Investování do podílových fondů - kde?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jednadva 16. 2. 2020 21:19

Ale proč pak odkazujete na výpočet, kde máte střední výnos 9 %?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod goldCheetah 16. 2. 2020 23:05

mlsal píše:Pro představu:

minimální investiční horizont, abys v nejhorším případě nominálně neprodělal, viz tady, je:
- 10 let pro 100% akciový fond,
- 8 let pro 50% akciový fond/50% spořák,
- 6 let pro 30% akciový fond/70% spořák.

Na 3 roky je jenom ten spořák.


Fajn, tak v tom případě na těch doporučených 5-6+ let. Do čeho byste mi doporučil investovat pro pravidelnou investici peněz co mám nazbyt, aby mi ty peníze neujídala zbytečně inflace? Jde o peníze, které nehodlám žádným způsobem v blízké nebo vzdálené době investovat do ničeho jiného (dost lidí napíše novým investorům ať radši investují do studia, knížek a já nevím čeho ještě, prostě do sebe, ale kdyby to tak dělal každý, tak všichni investují jen do sebe... :-D)

Zatím se přikláním spíš k variantě spořícího účtu (Creditas je na tom s 1.6% úrokem podle všeho nejlépe) a dlouhodobých investic 5-6+ let do ETF skrze DEGIRO než do podílových fondů skrze bankovní instituci (ty jejich marketingové akce trvají stejně vždy jen rok).


jednadva píše:mlsal:

goldCheetah:

Lucemburské fondy asi dostávají dividendy z USA zdaněné 30 %.


Amundi Index MSCI North America
ISIN: LU1049757393

https://www.amundi-kb.cz/storage/app/me ... onthly.pdf

https://www.investujeme.cz/clanky/fond- ... h-america/

"V zásadě se tedy dá říct, že tento fond nabízí možnost jednoduše investovat v korunách do „indexu“ S&P 500 – do všech největších amerických akcií. A přitom automaticky reinvestovat dividendy, protože korunová třída fondu je klasicky růstová, inkasované dividendy reinvestuje."
goldCheetah
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jednadva 16. 2. 2020 23:27

goldCheetah:

Nerozumím dotazu. Ano, je to lucemburský fond. Tím pádem dividendy zdaněné 30 %. Zkuste pogooglit, ale podle mě zjistíte totéž. Z nějakého důvodu to tak je, přestože Lucembursko a USA mají uzavřenou DTT.

Traxlera radši moc nečtěte. Měnovému zajištění rozumí asi jako koza petrželi. Nejspíš by chtěl, aby v USA byly vysoké nominální úroky, ale aby po měnovém zajištění dostal v korunách identický procentuální nominální výnos jako v Americe, přestože v Česku byly nominální úroky nižší. Perpetuum mobile. :)

Výnosy čekejte tak 3 - 5 % reálně (tj. po započtení inflace). Na nějakých 9 % můžete v klidu zapomenout. Kritérium "aby to aspoň nominálně neprodělalo" úplně ignorujte. Musíte se dívat na reálný výnos.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 17. 2. 2020 05:43

goldCheetah,

jednadva píše:Nerozumím dotazu. Ano, je to lucemburský fond. Tím pádem dividendy zdaněné 30 %.

Výnosy fondu Amundi North America (USD) a indexu MSCI North America Net (USD) se liší jenom v nákladovosti fondu (0,3%). Informaci o zdaňování dividend ignoruj.

Při investování do korunové třídy fondu je výnos nižší o měnové zajištění. Za poslední rok 1%.

jednadva píše:Výnosy čekejte tak 3 - 5 % reálně (tj. po započtení inflace). Na nějakých 9 % můžete v klidu zapomenout. Kritérium "aby to aspoň nominálně neprodělalo" úplně ignorujte. Musíte se dívat na reálný výnos.


Je potřeba rozlišovat výnos jednorázové a pravidelné investice. V kalkulačce si zadej třeba interval od října 2007 do října 2012 , tj. 5 let od vrcholu. Pravidelná investice 100$. Výnos vyjde 10,418%, přestože proběhla krize. V další pětiletce je výnos 12,762%.

Takže to udělej jednoduše. Pravidelně investuj do toho Amundi NA (CZK). Na spořáku si nech rezervu, jak se doporučuje, těch 6 měsíčních nákladů nebo 3 platy. Když ti to vyjde cca 50% spořák/50% akcie, tak je to na těch 5-6 let OK. Kvůli pár stovkám není třeba šachovat s ETFkama.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 17. 2. 2020 10:56

mlsal:

To je jen nějaká vaše snaha o avantgardní, alternativní postoj. Ignorovat vyšší zdanění není dobrá rada. Vyšší daň z inkasovaných dividend je minimálně důvod k zamyšlení a srovnání s jinou investicí.

Lucemburské fondy typu SICAV mají zdanění amerických dividend 30 %. Pogooglete, možná zjistíte něco jiného, ale vypadá to skutečně takto, přestože Lucembursko a USA mají uzavřenou DTT (smlouvu o zamezení dvojímu zdanění). V Irsku, kde často sídlí ETF, se americké dividendy naopak zdaňují 15 %.

Je rozdíl mezi (i) realizovaným nominálním výnosem a (ii) očekávaným reálným výnosem. Podívejte se do vámi odkazovaného vlákna, kde jste měl potíže s výpočtem logaritmického výnosu a špatně jste spočítal konvergenci výběrového průměru. Ještě jednou se koukněte na to, jak pomalu výběrový průměr konverguje.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 17. 2. 2020 11:45

jednadva,

Já se nepřu. Zdanění lucemburských fondů SICAV jsem nezkoumal. Jen jsem si řekl, že pokud se to týká i toho Amundi North America, mělo by se to projevit na výnosu. A neprojevilo. Výnos fondu je nižší jen o náklady. Fond kopíruje index MSCI North America Net. Nebo se index počítá s 30% zdaněním dividend?

Takže někde musí být chyba.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 17. 2. 2020 13:28

Tak to jsem rád, že se nepřete. :) Už jsem se bál, že se přete. :)

Podle prospektu je Amundi Index MSCI North America (LU1049757393) právě lucemburský SICAV. Zdanění dividend uvažované v MSCI NET indexech nemusí nutně odpovídat zdanění dividend z hlediska domicilu investora. Tedy index může mít jiné zdanění dividend než reálný fond, resp. investor, např. z důvodu DTT.

-- 17. 2. 2020 13:42 --

Letmým pohledem do metodiky MSCI NET indexu jsem zjistil, že index asi počítá s 30% srážkovou daní z dividend vyplácených americkými firmami. Viz tabulka na str. 57 a výklad na str. 38 (withholding tax).
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod marekvanek 17. 2. 2020 14:14

Ještě než investujete, doporučuji zhlédnout toto video: https://youtu.be/rt89RHuWQIU
Mluví hodně o rizicích a dává mi to smysl.
marekvanek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mlsal 17. 2. 2020 16:13

jednadva,

jestli tomu dobře rozumím, tak dividendový výnos S&P500 je něco kolem 2%. Irské fondy mají zdanění dividend z USA 15%, tj. ztráta 0,3% na výnosu. Lucemburské fondy mají zdanění z USA 30%.

Výnos fondu se za rok může pohybovat v intervalu +37% a -19% (9%+-2*14%). A tedy nutně potřebuji ušetřit těch 0,3% na výnosu?!
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 17. 2. 2020 16:17

mlsal:

Nezkoušel jste si v kalkulačce zadat jiný začátek a konec investice? Jaký vám vyšel průměrný roční výnos pravidelné investice $100 od prosince 2003 do prosince 2008? (Počáteční investice $0.)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 17. 2. 2020 16:38

jednadva,

-12,764% p.a. Zadával jsem různá období.

Podle toho grafu "index/peněžní zásoba" je americký trh na úrovni 2007. Čekal bych, že by se to mohlo vyvíjet podobně.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 17. 2. 2020 16:49

Jo, tak to mi vyšlo stejně. Každý rok minus 12,764 %. Po dobu pěti let. I když to byla pravidelná investice. To je dobrý akciový provar.

-- 17. 2. 2020 17:33 --

Zajímal by mě výnos po započtení inflace.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 18. 2. 2020 16:48

mlsal:

Kolik českému investorovi za 5 let od prosince 2003 do prosince 2008 vydělalo vaše portfolio 30% do korun zajištěný akciový fond / 70% korunový spořicí účet v případě pravidelné investice? V korunách po započtení české inflace?

Spočítal jste si, kdy vaše investice minimálně vydělá nominální nulu, pokud bude střední výnos 3 % a volatilita 14 %, tak jak jste uvedl?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 18. 2. 2020 18:06

jednadva,

musíte investovat, aby se vám to vyplatilo a ne to v panice prodat v nejhlubší krizi. Našel jste si nejhorší možný případ.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 18. 2. 2020 18:16

A portfolio 50% spořicí účet / 50% akcie? Jaký by byl výnos takového portfolia od 12/2003 do 12/2008? Říkal jste, že na 5-6 let je OK.
jednadva
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků