Penzijní připojištění vs. doplňkové penzijní spoření

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod suram 19. 5. 2020 05:52

Přešel jste už někdo u Penzijního připojištění na DPS (Doplňkové penzijní spoření)? Jsou nějaké nevýhody (poplatky)?
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod tom brava 20. 5. 2020 07:17

Horká aktualita....Ministerstvo financí předkládá do vnějšího připomínkového řízení návrh legislativních opatření mj.:
V zákoně o doplňkovém penzijním spoření se navrhují opatření k umožnění vyšší mobility mezi transformovanými fondy a účastnickými fondy.

nevíte někdo vocogo? žeby někoho napadlo zkrátit výpovědní lhůtu při výstupu z transf. fondu?
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod filas81 20. 5. 2020 09:06

taky chci přejít, vybral jsem akorát výsluhovku po 15-ti letech a chystám se na změnu, asi i penzijní společnosti, ale sami moc nevěděli na pobočce co a jak. Chtěl jsem přejít do allianz, kde mám i nějaké další produkty, tam mi říkali, že by ten převod pak udělali za mne /něco jako kodex mobility u bank/
filas81
Nadšenec

Odeslat příspěvekod antonsek 20. 5. 2020 09:15

No hlavně to chce asi přejít co nejrychleji, dokud jsou ceny akcií dole kvůli epidemii.
antonsek
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod audiobullys 23. 5. 2020 23:03

Ceny dole teda moc nejsou, blbý fondy v erste +18 a 15 procent. A to byly kupovaný i před unorem. No ale hlavně březen duben když to bylo minus 20 25 procent či kolik.
To stejný akcie Tesla plus 20 procent, Apple 10 procent.
Každéj kdo přikoupit tak je dnes již v plusu. Prej od propadu to vzrostlo asi o 30 procent. Zatím to vypadá že je furt moc peněz v oběhu a každéj rád za levno dokoupi.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod tom brava 15. 6. 2020 13:52

opět po čase na mě přišly úvahy, zda přece jen nepřejít z transf. penz. fondu do DPS, a procházím struktury portfolií nabízených dynamických fondů jednotlivých penz. společností, které obvykle reportují v měs. zprávě o krátkodobém vývoji prvních 10-15 nejvýznamnějších pozic.....ale u ČSOB Penz. společnosti nemohu takový detailnější přehled pozic nikde nalézt (jen hrubé %rozdělení aktiv https://www.csob-penze.cz/nase-penzijni ... icky-fond/)
Poradíte, kde najít více detailů o dyn. fondu CSOB?
A nějaký odb. článek (nezáv.) porovnání struktury ptf dynamických fondů mezi jed. penz.spoečnostmi z posl. doby?
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 15. 6. 2020 17:16

tom brava: Podívej se do výročních nebo pololetních zpráv. Měly by tam být uvedeny aspoň položky tvořící minimálně 1 % majetku fondu. Ale je to skoro detektivní práce a moc se z toho člověk nedozví.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod tom brava 15. 6. 2020 17:59

prošel jsem - ve VZ mají strukturu ptf transformovaného f., ale ty 3 fondy DPS tam strukturu nemají, jen koláč % z třídy aktiv. Písnul jsem do PS čobky, tak uvidím co oni na to...
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 15. 6. 2020 18:41

Podívej se do pololetní zprávy.

-- 15. 6. 2020 19:53 --

https://www.csob-penze.cz/media/2019/08 ... a_2019.pdf
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod tom brava 15. 6. 2020 23:29

Děkuji moc za tip na tu pololetku. Fakt se bavím, postupem času se z nich stali spíš replikátoři (ale u ostatních PS to není jiné):
S&P500 SEP19 51,29%
FU ESTOXX SEP19 ESTOXX SEP19 9,96 %
KBC PLATO AMER BE0947892080 4,91 %
KBC PLATO WORLD BE6295956740 4,80 %
TOTAL SA FR0000120271 1,25 14 318 954 15 113 334
SAP AG EUR DE0007164600 1,11

pro srovnání stav 2015:
https://www.csob-penze.cz/media/2016/05 ... 201506.pdf
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 19. 6. 2020 13:41

tom brava píše:Děkuji moc za tip na tu pololetku. Fakt se bavím, postupem času se z nich stali spíš replikátoři (ale u ostatních PS to není jiné):

Jo, taky mi to tak připadá: PS do portfolií kupují spíš ETF apod. Je otázka, za co si pak nechávají platit 1 % ročně a 15 % za výkon (nad high water mark). Nebo už výkonnostní zrušili? Podle mě to snad i zvyšovali z 10 % na 15 %.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Postpat 24. 6. 2020 10:41

Já už jsem se na ty poplatky díval chvíli zpátky a chtěl bych hodit do fóra dotaz. Je někdo schopen spočítat jak to vyjde s celkovým výnosem v dlouhodobém horizontu (25 let) pokud bych nakupoval ETFka sám na DeGiru (bez polatku), neplatil ty různé poplatky fondu ale zároveň přišel o státní příspěvek? Myslím si, že v tom dlouhodobém investování ty poplatky zabijou státní příspěvek ale nejsem to schopen spočítat. :-[
Postpat
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jednadva 26. 6. 2020 11:11

Postpat: Jó, tak do toho se mi nechce, děkuju pěkně. :) Počítal jsem to kdysi v ruce jako deterministickou úlohu a vyšlo to přibližně nastejno. Nějakou roli hrály změny investiční doby, ale už si nepamatuju, kterým směrem a jak. :)

Nějaký simulátor na webu na to použít nejde? Nebo nějaký předpřipravený skript v R, Pythonu, Matlabu apod.? Použít něco z Excelu? Nástroj na Portfoliovizualizéru?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 26. 6. 2020 12:19

Postpat,

tady máš soubor s modelem DPS. Snad ti to pomůže. :-)
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod stanickses 26. 6. 2020 13:53

PF vs ETF musite zvazit zda nizsi fee (1%+15% ze zhodnoceni u PF vs ~0,2% u ETF) vykompenzuje
*prijdete o statni prispevek
*prijdete o danovou odecitatelnou polozku
*prijdete o prispevek zamestnavatele

Z dlouhodobeho pohledu se ti podminky u PF budou samozrejme menit, to se moc dobre odhadnout neda. Co uz se vubec neda predjimat je, jaky bude za desitky let FX USD/CZK EUR/CZK a zatimco PF menove riziko urcite hedguji, ETF mate v cizi mene - to muze byt samozrejme (+) i (-). Samozrejme velkou vyhodou ETF je dale likvidita, po 3 letech muzete vybrat bez danove povinnosti v pripade napr. nenadale udalosti.
stanickses
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků