Kryptoměny a obrat pro DPH

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Tunop 12. 8. 2020 18:01

Čau, jsem OSVČ, klasicky fakturuju, podávám přiznání a držím se pod obratem 1M pro registraci k DPH, úplná klasika.

K tomu mám účet na Coinbase kde mám nakoupeno trochu kryptoměny a občas si zaspekuluju. Všechno je to na úrovni "zkusil jsem si to" takže jednotky transakcí ročně. Až mě to přestane bavit a peníze si pošlu zpět ovlivní (nebo už ovlivňujě) to jakkoli moje podnikání resp. zvedne mi to obrat pro ten limit registrace k DPH.

Vzhledem k tomu, že to nemám jako soustavnou podnikatelskou činnost (netěžím, nedělám to denně) tak to hádám spadá pod § 10 ZDP a přímo se to mýho podnikání netýká, je to tak.

Nemám problém jim těch 15% co si těma spekulacema vydělám přiznat a poslat, jen mi jde o ten obrat, celkem to mego ročně už lížu tak abych věděl na čem sem...

Díky.
Tunop
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 12. 8. 2020 18:26

Pokud to není tvou ekonomickou činností tak to do obratu nespadá. Ekonomickou činností je podnikání (a může být i nájem).
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tunop 12. 8. 2020 19:12

Díky, takže pokud v tom nepodnikám což snad mých 5 transakcí ročně tak nikdo chápat nemůže jsem v cajku.

Stejně by mě ale zajímalo kdy se to třeba u těch kryptoměn láme a už by šlo o ekonomickou činnost. Hádám pro tohle žádná přesná definice není a pak to pak záleží na tom, komu to spadne na stůl.
Tunop
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ninaa 12. 8. 2020 19:24

Ekonomickou činnost a definice obrat pro DPH je dobře vysvětleno:
https://www.du.cz/33/obrat-pro-ucely-dp ... J8rsXS9IA/
Když zadáš svůj mail, odemkne se ti celý článek
Ninaa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod TheSubways 12. 8. 2020 19:24

Řekl bych, že pokud budeš spekulovat s bitcoiny na svůj vlastní účet, tak stále budeš v definici §10.

Pokud bys však zprostředkovával transakce i pro klienty/poskytoval nějaké poradenství a za to si fakturoval/těžil bitcoiny a bylo by to soustavné, samostatné, poskytované tvojím jménem, na tvou odpovědnost, za účelem dosažení zisku, tak by to spadalo pod §7.
TheSubways
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 12. 8. 2020 21:55

Lepší příklad: provozuješ eshop a přijímáš kryptoměny a nakupuješ v nich od dodavatelů. Jejich konverze je ekonomickou činností.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mrusnok 13. 8. 2020 10:46

Musím uznat, že Rop je hodně dobrej přes daně. Připravuju se na druhý pokus zkoušek insolvenčního správce, a jeho příspěvky, co se týče daní mě vždy navedou, jakým směrem uvažovat.
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 13. 8. 2020 11:37

To mě taky. Vždycky když potřebuju řešit nějakej problém, tak se podívám do svých starých příspěvků :lol:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků