Penzijní pojištění po 15 letech

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod ROlda78 26. 2. 2020 17:02

myslím si, že ... výsluhovka je jen v býv. penzijní připojištění (transformovaný fond)
naopak předdůchod je jen v doplňkovém penzijním spoření

takže ideální postup (pro toho kdo má původní penzijní připojištění) je po 15 letech vybrat výsluhovku (až 50 %) a pak přechod do doplňkového penzijního spoření
O chytré ženské je nouze. Konečně o chytré mužské zrovna tak. Jan Werich
ROlda78
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tom brava 22. 3. 2020 08:04

blackwork píše:Penzijko z transformovaného fondu převedeno na účastnický s dynamickou strategií, výsluhovka vybrána jednorázově ...


Jak se teď "daří" vašim úsporám v dynamickém fondu od přestupu v r. 2018? (bez sarkasmu, jen holá realita)
tom brava
Nadšenec

Odeslat příspěvekod antonsek 22. 3. 2020 15:17

To nemůže vědět, fond sdělí výsledky až s ročním zpožděním. :-)
antonsek
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tomasvlasak 22. 3. 2020 16:10

účastnické fondy mají výkonnost zveřejňovanou průběžně, třeba ČS https://www.csps.cz/cs/jak-sporit/dynamicky-fond každý týden přepočítává

Sice realita bude jiná kvůli průběžnému dokupování, ale na vývoj té jednorázově převedené částky se to použít dá
Věnuji se stavebnímu spoření, doplňkovému penzijnímu spoření, úvěrům a investicím. Osobní konzultace v Praze a Středních Čechách zdarma.
tomasvlasak
Nadšenec

Odeslat příspěvekod doonio 22. 3. 2020 20:55

Pokud člověk má do výsluhovky ještě hoodně dlouho (8let) a chtěl by teď přejít do nového DPS ze starých transformovaných fondů, kdy je nejlepší tak učinit, vzhledem k aktuální situaci. Jak dlouho takový převod trvá?
Může mi tu dát někdo konkrétní příklad, např. pokud bych se ke konci března 2020 rozhodl přejít (z ČSOB), jaké jsou jednotlivé lhůty než mě překlopí z ČSOB transformovaných do těch nových účastnických fondů? Zatím jsem našel jen tento článek: https://www.finance.cz/517389-prevod-penzijka/

ale tam jsou uvedeny pouze toto:
Zde je ale třeba brát do úvahy i výpovědní lhůtu. Ta bude v rámci zrušení smlouvy trvat 2 měsíce. Na převod peněz do nového penzijního fondu má pak společnost ještě další měsíc.

Takže jiná cesta "urychlení" není? Člověk musí počítat s lhůtou 3měsíce?
doonio
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tom brava 22. 3. 2020 22:20

urychlení prý možné není, to byla první věc po které jsem pátral a zjištění že převod trvá 2 měs+ (v rámci jedné penz.společnosti!!!) mě dost odradilo >>> střelba na hodně rychle pohybující se terč....momentálně jsem se z prvotního nadšení pro přechod vrátil do stavu "lepší vrabec v hsti než...." a zachovám status quo v transf. nezáporném fondu. Adrenalínek s DPS rád přenechám mladším ročníkům 8-) ...někde jsem čet, že na přechod, event.založení nového DPS se na základě rozborů ekon. cyklů/bezpečnosti investice doporučuje ideálně věk nejpozději do 45let.
Alespoň se mi podařilo vykešovat 50% přes výsluhovku a buduju si vlastní dividendový penzijní fond :D
Naposledy upravil tom brava dne 23. 3. 2020 14:16, celkově upraveno 11
tom brava
Nadšenec

Odeslat příspěvekod tomasvlasak 23. 3. 2020 00:51

ano, opravdu to trvá takto dlouho a to se bavíme jen o převodu v rámci stejné penzijní společnosti, pokud by to člověk chtěl převést ještě jinam, tak opět čekání (musí proběhnout nejdříve změna na účastnický fond v rámci stejné společnosti a teprve až poté je to možné přesouvat do jiné společnosti)
Věnuji se stavebnímu spoření, doplňkovému penzijnímu spoření, úvěrům a investicím. Osobní konzultace v Praze a Středních Čechách zdarma.
tomasvlasak
Nadšenec

Odeslat příspěvekod doonio 25. 3. 2020 20:37

Za aktuální situace asi není kam spěchat, ještě by mne zajímalo čistě teoreticky, jak bude ovivněno moje portfolio v tom DPS. Aktuálně jsou trhy docela dole..dejme tom za období 1-12/20 udělají -20% a za období 7-12/20 udělají +20% Pokud bych já ke konci měsíce přešel z transform. fondů na nové DPS, tak počítám že lhůta +3m by odpovídala, že bych k 1.7. byl v novém DPS. Jak by se mi potom zhodnotili prostředky za 2020?
Zhodnotili by se mě až podle vstupu do DPS, takže bych byl +20%...nebo by se aplikovala na celou částku celoroční výkonnost (tedy -20%)?
doonio
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mlsal 25. 3. 2020 21:09

Zhodnocuje se ti to logicky od okamžiku přestupu do DPS. Potřebuješ, aby akcie v té době byly co nejníže.

Jak víš, že výnos akcií za 7-12/20 bude +20%. Já bych spíš vzhledem k recesi čekal další propad.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod fremantle 25. 3. 2020 21:50

Nákup fondu u DPS se chová úplně stejně jako nákup jakéhokoliv podílového fondu - za určitý obnos (v případě převodu z transformovaného fondu tedy hodnotu odbytného) obdržím určitý počet podílových jednotek, jejichž hodnota se může měnit i každý den...

A "urychlování" toho procesu stejně nemusí mít žádný význam - pakliže si transformovaný fond převedu do povinně konzervativního účastnického fondu, který snad u všech penzijních společností investuje výlučně do stejných tříd aktiv (dluhopisy a peněžní trh), nejvýše se může více či méně lišit jejich poměr, tak nějaké kolísání, očekávat nemůžu. A pokud se mi bude jevit zajímavé část jednotek nebo i celý zůstatek z povinně konzervativního fondu investovat do dynamických fondů, převod jednotek je zpravidla realizovaný v řádu dní...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod doonio 26. 3. 2020 19:34

mlsal píše:Zhodnocuje se ti to logicky od okamžiku přestupu do DPS. Potřebuješ, aby akcie v té době byly co nejníže.
Jak víš, že výnos akcií za 7-12/20 bude +20%. Já bych spíš vzhledem k recesi čekal další propad.

S tím zhodnocením jsem si to takhle myslel, a s tím výnosem, to jsem dal jen čistě příklad, nevím jak to bude vypadat na konci roku, ale určitě budeme pod nulou.

fremantle píše:A "urychlování" toho procesu stejně nemusí mít žádný význam - pakliže si transformovaný fond převedu do povinně konzervativního účastnického fondu, který snad u všech penzijních společností investuje výlučně do stejných tříd aktiv (dluhopisy a peněžní trh), nejvýše se může více či méně lišit jejich poměr, tak nějaké kolísání, očekávat nemůžu. A pokud se mi bude jevit zajímavé část jednotek nebo i celý zůstatek z povinně konzervativního fondu investovat do dynamických fondů, převod jednotek je zpravidla realizovaný v řádu dní...

Právě tohle vidím jako řešení, přejít z transformovaných, do nějakého konzervativního DPS (tohle myslím jde zvolit,tu variantu, když člověk přechází v rámci jedné penzijní společnosti)

S tím přechodem mezi jednotlivýma variantama nevím, jestli je tak jednoduchá, někde jsem četl (nebo mi nějaký finanční poradce řekl), že v tom DPS ty můžeš měnít variantu bezplatně 1x ročně, pak je tam nějaký poplatek. To stejný převod k jiné penzijní společnosti,tam je to rovněž zpoplatněno (u ČSOB):
https://www.csob-penze.cz/media/2016/04 ... SOB_PS.pdf

Ad. k té změně strategie (či změna fondu uvnitř jedné penzij. spol.), nejsem si jist, jeslti je to otázka dnů, někde jsem viděl, že převod trvá 1měsíc (nevím proč tak dlouho, ale když jim převod z transform. fondů do DPS trvá 3měsíce, tak už se nedivím ničemu!)
doonio
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod satinst 3. 7. 2020 11:13

Dobrý den.
Tento měsíc mě po 15ti letech spoření v TF vznikl nárok a možnost vybrat 50% naspořených příspěvků. Jelikož mě přispíval i zaměstnavatel, bude bohužel daň činit cca 11tis. JIná možnost vyrovnání ale zřejmě možná není, tak peníze vyberu a zvažuju následný převod TF na DPS na účastnický fond. Chci se ale zeptat, když bych tedy chtěl převést spoření z TF do DPS, jaký fond ideálně zvolit? Nyní jsem u PFKB. Je někde nějaké srovnání jednotlivých fondů co do jejich výkonosti?
Díky
satinst
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mlsal 3. 7. 2020 13:24

satinst,

v březnu jsi jednu smlouvu vypovídal, tak kolik těch smluv máš?
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod stanickses 3. 7. 2020 15:11

Ja ten prechod taky zvazoval, ale vychazi mi ted lip kupovat pravidelne etf a TF nechat jako dluhopisovou slozku. Samozrejme nizke az zaporne sazby vedou k tomu, ze se to aktualne skoro nezhodnocuje, ale ta moznost pulku kdykoliv vybrat mi prijde dost podstatna vyhoda. S tou zamyslenou reformou penzi, pokud by se pohlizelo na investicni ucet jako na PF, tak to by mi prislo zajimavejsi.
stanickses
Návštěvník

Odeslat příspěvekod satinst 3. 7. 2020 17:42

mlsal píše:satinst,

v březnu jsi jednu smlouvu vypovídal, tak kolik těch smluv máš?


To bylo člena rodiny.
Teď se bavím o svém :-)
satinst
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron