Fio e-Broker

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Ferin 5. 8. 2020 17:26

Z toho (+ logiky jednotlivých záložek a vyhledávání) se já nemůžu vzpamatovat dodnes. ;-)
To není ve standardu ani toho roku 2005.
Ferin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bbrother 5. 8. 2020 17:52

mlrs píše:Kdo obchodujete pres e-brokera - jake jsou pls rozdily pri zakoupeni titulu pres BCPP a pres RM-system?
Teda krom lehkeho v poplatku (ktery se i tak odhaduje nic moc - orpoti tomu, co jsem zvykly u Degiro :-D ), tak treba na co si u toho davat pozor a co radej zvolit.

Vypořádání:
BCCP - vypořádání T+2 dny
RMS - vypořádání T+0 (online)

Prodej RMS -> BCCP a naopak:
- ne vše co koupíš na RMS se dá prodat na BCCP, většina českých lze, ale třeba CETV, VIG apod. koupené na RMS na BCCP neprodáš (lze požádat o převod do CDCP a pak lze, ale trvá to nějakou dobu a stojí asi dvě stovky). Co můžeš prodat na BCCP vidíš v přehledu portfolia ve sloupci "Blokováno v CDCP".

Kurzy:
- na RMS jsou pro nákup obvykle o něco "horší"

Poplatky v e-brokeru:
- RMS - easyclick 0,29%
- BCCP - 0,35%
bbrother
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mlrs 5. 8. 2020 18:40

jo tech 0,29% a 0,35% jsem si nejak dal dohoromady, ten prodej RMS <-> BCPP to jsem netusil, dik no a na ostatni asi budu muset tak nejak prijit :-D - hlavne se s tim naucit delat a co je kde zobrazeno apod.
mlrs
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod octaviampi 5. 8. 2020 21:24

RMS miva obcas vyssi ceny pro prodej, naopak pro nakup klesa vyrazneji BCP. Treba Erste mimo jmenovanych normalne nejde prodavat na jinem trhu, nez na jakem byla koupena. Ale s likviditou vetsinou nebyva problem.

U RMS je easyclick za 0,29%, BCP je podle objemu cca 0,37%. U nakupu vetsinou prevazuje vyhoda nizsi ceny. Degiro je poplatkama jinde, ale nehodi se zase pro divi.
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlrs 6. 8. 2020 05:57

jo ja prave u Degira mam jen akumulacni ETF - FIO resim prave kvuli tem dividendam :-)
mlrs
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod James-008 14. 8. 2020 22:40

Já občas spekuluji napříč burzami BCPP vs RMS. Koupím na RMS, prodám na BCPP či opačně. Někdy je to výhodné to řešit i takto napříč :-).

Co se týká zahraničních akcií, jako je například Erste, VIG, Stock, CETV, Avast, aj., tak i ty lze v určitém případě v reálném čase prodat napříč burzami, bez poplatku za převod, ale:

1.) Je třeba si založit Margin CZ účet (úvěrový produkt), přičemž úvěr nemusíte čerpat, stačí ho jen mít přistavený. Přednostně investujete vlastní peníze, až poté by se použily peníze banky. Pouze přes Margin CZ účet lze provádět tyto operace napříč burzami u zahraničních akcií.

2.) Pokud vám FIO schválí tento Margin CZ účet, tak přímo přes něj můžete v reálném čase nakupovat klidně Erste, Avast atd. na RMS a ihned prodat na BCPP při výhodnějším prodejním kurzu. Neplatíte žádný poplatek navíc za prodej na jiné burze.

3.) Banka nemusí schválit Margin CZ účet každému, ale rozhoduje se podle vyplněného investičního dotazníku a zkušeností investora + na základě dalších interních kritérií banky.

Takže přes Margin CZ účet se dají skvěle vychytávat rozdílné kurzy (i u zahraničních akcií) a nakupovat/prodávat tam, kde je to výhodnější (zda na RMS nebo na BCPP), čili obchodovat napříč těmito burzami :-).
James-008
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod suram 15. 8. 2020 06:50

Pokud někdo koupil přes Fio e-Broker na BCCP např. 11.8.2020 300 ks akcií a bude je chtít prodat nejdříve po třech letech, aby se vyhnul danění, je prvním možným dnem prodeje 12.8.2023?
Co když dejme tomu v prosinci 2020 přikoupí dalších 100 ks stejných akcií a bude jich mít 400 ks, prodávat bude 12.8.2023 jen 300 ks, jak se pozná, jestli prodává akcie jen z balíčku prvních 300 ks?
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod xxiro 15. 8. 2020 07:32

suram píše:Pokud někdo koupil přes Fio e-Broker na BCCP např. 11.8.2020 300 ks akcií a bude je chtít prodat nejdříve po třech letech, aby se vyhnul danění, je prvním možným dnem prodeje 12.8.2023?
Co když dejme tomu v prosinci 2020 přikoupí dalších 100 ks stejných akcií a bude jich mít 400 ks, prodávat bude 12.8.2023 jen 300 ks, jak se pozná, jestli prodává akcie jen z balíčku prvních 300 ks?


V zásadě můžeš využít 2 způsoby a vybrat si můžeš ten, který je pro tebe výhodnější.

1)FIFO (first in - first out) - to znamená, ji využiješ u toho počtu akcií, které už prošly časový testem

nebo

2) průměrování nákupní ceny

Jen to pak musíš být schopen finančáku doložit výpisem z účtu, kde budou patrné, kdy a za kolik jsi nakupoval a prodával.
xxiro
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suram 15. 8. 2020 07:42

Já právě kvůli tomu vůbec nechci podávat daňové přiznání. Fio e-Broker má nějakou funkci FIFO? Kde ji najdu?
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod cz01 15. 8. 2020 08:17

To je automaticky a broker v tom nehraje roli.
cz01
Nadšenec

Odeslat příspěvekod suram 15. 8. 2020 08:41

Dík, takže prostě prodám 300 ks akcií po 12.8.2023 a víc nemusím řešit, automaticky to prodá ty akcie, které byly nakoupeny dříve.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 15. 8. 2020 08:48

Akcie nemají mašličky, (českému) brokerovi je tohle docela jedno. Jak si podáš přiznání je tvůj problém. (V USA je zvyk/povinnost, že broker ti dodá nějaké podklady pro americké daňové přiznání, a můžeš při prodeji říct „chci prodat akcie z tohoto nákupu“ a pak jsou ty podklady podle toho. Ale taky tam nemají (tak silný) časový test jako u nás.)
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod suram 15. 8. 2020 08:56

No jde mi jen o to, že mám již nějakou dobu 300 ks akcií Philip Morris ČR, a přemýšlím, jestli nepřikoupit další, ale aby to neudělalo problém při jejich prodeji s časovým testem. Daňové přiznání za mě dělá zaměstnavatel, nemíním to měnit, tedy přesněji provádí zaměstnavatel "roční zúčtování záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a daňového zvýhodnění", jak psal někde Rop, já daňové přiznání FÚ vůbec nepodávám.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ferin 15. 8. 2020 11:43

Jak bylo řečeno - FIFO. Neboli prodáváš vždy primárně počínaje těma, co máš v portfoliu nejdýl.
Ferin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod octaviampi 17. 8. 2020 11:11

xxiro píše:V zásadě můžeš využít 2 způsoby a vybrat si můžeš ten, který je pro tebe výhodnější.

1)FIFO (first in - first out) - to znamená, ji využiješ u toho počtu akcií, které už prošly časový testem

nebo

2) průměrování nákupní ceny

Jen to pak musíš být schopen finančáku doložit výpisem z účtu, kde budou patrné, kdy a za kolik jsi nakupoval a prodával.


Ona se od roku 2018 změnila legislativa nebo výklad GFŘ. Nepodnikatel může párovat libovolně. http://kacka.baldsoft.com/ilustrace/vyklad_zakona.pdf
octaviampi
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků