Faktura a razítko

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Rop 5. 5. 2008 11:47

Jenomže závazek dle občanského / obchodního zákoníku nevzniká fakturou ale provedením služby nebo předáním předmětu koupě ...

Pokud by se vám nepodařilo předat fakturu (například proto, že firma zrušila sídlo i e-mailové adresy, faxy, telefony atd.) tak to neznamená, že závazek nevznikne ...
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 5. 5. 2008 11:48

Jasně, když žádnou smlouvu nemám, tak se podepsaná faktura hodí, ale musela by být podepsaná oběma stranami, takže to už je lepší podepsat tu smlouvu :-)

Výše zmíněné Forpsi smlouvy s klienty neuzavírá, taky ale neposílá podepsané faktury.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 5. 5. 2008 11:53

Kolik byste odběratelům účtovali za odeslání papírové faktury? Kromě skutečných nákladů (tisk, papír, obálka, známka) bych do ceny počítal i čas strávený přípravou faktur (napsání adresy, přeložení papíru, vložení do obálky, zalepení obálky, ofrankování) a odnesením na poštu (v mém případě cca 80 minut).

Díval jsem se na webhostingové společnosti a většinou si účtují okolo 50 Kč. Uvažoval jsem o 250 Kč, ale přece jen je to asi nepřiměřené.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 5. 5. 2008 11:56

Hlavně smlouva se podepisuje před provedením služby nebo před dodáním zboží ... podepíšou ji obě strany a obě se jí musí řídit ...
Faktura je až po provedení služby nebo po dodání zboží ... a proč by Vám ji měl odběratel podepisovat (pokud nemá čisté úmysly), když z ní vyplývá povinnost jenom pro něj ...

Ad: cena za odeslání faktury poštou ... to záleží na každém kolik si za to naúčtuje ... každopádně měl by cenu odůvodnit ... aby na tom neměl nějaký nepřiměřený zisk
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 5. 5. 2008 12:27

Rop píše:Ad: cena za odeslání faktury poštou ... to záleží na každém kolik si za to naúčtuje ... každopádně měl by cenu odůvodnit ... aby na tom neměl nějaký nepřiměřený zisk


Přímé náklady:
10 Kč známka
2,50 Kč tisk
0,50 Kč papír
0,50 Kč obálka

Nepřímé náklady:
3 Kč ručně psaná adresa
0,10 Kč přeložení papíru
0,10 Kč vložení do obálky
0,50 Kč ofrankování
0,50 Kč zalepení obálky
250 Kč moje hodinová sazba za administrativní práce, kam bych počítal i čas strávený cestou na poštu :-)

Vše uvedeno v Ceníku na webu :)
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 5. 5. 2008 12:31

A co je primerene a co je neprimerene? Podle me tech 250 Kc pekne odradi idioty, co trvaji na papirove podobe ( at uz s/bez podpisu/razitka).
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 5. 5. 2008 13:58

Tady je ovšem jeden zásadní rozdíl:
a) podnikatel prodávající běžné zboží může cenu dle ceníku nasadit jakou chce ... neboť odběratel si může dovolit odejít jinam
b) podnikatel, který má velké hospodářské postavení (30 % a více) na relevantním trhu nesmí svého hospodářského postavení zneužít a musí dát cenu takovou, aby neměl nepřiměřený zisk - ovšem otázka co je relevantní trh - u někoho to může být ulice, obec, okres, kraj, stát, Evropská unie ... to záleží na posouzení Úřadu na ochranu hospodářské soutěže
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 27. 5. 2008 09:04

Nemate nahodou nekdo prehled, jak je tomu aktualne na Slovensku? Museji pouzivat razitka nebo ne?
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 27. 5. 2008 10:51

Po celé EU to přece musí být stejné, pravidla podnikání se všude harmonizují, navíc je nějaká EU-směrnice o elektronické fakturaci, která měla být implementována do národních zákonů. Moje zkušenost je, že slovenské S.R.O. chtějí faktury poštou a s podpisem a požadují, aby dopis byl odeslán doporučeně, jinak na něj nereflektují :) Faktury do slovenštiny ale překládat nemusím, prý česky úředníci rozumí :-)))
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 27. 5. 2008 14:00

stanislav.stribrny: no jasne, ale radeji bych to videl "cerne na bilem", tzn. idealne v zakone.

BTW na druhou stranu, pokud slovenske s.r.o. nakupuje od CZ firmy, tak se snad ridime zakonem v CR, ne?
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 27. 5. 2008 15:41

ano řídí .... ovšem může tu být odlišnost například ve slovenském zákoně o daních z příjmů nebo v zákoně o účetnictví (co se týče uznávání dokladů) ... zkuste najít tyto dva zákony ... ale z hlediska DPH to musí být stejné, tak si myslím, že i v tomto směru to bude stejné jako u nás
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 27. 5. 2008 16:16

Rop: no a prave z techto duvodu jsem zde dal puvodni dotaz.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 17. 6. 2008 14:08

Odpověď na můj dotaz na MF ČR ohledně nutnosti mít fakturu s razítkem a s podpisem:
Kód: Vybrat vše
Vážený pane,

na Váš dotaz ve věci podpisu a razítka na faktuře Vám sdělujeme:
Není rozhodující, zda fakturu vystavuje plátce daně z přidané hodnoty. Tuto povinnost neukládá žádný předpis. Některé náležitosti faktury lze nalézt v § 13a Obchodního zákoníku, ale podpis nebo razítko zde nejsou uvedeny. Stejně tak zákon o dani z přidané hodnoty ve svém § 28 a následujících podpis nebo razítko ve výčtu náležitostí daňového dokladu neuvádí. Podle § 11 zákona o účetnictví je podpisový záznam náležitostí účetních dokladů, zde jde ale o účetní záznamy a ne o samotné faktury.
Domníváme se, že i když podpis nebo razítko nejsou zákonnou náležitostí faktury, jsou nutné v obchodním styku s ohledem na autorizaci a verifikaci účastníků obchodního vztahu.
V každém případě, pokud bude faktura bez podpisu předložena jako daňový doklad,
na základě kterého by měl být uplatněn například nárok na odpočet daně z přidané hodnoty, správce daně bude mít pochybnosti a měl by zahájit vytýkací řízení podle zákona o správě daní a poplatků, v rámci kterého bude požadovat předložení dalších důkazních prostředků o uskutečnění zdanitelného plnění.
Dovolujeme si upozornit na skutečnost, že Ministerstvo financí není oprávněno k závaznému výkladu právních předpisů a rovněž ani k poskytování právního poradenství v individuálních záležitostech.
Při posouzení Vámi předloženého dotazu vycházelo Ministerstvo financí výhradně z údajů uvedených ve Vašem podání bez podrobných znalostí konkrétních informací a souvislostí, které se k předmětnému problému vztahují. Posouzení aplikace daňových předpisů v konkrétním případě je zcela v kompetenci příslušného správce daně, který má k dispozici podrobnější údaje k danému případu.
S pozdravem


Ing. Iva  B u r š í k o v á, v.r.
ředitelka odboru


Takže jedině se zeptat ještě na místně příslušném FU.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod goob 17. 6. 2008 22:41

No, myslím, že to bylo řečeno jasně. Razítko není povinné a slouží spíše k verifikaci, že jsem tu fakturu poslal opravdu já (i dyž dnes opravdu není nic jednoduššího, než si udělat razítko jakékoliv firmy). Hlavní je, aby faktura obsahovala věci podle zákona o DPH. Tj. IČO, DIČ, obchodní jméno, sídlo, kde jsem zapsán, jakým způsobem se bude platit (bankovní převod, hotovost), datum vystavení, datum zdanit. plnění, atd.
goob B-]

ZÁKLADY PRAVOPISU: ne "já sem", ale "já jsem". Ne "standart", ale "standard". Ne "hold", ale "holt". Ne "ženy, mobily, ryby, atd. byli", ale "byly". Nebo jste tak neschopní, že neumíte pár jednoduchých pravidel...?
goob
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 18. 6. 2008 09:59

Heh, to me prijde jako dobre uchylna vec. Ze by jako nekdo cizi posilal mym jmenem faktury? :roll:
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků