Kreditní karty Raiffeisenbank

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod servpack 18. 5. 2020 22:38

Samozřejmě, že jde o trestný čin, jak správně píše minarjo.

§ 211Úvěrový podvod
(1) Kdo při sjednávání úvěrové smlouvy nebo při čerpání úvěru uvede nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje nebo podstatné údaje zamlčí, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.

https://www.e15.cz/finexpert/pujcujeme-si/uverovy-podvod-snadno-a-rychle-staci-nespravne-udaje-v-zadosti-1342831

A když máš rád stránky policie.cz, tak ještě:
https://www.policie.cz/clanek/zena-uvedla-nepravdive-udaje-v-zadosti-o-uver.aspx
servpack
Návštěvník

Odeslat příspěvekod suram 19. 5. 2020 04:23

Trestný čin a internetový formulář? Těžko. Nejde prokázat úmysl, pokud se pachatel nepřizná. Prostě omyl, překlep, přehlédnutí, opomenutí, ... zavinila to nedbalost, jak píše bigzachod.

§ 13/2 tr.z.
K trestní odpovědnosti za trestný čin je třeba úmyslného zavinění, nestanoví-li trestní zákon výslovně, že postačí zavinění z nedbalosti.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod LXIDCX 19. 5. 2020 05:51

Nevím jak je to v Rajfce, ale u nás v případech, kdy klient uvedl ve dvou žádostech různé údaje spadla tato žádost do ručního hodnocení. No a tam by tento případ vyhodnotili negativně, žádost zamítli a blacklist na 4 roky.
LXIDCX
Návštěvník

Odeslat příspěvekod antonsek 19. 5. 2020 06:32

4 roky, to ujde. :-)
antonsek
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mlrs 19. 5. 2020 07:11

Jo X krat zadana zadost pokazde s jinymi udaji - to proste uz neni omyl/chyba zadavatele - vubec bych se nedivil, kdyby RB vyuzila blacklistu - proto moje veta s tim, aby dal vedet, jak to dopadlo...
mlrs
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod minarjo 19. 5. 2020 21:58

@suram:
Při sjednávání kreditky u RB (ale i jinde) nikdy přeci nejde jen o internetový formulář, ten je jen vstupní branou pro vyplnění smlouvy o daném úvěru. Pak tytéž údaje o bonitě klienta jsou i součástí smlouvy (ať už papírové, nebo třeba v PDF), kterou klient podepisuje (ať už ručně, třeba s kurýrem u RB, nebo třeba elektronicky SMSkou, jak to má mBank). Tedy pak už by to úmysl byl, když by jednak zadal špatně údaje o své bonitě, jednak to ještě podruhé i špatně podepsal ve smlouvě, z toho by se nevykroutil... Ano, uvést například souhrnný rámec kreditek a kontokorentů 100k, když má v reálu klient 120k, to by ještě bankou negativně posouzeno být nemuselo, to může být "omyl součtu". Ale neuvést dokonce nic (žádný rámec, uvést tam nulu, i když realita je 150k), jak uvedl @bigzachod, navíc současně v online formuláři i v podepsané smlouvě, to mi přijde jako jasný úmysl zatajení úvěru za účelem získat úvěrovou výhodu, tedy výše zmíněný úvěrový podvod. Neříkám, že by za to musel hned sedět nebo platit pokutu, ale u dané banky by to mohl být důvod pro dlouhodobý záznam na černou listinu nežádoucích klientů. Jak ostatně uvádí i @LXIDCX s tím, že by tak bylo s daným klientem naloženo už ve fázi před podpisem smlouvy, na základě dvou žádostí s výrazně různými údaji o bonitě.
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod suram 20. 5. 2020 04:27

A píšou to do smlouvy nějaký souhrnný rámec všech kreditek? Těžko.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod servpack 20. 5. 2020 07:18

Měl jsi někdy KK, že se takhle ptáš? V případě mé KK Mall jsou všechny tyto údaje vyplněné do online formuláře (čistý měsíční příjem, splátky úvěrů, limity jiných KK atd.) součástí papírové smlouvy, kterou mi přivezl kurýr. Konkrétně na straně 2 z 8.
servpack
Návštěvník

Odeslat příspěvekod suram 20. 5. 2020 08:37

Je to už několik let, nepamatuji si, co vše tam bylo. A co když klient smlouvu nečte, jen podepíše? Je dán úmysl? Já myslím, že jen nedbalost. Tedy nelze úmysl prokázat, pokud se klient nepřizná.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod servpack 20. 5. 2020 18:29

To už by musel posoudit někdo jiný. Každopádně trojité vyplnění formuláře, pokaždé s jinými hodnotami, a to výrazně (rámec ostatních KK/úvěrů 0k místo 150k), bych nepovažoval za nedbalost.
servpack
Návštěvník

Odeslat příspěvekod suram 20. 5. 2020 18:34

Internetový formulář, nedokážeš prokázat ani to, kdo to vyplnil, internet je anonymní.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod hopo.hopo 20. 5. 2020 18:40

suram píše:internet je anonymní.

:-D :-D :-D
hopo.hopo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tomasvlasak 20. 5. 2020 19:37

podpisem smlouvy zcela jistě potvrzuješ, že si údaje zkontroloval a jsou přesné a pravdivé ...
Věnuji se stavebnímu spoření, doplňkovému penzijnímu spoření, úvěrům a investicím. Osobní konzultace v Praze a Středních Čechách zdarma.
tomasvlasak
Nadšenec

Odeslat příspěvekod wit.cz 20. 5. 2020 19:38

Tak ona i shoda IP adres postačí. Podle trestní sazby nebo u taxativně vyjmenovaných TČ pak postačí příkaz soudu k identifikaci osoby, na kterou je net psaný. Což ano, samo o sobě to také nemusí nic říkat, ale to už by musel být jedinec trochu uvědomělý :-)
wit.cz
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suram 20. 5. 2020 20:43

Formulář vyplňovala z mého počítače osoba blízká a využívám svého práva nevypovídat proti osobě blízké. 8-)
suram
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků