Do jaké banky uložit eura EURA?

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod M2M 21. 10. 2020 07:19

Chtěl bych nějaké peníze převést na jistější měnu, tak mě napadlo, převést to na EURA, popř mít hotovost v EURECH. Mám Fio banku a mám u nich účet v EUR. Mohu tam CZK převést na EUR. Při výběru v EUR je poplatek 0,5% z objemu. Minimálně tedy 75Kč a maximálně 250Kč. Nebo vybrat CZK, za dobrý kurz ve směnárně přvést na EUR a pak je tam vložit.

Ptám se zde odborníků:
Mít část EUR doma a část v bance?
Je lepší EUR nebo dolary?
Pokud jít do EUR co je lepší. Řešit to tak, jak popisuji výše? Nebo zvolit i jinou banku? Má nějaká banka vedení účtu v EUR zdarma.

Prosím o radu, moc děkuji
M2M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tmx643 21. 10. 2020 09:16

Moneta má EUR účet zdarma, k němu kartu zdarma a výhodnou směnárnu pro převod z CZK na EUR.
To samé má i u dolaru (tam nevím, jaký je ten kurz ve směnárně).
USD je více riskantní, tam můžeš v horizontu 2 let 20 % vydělat i prodělat, aktuálně (posledních půl roku) dolar proti euru spíš oslabuje. U EUR se to tolik hýbat nebude, do 10 %, přičemž ale tam nejspíš ani 10 % nemáš šanci vydělat, ČNB by korunu nad 28-29 EUR/CZK nepustila (zato po normalizaci situace se s pravděpodobností hraničící s jistotou celkem rychle vrátí na těch 25-26 Kč a dlouhodobě pak ještě níž).

Jako nejjistější měna se bere CHF, ale tam asi nebude ta výměna úplně levná (asi devizovka). Na druhou stranu, tato tvoje akce bude sama o sobě dost drahá a předpokládám, že počítáš s tím, že náklady můžou být tak 10 % (a v dlouhodobém horizontu čím dál tím víc). Moje máma takhle někdy v roce 2003 měnila za účelem držení stabilnější měny na eura za asi 33 Kč a 2007 prodávala za 27 (a víceméně nikdy později by to ani méně nevýhodné nebylo).
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod libol 21. 10. 2020 09:18

Když máš FIO, tak to tam klidně nech - přísun EUR můžeš řešit (např. přes Revolut) - zdarma, "za střed". Výběr 1x měsíčně v eurozóně zdarma. U nás (pokud bys chtěl koruny) tak např zas přes Revolut
Druhá možnost je Moneta a její Směnárna - fungující (podle mne trochu zvláštně)
Dalších možností je spousta.
Jinak asi záleží na objemech - při menších IMHO nemá moc cenu řešit dolar kvůli transakčním nákladům.
Doma (zazděné) budou ve větším bezpečí, jen trochu nepohyblivé ;-)
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod M2M 21. 10. 2020 09:33

Co myslíš tímto? - přísun EUR můžeš řešit (např. přes Revolut) - zdarma
M2M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Menton 21. 10. 2020 10:03

tmx643 píše:Moneta má EUR účet zdarma, k němu kartu zdarma a výhodnou směnárnu pro převod z CZK na EUR.
To samé má i u dolaru (tam nevím, jaký je ten kurz ve směnárně).
USD je více riskantní, tam můžeš v horizontu 2 let 20 % vydělat i prodělat, aktuálně (posledních půl roku) dolar proti euru spíš oslabuje. U EUR se to tolik hýbat nebude, do 10 %, přičemž ale tam nejspíš ani 10 % nemáš šanci vydělat, ČNB by korunu nad 28-29 EUR/CZK nepustila (zato po normalizaci situace se s pravděpodobností hraničící s jistotou celkem rychle vrátí na těch 25-26 Kč a dlouhodobě pak ještě níž).

Jako nejjistější měna se bere CHF, ale tam asi nebude ta výměna úplně levná (asi devizovka). Na druhou stranu, tato tvoje akce bude sama o sobě dost drahá a předpokládám, že počítáš s tím, že náklady můžou být tak 10 % (a v dlouhodobém horizontu čím dál tím víc). Moje máma takhle někdy v roce 2003 měnila za účelem držení stabilnější měny na eura za asi 33 Kč a 2007 prodávala za 27 (a víceméně nikdy později by to ani méně nevýhodné nebylo).


Ano priteli to mas pravdu, ted CHF a cekat mel jsi nastoupit uz drive kolem 22 az 23 CZK CHF. Dle vyvoje nejistoty a znovu padu akciovych trhu lidi prelezou do CHF je to tak vzdy.Dolar nejistota a hrozi oba scenare. EUR se moc hybat nebude oni to pevne drzi . Muj odhad ze by mohl znovu CHF jit na 27 az 29. Ja v tom moc nedrzim ale tak i tech par tisic udela radost.
Menton
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod libol 21. 10. 2020 10:28

M2M: dobiješ Revolut CZK -> směníš v něm na EUR -. přepošleš EUR (zadarmo) do FIO (na EUR účet)
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod M2M 21. 10. 2020 10:42

Myslíš z účtu CZK pošlu na můj účet v EUR. Tím dostanu EURa na účet
M2M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ripper6 21. 10. 2020 11:45

M2M: dostanes ale pokud je posles primo bezne v bance tak prece je tam nevyhodny kurz banky :(

Me by treba k tomuhle tematu zajmalo, co to dotahnout na vyssi level a zalozit v EU nekde ucet (mimo CR a SK) napr ve Svycarsku? :) Je nejaky bezpecny ucet vubec zdarma?
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod M2M 21. 10. 2020 11:50

Tak teď jsem zmaten. Ten Revolut CZK je v IB kde?
M2M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod libol 21. 10. 2020 12:05

Revolut je jiná služba, ta s FIO nemá nic společného (https://www.revolut.com/cs-CZ) a to CZK jsou české koruny.
Externí službu Revolut dobiješ českými korunami, ty v této službě vyměníš na eura a pošleš na svůj eurový účet do FIO.
Přeposílání mezi českým a eurovým účtem přímo ve FIO je možné, ale nevýhodné
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod 123654 21. 10. 2020 12:06

Revolut je banka.
123654
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fc70 21. 10. 2020 14:37

tmx643 píše:USD je více riskantní, tam můžeš v horizontu 2 let 20 % vydělat i prodělat, aktuálně (posledních půl roku) dolar proti euru spíš oslabuje. U EUR se to tolik hýbat nebude, do 10 %, přičemž ale tam nejspíš ani 10 % nemáš šanci vydělat, ČNB by korunu nad 28-29 EUR/CZK nepustila
Tohle je v kontextu otázky nesprávné uvažování. Pokud se tazatel bojí, že CZK bude mít průšvih, a tvrdíš, že EUR se vůči CZK nepohne, vyplývá z toho, že EUR bude mít taky průšvih, a držení EUR nepomohlo. Naopak držení USD, která se vůči CZK pohybuje, a není tak navázaná, má větší šanci od průšvihu CZK izolovat.

Ano, je na tom jasně vidět nevýhoda, že místo průšvihu CZK je člověk vystavený průšvihu (a obecně kolísání) USD. Ale to snad tazatel chtěl, a ideálně i ví, do čeho jde…

Samozřejmě je možné sázet na to, že CZK bude mít průšvih a EUR ne, nebo ne tak velký, a není to evidentně nerozumné. Ale je potřeba mít jasno v tom, že je to zhruba tatáž sázka, jako že EUR se vůči CZK bude pohybovat.

---

Kromě kurzových nákladů je ještě potřeba započítat, že v ČR víceméně nejde uložit cizí měnu za slušný úrok, nebo aspoň v případě USD úrok řádově odpovídající tamním sazbám; tj. pokud ještě někdy budou úrokové sazby a inflace jako loni, USD i CZK kolem 2%, v místní bance dostaneš za CZK kolem 2% p.a. a za USD kolem 0. Nebo můžeš držet hotovost a zase dostaneš 0. Tj. vůči držení CZK loni bylo držení USD zhruba 2% p.a. ztráta na kupní síle, o případném dlouhodobém trendu posilování CZK nemluvě.

Já měnovou diverzifikaci řeším tak, že mám v USD / světových měnách měnově nezajištěné akciové investice. Bez toho je fakt těžko říct, jestli to stojí za to.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod M2M 22. 10. 2020 07:26

Zkouším ten Revolut. Jde to nainstalovat jen přes mobil, dá se příhlásit i přes počítač?
M2M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod libol 22. 10. 2020 07:44

Nemám osobní zkušenost, ale prý dá - jen je web rozhraní osekanější
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod Lol Phirae 22. 10. 2020 08:07

(Už) dá, ale funkce tam nejsou skoro žádné.
Chcete nějaký bonus? Kódy (Twisto 150 Kč, WorldRemit 500 Kč, Curve, Revolut, TransferWise, Xendpay...) viz můj profil.
Lol Phirae
Nadšenec

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků