit od techto freakeru viz ten obrazek v pulce stranky a rele na konci.

S tim rozdilem proti nim, ze ja mam dostupny dlouhodoby vykon 230 x 1x25 x 1,45 ~ az 8300 W a kratkodoby ( rele ma dle druhu 10s - 20s delay) az 230 x 1x50 ~ 11000 W, jo to vam elektrikar ani projektant neudela :-) Ten nema cas si ani najit charakteristiku jisticu :-) On kdyz bude ten jistic venku na -5°C, tak se zase chova tepel. spoust jinak :-)
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod redhaven 19. 2. 2020 09:58

Otazka je jak vypada mistni instalace a prurezy vodicu a co tomu pravidelnemu pretezovani jednou reknou, muze tam casem vzniknout i pozar, a to uz se vyplati! Zrovna elektrotechnika byvala u nas dosti pokrocila a osetrena pred nebezpecnymi stavy, tzn. prurezy vodicu radne dimenzovane i proti pretizeni a zkratu. Samo dnes ma pocit kazdy ze "tem trem dratum" preci rozumi a neni treba delat z toho zadnou vedu. A tak se nam mnozi smrtelne urazy el. proudem a pozary.
redhaven
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod vpe 20. 2. 2020 05:49

kterych presne vodicu :-))

co presne si predstavujes jako “pretizeni”, kdyz z puvodnich 3F 4x10 AYKY od EM do rozvodnice sloucenim paru dostavas 2x20 AIKY - protoze z EM muze jit pouze 1 vodic tusim ze max 16 mm2 Cu, podle svorky na EM, tak staci pouzit https://www.eshop.eleman.cz/svorkovnice ... in-2080136

Tedy 20 mm2 AL vodic - tak schvalne, jake snese zatizeni? 80A? S 25A jisticem? Myslim ze 2x predimenzovane, co myslis?

Ps: souhlasim, nema se do toho hrabat kazdy jouda, je to VTZ.

Pps: nejvyhodnejsi dodavatel elektriny je momentalne asi Skaut. Bohuzel 40,- mesicni vypalne se mi moc nezamlouva, to je zbytecnych 581,- Kc za rok.
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lexx 20. 2. 2020 09:39

vpe píše:Nejlepsi jsou D02 3x25A s nizkou spotrebou :-)

Tohle je můj případ. Poraď mi ale, co s tím mám dělat. Chápu, že jsou 3 možnosti: 1) Dvojsazba, na kterou podle pravidel distributora nemám nárok (vše, co jde, máme na plyn), 2) levnější dodavatel (mám Skauta a úplně se mi nechce podnikat harakiri typu BEE), 3) vyměnit jistič za nižší (pokud nepodniknu krok č. 1, tak to nemá význam).
Lexx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suram 20. 2. 2020 10:15

Koupit eauto, na to je také nějaká speciální sazba ne?
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 20. 2. 2020 14:08

Je tam D27d. Ale jen 8 hodin. Z toho jen 6 pres noc. Tam je pekna cena za distribuci v NT, tusim ze nejlepsi ze vsech, vhodny pro masivni odber v NT, bohuzel za NT zbylych 16 zase nic moc, varim z vody, kazdy si muze sam nahazet DS do tabulky...

lepsi je pro mensi odbery D26d, pokud si dokazete zaridit (to je na RT, ktery vam da razitko, v nejhorsim ty primotopy proste si za par stovek 300-450 kus muzete koupit)
, pokud to nekomu stoji za to. Osobne se mi zda vyhodnejsi jeden jistic 25 nez 3 jistice po 10 (pausal je sice stejny, ale OZE uz ne a co kdyz budu potrebovat neco, co 10A jistic nerozbehne), navic kumulovanych 25x1,4 koeficient je pomerne pruznejsi jak 10x1,4... Pro distributora je samozrejme vyhodnejsich 3x10.

Kdyz mi nekdo neveri 3 MWh za mesic na 1F, tak je to tezke. Musim dodat, ze to financuji jini, ale kdyz snizim naklad, zbyde jim penez jinde a ty uz jdou mne :-)
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jichaj 20. 2. 2020 16:44

je fakt ze se u nas s prikonem dost plytva, jsou byty kde je 3x25A bezne a to ani netopi elektrinou, ani neohrivaji vodu...
ja mam ve starsim rodinnem dome 3x20A, vsechno na elektrinu (tep.cerpadlo) a zatim jsem nemel nikdy problem/vypadek
jichaj
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků