Udržení vozidla v řežimu možnosti odpočtu DPH

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Randy.Lee 9. 3. 2020 09:45

Ahoj,

jaké jsou možnosti pro udržení osobního automobilu v režimu pro možný odpočet DPH při případném prodeji? OSVČ plátce DPH, založení s.r.o. a přiznání k DPH, případně další složitější právní formy. Jaká z těchto možností je nejjednodušší, když by se měla provést jen z důvodu udržení toho vozidla v DPH a člověku nejde o žádné další benefity jako je odpočet DPH, uznání nákladů za pohonné hmoty, servis apod.?

Modelový příklad: Zdědím velkou sumu peněz, v práci dám výpověď a rozhodnu se zakoupit si 4 luxusní nebo sportovní automobily. Z důvodu snazšího následného prodeje však chci, aby si tato vozidla mohl kupující nakoupit na firmu a uplatnit odpočet DPH. Jak je nejlepší v tomto případě postupovat? A jaké limity mají různá řešení (například kolik aut mohu mít jako OSVČ případně v s.r.o., kde jsem sám majitel i jednatel a nemám další zaměstnance), mohu takové vozidlo půjčit třeba někomu z rodiny, navadí berňáku, že subjekt reálně nevydělává žádné peníze, ale jsou na něj napsaná auta atd.?

Předem děkuji za tipy a rady.
Randy.Lee
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod HEXroy 9. 3. 2020 16:18

Přiznat se k DPH není tak jednoduché,u našeho FU boj na tři měsíce.
Jestly se nebude rok fakturovat,FU plátcovství DPH zruší.
HEXroy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Randy.Lee 9. 3. 2020 20:03

A je nějaký minimální obrat? Jestli stačí pár faktur za pár Kč ročně, nebo je potřeba reálně vykazovat činnost minimálně za 1mil ročně?
Randy.Lee
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 10. 3. 2020 20:36

Já tomu říkám Babišův syndrom. Ten kdo zdědí vysokou částku peněz přece nemá důvod proč podvádět na DPH. Ale jak vidno, tak má. Stejně jako když mám miliardy, tak udělám vše pro padesátimilionovou dotaci :lol:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Randy.Lee 10. 3. 2020 21:19

Asi jsme se úplně nepochopili. Nebo chceš jenom bezdůvodně útočit. Jak jsem psal v prvním příspěvku - nejde mi o žádné úlevy na dani ani jiné výhody. Pouze o možnost odepsat si DPH pro dalšího kupujícího a tudíž snazší prodej, protože u aut od určité úrovně výše je možnost odpočtu DPH velmi žádaný parametr při nákupu z druhé ruky.
Randy.Lee
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 11. 3. 2020 20:51

1. chceš používat auto pro soukromé účely - bez nároku na odpočet DPH
2. chceš to auto pak prodat:
- do pěti let - prodáš auto s DPH a nárok na odpočet ztrácíš za každý celý rok, kdy jej používáš, za další roky si uplatníš nárok na odpočet (příklad - 2020 nákup auta za 1 000 000 + 210 000 DPH, prodej v roce 2023 - nárok na odpočet ztrácíš za roky 2020, 2021 a 2022 - takže máš nárok na odpočet 2/5 z 210 000 Kč = 84 000 Kč), prodejní cena 750 000 Kč + 157 500 Kč DPH = na DPH státu odvedeš 73 500 Kč = bilance -1 210 000 Kč + 907500 - 73 500 = -376 000
- nad pět let - bez nároku na odpočet úplně, jenom odvedeš daň

Pokud nic nebudeš jiného dělat, tak ti stejně v mezičase zruší registraci k DPH, takže o to DPH přijdeš tak jako tak.

Vše ostatní je podvod.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků