Faktura - reverse charge

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Rop 11. 9. 2020 20:15

Účetní poradce fakt není. Ale to, že se ptá na nemovitosti a Rakousko má svůj důvod :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor

Odeslat příspěvekod suram 11. 9. 2020 20:23

Nechce se mu platit daně.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod Hlava 11. 9. 2020 20:26

Hlava byl z duvodu bydliste odsunut a preregistrovan pod finanzamt do Rakous, a jelikoz ma zakazniky v Cesku a na Slovensku, tak musi resit veci, o kterych hadam vetsina smrtelniku ani netusi, ze by mohly nastat :-) O to vetsi legrace je, ze uz jsem absolvoval i nekolik placenych konzultaci u profesionalnich danovych poradcu, a to na obou stranach barikady, kteri mi tvrdili hromady nesmyslu, jak “co musi byt”, jako treba ze na to, abych mohl z rakouska podnikat v cesku potrebuji mit rakouske ico ... kokoti. No, ale to jsem trochu odbocil.
A na nemovitosti se pta proto, protoze poskytuje sluzby vztahujici se k nemovotostem v cesku.
Hlava
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ninaa 12. 9. 2020 09:12

To mě nenapadlo. Já jsem měla kliku na kvalitního daňaře, měli jsme zajištěný daňový hot-line v práci, tam to bylo třeba. Bylo tam příliš mnoho různých možností, ti, kdo uzavírali smlouvy a zakázky, to neměli šanci všechno pobrat a nikdy se nesplést. Takže to řešil ten hot-line, byla to druhá společnost na daňové poradenství toho, kdo nám dělal povinný účetní audit. Byli jsme všichni spokojeni, se spoluprací, s cenami, s výsledky - proběhla i kontrola z FÚ. S jinými daňařemi zkušenost nemám.
Pokud by mi profesionální daňový poradce (zapsaný v komoře dańových poradců) opravdu špatně poradil, tak bych si to nenechala pro sebe a uvědomila o tom komoru. Samozřejmě za předpokladu, že by to bylo opravdu tak, že na jasně a přesně formulovaný dotaz (příklad) jsem od něj dostala chybnou radu.
Ninaa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 12. 9. 2020 10:37

Hlava píše:O to vetsi legrace je, ze uz jsem absolvoval i nekolik placenych konzultaci u profesionalnich danovych poradcu, a to na obou stranach barikady, kteri mi tvrdili hromady nesmyslu, jak “co musi byt”, jako treba ze na to, abych mohl z rakouska podnikat v cesku potrebuji mit rakouske ico ... kokoti.
Eště že radím zdarma.
Ninaa píše:Pokud by mi profesionální daňový poradce (zapsaný v komoře dańových poradců) opravdu špatně poradil, tak bych si to nenechala pro sebe a uvědomila o tom komoru. Samozřejmě za předpokladu, že by to bylo opravdu tak, že na jasně a přesně formulovaný dotaz (příklad) jsem od něj dostala chybnou radu.
Ono to zase tak jednoduché není. Protože špatná rada je jen špatná rada, nikoliv porušení profesních předpisů. V případě špatné rady je třeba se zahojit na pojišťovně daňového poradce. Až teprve v případě profesních přestupků je možné podat návrh na disciplinární řízení. Kdyby se mělo trestat každé provinění (třeba vyškrtnutím), tak seznam daňových poradců je tento: Tomáš Hajdušek st., Jiří Nesrovnal, Marek Piech, Milan Vodička, Ivo Šulc, Simona Hornochová, Pavel Říha :lol: ... no možná ještě pár lidí.
Rop
Moderátor

Odeslat příspěvekod Hlava 12. 9. 2020 11:55

Tak jista danova poradkyne v Pisku mi v roce 2019 tvrdila, ze urcite vsechny prijmy budu danit v cesku, protoze si pry staty dani prijmy ze svych uzemi.
Realita? Blabol, protoze existuje smlouva o zamezeni dvojiho zdaneni, ktera rika, ze se dani tam, kde je provozovna, a pokud neni tak tam, kde je rezidenstvi (coz jsem si musel najit sam).

Pak mi mistni danovi poradci v Rakousku zase tvrdili, ze jelikoz bydlim v Rakousku, tak rozhodne musim zdravotni a socialni platit v Rakousku, stejne jako ze musim mit rakouske zivnostenske opravneni, stejne jako ze pry musim byt clenem prislusne rakouske odborne komory (neboli udelat zkousky a calovat clenske poplatky 10 tis EUR rocne). I pres to, ze v rakousku nemam zadne zakazniky.
Realita? Blabol, protoze existuje jisty predpis EU ktery rika, ze se zdravotni a socialni plati tam, odkud plyne zdoj prijmu, v mem pripade tedy v cesku (coz jsem si musel najit sam).

Az jsem pak konecne narazil na mistniho danare, ktery zadne rakouske zivnostenske opravneni ani clenstvi v rakouske komore pro podnikani v cesku nepozadoval. Naopak mi navrh dva mozne zpusoby daneni, poradil ze musim fakturovat rakouska, coz musi byt v reverse charge. Pobrat nutnost placeni zdravotniho a socialnoho v cesku mu sice trvalo dele, ale nakonec do konzultoval i s vedoucim mistni socialky, a potvrdil mi to.

Nejvic me na tom ale fascinuje to, ze kazdy radi vsechno mozne, ale kdyz se clovek zepta, podle ceho to tak ma byt, a kde je to napsane, tak je ticho po pesine. Pisemne nikdo taky nic neda. Takze je to vsechno jedna baba povidala. S vyjimkou Ropa tedy, za coz velmi dekuji :-)
Realita je takova, ze co si clovek sam nenajde a neoveri, na to se 100% spolehnout neda.

Posledni fronta, kde jeste neni dobojovano, je pak CSSZ, protoze pro urednictvo je naprosto nepochopitelne scifi, ze by nekdo mohl bydlet v rakousku a na dalku podnikat v cesku.
Hlava
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 12. 9. 2020 15:23

A jak si hradíš zdravotní péči v Rakousku?
Já zrovna ty přeshraniční věci nerad dělám, protože prostě si to v těch zákonech v němčině nebo polštině nepřečtu. Jediné co umím je Slovensko. Až se budu nudit, tak si udělám i slovenského daňového poradce. Enem nevím k čemu by mi to bylo :lol:
Rop
Moderátor

Odeslat příspěvekod Ninaa 12. 9. 2020 16:13

Rop: jo, máš pravdu. Něco jiného je, když si zaplatím daňového poradce a on mým jménem podá dańové přiznání, pokud udělá chybu on a doměřili by mi daň a penále, tak to jde za poradcem a ten má na to profesní pojištění. Ale když potřebuju řešit "v provozu" něco složitějšího, co se běžně nevyskytuje, nejlépe kombinovaného s EU a s třetími zeměmi, tak pak už to bývají oříšky. Pamatuji se dobře, jak jsme občas naši daňovou hot-line zaskočili "oříškem", na jehož řešení si vyžádali delší čas. Ale vždy jsme měli od nich odpověď s odkazy a citacemi zákonů.

Bez odkazů na zákony (jak o tom píše Hlava) obvykle radí dotázaní úředníci nebo jiní "zadarmo". Oni znají jen to, co rutinně dělají, jsou to řadoví zaměstnanci. Protože sypat řešení něčeho, co není jednoduché a odkazy zákonů k tomu najednou, to musí být člověk profesionálem. A takoví zadarmo normálně neradí, právník také nic neřeší zadarmo - jemu také nikdo zadarmo dům nevyprojektuje ani nepostaví. Tak jen najít takového daňaře, který zná ČR i dostatečně AT zákony a už řešil něco podobného - ale to už vlastně našel. Tak držím palce na ty další úřady, na to snad ani poradci nejsou...
Ninaa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Hlava 12. 9. 2020 20:01

Ne, nepriplacim si nic. Jelikoz mam prijmy z ceska, tak zdravotni a socialni platim v cesku. Od nich mam formulare A1/S1, na zaklade kterych jsem socialne i zdravotne pojisten i v rakousku. Vyplyva to z Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 883/2004 (zejmena clanek 11).
Hlava
Diskutér

Předchozí stránka