Výběr NASDAQ ETF

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Mufinmufi 15. 5. 2020 13:39

Strávil jsem nyní cca 2 dny procházením ETF a nemůžu se rozhodnout mezi těmito:
https://www.morningstar.co.uk/uk/etf/sn ... entType=FE
https://www.morningstar.co.uk/uk/etf/sn ... entType=FE

CSNDX.MI
EQQQ.PA

Jedno je na Degiro zdarma a je distribuční, tzn. posílají divi. Druhé zdarma není a je akumulační. Poplatky jsou +- stejné (0,3% vs 0,33%). Obě mají domicil v Irsku.

Budu nakupovat v EUR, abych nemusel měnit na jinou měnu (nějaké EUR mi chodí tak to tam vždy měsíčně pošlu). Obojí je v EUR, ale opírá se o NASDAQ, takže tak jako tak je tam předpokládám nějaké dodatečné kurzové riziko.

Trošku mi vrtá hlavou jestli nakupovat technologie takhle vysoko, ale když se podívám na vývoj v minulých krizích, tak to prostě roste nejrapidněji a taky dle mého názoru i nadále poroste. Je zde tedy potenciál pro další zhodnocení peněz oproti např. S&P 500, kde se budou zvedat firmy ještě hodně dlouho a hodně by ho to jako celek brzdilo v růstu (podhodnocené si vyzobu přes IB v rámci nákupů akcií).

Najde se tu nějaký znalec ETF, který by mi to dilema pomohl rozlousknout?
Funkční odkaz pro 500 Kč za vytvoření účtu u Maxbanky, 100 EUR na Degiro, 5 GBP na Curve, až 1.000 USD v akciích na Interactive Brokers a -10% na provizi na krypto Binance (klikni na přezdívku => Mufinmufi <= u tohoto příspěvku).
Mufinmufi
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TnT2 15. 5. 2020 19:08

Ta ETF jsou si velmi podobná, osobně bych šel do toho od iShares i přes mírně vyšší náklady hlavně kvůli ušetření starostí s daněním a reinvestováním dividend. Taky iShares je několikanásobně větší správce než Invesco, což je plus a i CSNDX je větší fond než EQQQ.
Curve karta promo kód na £5: RG7YB | Bondster promo kód: 0539 | Mintos kód: 21GMHB | Portu na 3 měsíce zdarma? Stačí SZ.
TnT2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jednadva 15. 5. 2020 19:32

Osobně tedy nechápu motivaci takových nákupů. K čemu je to dobré?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod saabik 15. 5. 2020 20:53

Říká se jim synové a dcery Patrika Chrze. Co nejlevněji vyjádřeno peněžní hodnotou. :mrgreen:
Ostatní nehraje roli. Dva dny života kvůli takové kravině? Nevěřím.
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mufinmufi 15. 5. 2020 23:13

TnT2: Takže i za cenu poplatku u Degiro za nákupy, ano? Likvidita ale musím říct u obou byla dneska docela mizerná. Normálně to tam stálo s 30 příkazy pro nákup/prodej u CSNDX a cca o 10 méně u EQQQ. Předběžně jsem byl rozhodnutý pro to Invesco, ale ještě to asi přehodnotím. Danit dividendy budu tak jako tak, protože mám hromadu akcií u jiného brokera. To pro mne zase tak rozhodující faktor nebyl. Beru to čistě jako růstovku.

jednadva: Je to způsob jak diverzifikovat. Nechci nakupovat celý SPY, ale vybral jsem si tohle. Už i v inteligentním investorovi je zmínka, že by měl mít člověk alespoň základ rozprostřený mezi více tituly. Tehdy nebyly tak rozšířené indexové ETF, což se od té doby změnilo.

saabik: Taky je to "o něco málo" lepší jak spořící účet a přebíjení kreditek. Přeci jen když do toho člověk nasype stovky tisíc chce si trošku přehodnotit co kupuje.
Funkční odkaz pro 500 Kč za vytvoření účtu u Maxbanky, 100 EUR na Degiro, 5 GBP na Curve, až 1.000 USD v akciích na Interactive Brokers a -10% na provizi na krypto Binance (klikni na přezdívku => Mufinmufi <= u tohoto příspěvku).
Mufinmufi
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 15. 5. 2020 23:20

Mufinmufi: Chceš diverzifikovat, ale místo toho koncentruješ.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mufinmufi 16. 5. 2020 00:19

Koupě Nasdaq indexu je podle tebe koncentrace? Teď nevím jestli to není trollení :-).
Funkční odkaz pro 500 Kč za vytvoření účtu u Maxbanky, 100 EUR na Degiro, 5 GBP na Curve, až 1.000 USD v akciích na Interactive Brokers a -10% na provizi na krypto Binance (klikni na přezdívku => Mufinmufi <= u tohoto příspěvku).
Mufinmufi
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 16. 5. 2020 00:30

A ráčil ses vůbec podívat, co že si to chceš koupit? Připomíná mi to, co řekl Sharpe, když se ho ptali, jaký má názor na sektorové indexové fondy. Jeho odpověď zněla, že ten nápad je "asinine".

-- 16. 5. 2020 01:32 --

Každopádně slova "podhodnocené si vyzobu" svědčí o poměrně značně přehnaném sebevědomí.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod čulibrk 16. 5. 2020 08:53

Nenech se odratit, jako etf jsou dobrý, taky je mám vyhlidnuty, ale spíš je otázka, jestli jejich cena už teď není vyšponovaná moc nahoru.
čulibrk
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod gotesák 16. 5. 2020 09:04

saabik píše:Říká se jim synové a dcery Patrika Chrze.

Skvělý vtip, ovšem jen pro matadory, kteří to tu čtou 15 let, takže asi zapadne :-P

čulibrk píše:Nenech se odratit, jako etf jsou dobrý, taky je mám vyhlidnuty, ale spíš je otázka, jestli jejich cena už teď není vyšponovaná moc nahoru.

V překladu-když koupíš nyní, nepiš sem na podzim ubrečený příspěvky, že jsi ve ztrátě 30% 8-S
Život je příliš krátký na to, aby člověk chodil do práce.
gotesák
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mufinmufi 16. 5. 2020 09:32

čulibrk: Já si to s tou vyšponovaností říkal taky. Podívej se ale na graf za x let zpětně. Tohle by si mohl říct každý a pak nekoupí. Další rok to samé... Ostatně i Warren Buffett doporučuje nakupovat index jako nejlepší formu indexování, byť ten zmiňuje Vanguardí S&P.
Funkční odkaz pro 500 Kč za vytvoření účtu u Maxbanky, 100 EUR na Degiro, 5 GBP na Curve, až 1.000 USD v akciích na Interactive Brokers a -10% na provizi na krypto Binance (klikni na přezdívku => Mufinmufi <= u tohoto příspěvku).
Mufinmufi
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 16. 5. 2020 10:09

Mufinmufi: Nechci se posmívat, ale to ses asi upsal - "index jako nejlepší forma indexování" :).

Evidentně víš, že bys spíš měl koupit méně koncentrovaný (= více diverzifikovaný) fond, tak proč mi podsouváš "trollení", když ti to připomenu? :)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mufinmufi 16. 5. 2020 11:33

Podívej se na výroky Buffetta a uvidíš. Bylo to myšleno jako železný základ + dílčí nákupy akcií nad rámec. Jinak myslím, že každému došlo, že jde o překlep a mělo tam být investování (záměrně to nebudu zpětně opravovat).

V době, která je teď bych určitě více diverzifikovaný fond s hromadou bankovních institucí a dalších sektorů, které to táhnou a ještě potáhnou dolů nechtěl. Na to je dle mého názoru ještě brzo. Možná jako průměrování ceny.

Třeba se najde někdo, kdo mne argumentací vyvede z omylu.
Funkční odkaz pro 500 Kč za vytvoření účtu u Maxbanky, 100 EUR na Degiro, 5 GBP na Curve, až 1.000 USD v akciích na Interactive Brokers a -10% na provizi na krypto Binance (klikni na přezdívku => Mufinmufi <= u tohoto příspěvku).
Mufinmufi
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod noi2 16. 5. 2020 12:28

Nasdaq je dobrá volba, ale podle mne je už pozdě a počkal bych na příští earnings sezónu. Ta nebude moc veselá a trhy by měly jít dolů. Já právě včera prodal půlku QQQ, co jsem když to bylo dole výjimečně nakoupil a měl v plánu držet "napořád". A to jsem při tom pádu stihl jen 10% plánovaných postupných nákupů. Šlo to nahoru příliš brzo a příliš rychle. Z ETF by za úvahu stál akorát Russell 2000, ten zatím tak příšerně nenastoupal. Sice v něm dost titulů nejspíš krachne, ale jiní zas z toho pak budou těžit.
Nejsem ale moc investor, ber to jako názor earnings tradera, co dennodenně sleduje trhy, ale za jiným účelem než je investování, takže můžu být úplně mimo ☺️

-- 16. 5. 2020 13:34 --

Ještě co se týče toho čekání na korekci, tak tipnul bych si, se přijde ještě těsně před sezónou, někdy na přelomu června a července, protože earnings se budou bát všichni. Pokud by k výraznější korekci došlo uz v te době, QQQ bych koupil už na začátku sezóny, před zveřejněním AA.
Samozřejmě věštím ze skleněný koule, jako každej.
noi2
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Mufinmufi 16. 5. 2020 13:10

Díky za poznatky. Myslíš, že 2Q earnings trhu jako celku, který bude bez pochyby špatný stáhne dolů nějak razantně i Nasdaq? Z toho důvodu jsem právě nechtěl S&P. Prozatím mi přijde spíše, že čím více jiné firmy klesají, tak osazenstvo Nasdaq roste.

Ono obecně v této době nejde aplikovat moc logika na earnings. Firma oznámí špatné výsledky a lidi to stejně zahází penězma. :-) Plně tedy chápu jak to myslíš s tím nákupem před výsledky. Taky jsem to teď každý den sledoval, byť na day tradingu ještě nefunguji.
Funkční odkaz pro 500 Kč za vytvoření účtu u Maxbanky, 100 EUR na Degiro, 5 GBP na Curve, až 1.000 USD v akciích na Interactive Brokers a -10% na provizi na krypto Binance (klikni na přezdívku => Mufinmufi <= u tohoto příspěvku).
Mufinmufi
Diskutér
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků