Jak začít s investováním?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod nádeníček 18. 7. 2008 06:29

Ahoj,
zajímá mě jak začít s investováním? Na koho se mám obrátit? Co bych měl znát..? Prostě věci, které bych měl znát od začátku..

//Raziel-CZ: Úprava názvu tématu, piš prosím předmět.
nádeníček
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 18. 7. 2008 07:13

Pokud se ptáš takhle, raději s tím nezačínej vůbec, byl bys ideální potravou pro finanční žraloky.
Na burze bys soupeřil s hráči s úplně jinými prostředky a hlavně INFORMACEMI!
I onen "zázrační" Kyosaki, kterého ti určitě někdo brzo doporučí na první pokus zkrachoval a vydělávat začal teprve v momentě, kdy začal investovat opravdu velké peníze, které si vydělal prodejem "pohádek" (knížek o investování) :-)

Pokud se o to zajímáš jen čistě teoreticky, doporučuji různé finanční semináře, co pořádají některé finanční skupiny zdarma - FIO, ING, ČSOB, Komerční banka. Pravda, vždy budou určitým způsobem tendenčně zabarvené - budou stranit produktům dané skupiny, ale ze zmíněných společností to ještě jde. Naopak si dej pozor na semináře (někdy dokonce placené) pořádané různými MLM společnostmi, to už je opravdu vymývání mozků. Omylem jsem se na jeden takový dostal, "vhodným" položením několika dotazů se mi podařilo celý seminář "rozložit", po cca hodině jsem byl požádán, abych odešel, že to nebude nic pro mě :D
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nádeníček 18. 7. 2008 08:13

Měsíčně mi vždy zbyde částka (cca3tis.), kterou nevyužiji a zůstává mi na kontě. Tyto peníze nechci nechat ležet laden na účtě. Chci je výhodně zúročit, ovšem nevím kde a jak? Poraďte mi něco?
nádeníček
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 18. 7. 2008 08:22

Téměř bezrizikové: spořící účet, pořadí výhodnosti: mBank, Bawag, ING, úrok 3,25 až 3,5 %
Relativně snesitelné riziko (díky pojištění, tedy do částky 25000 EUR, maximální možná ztráta je tak 10 %): termínované vklady u WPB a MPÚ, úrok dle částky a doby až 5,65 %
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karel11 18. 7. 2008 12:47

nádeníček píše:Chci je výhodně zúročit, ovšem nevím kde a jak? Poraďte mi něco?
Jestli chceš vysoké výnosy tak je budeš muset vrazit do akcií, akciových fondů nebo certifikátů a abys snížil riziko, že o ně přijdeš tak je tam budeš muset nechat ležet tak 5 a více let. Např. já jsem poslední dva roky pravidelně odkládal do akciových fondů, byl jsem i 40% + no a teď jsem takových 10% -. Výnos za dva roky v čudu. S tím se budeš muset smířit. Pokud se ti riziko nezdá nebo budeš peníze potřebovat dřív tak buď bezpečnější dluhopisy popř. dluhopisové fondy nebo spořící účty o kterých píše Patrik.
Karel11
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xmms 21. 7. 2008 03:26

Jakou čátku považujete za rozumnou pro obchodování s komoditami jako zlato, ropa nebo nějaké zrní? Někde jsem vyčetl $50.000 jako počáteční kapitál. Máte někdo zkušenosti s obchodováním?

Patrik: jeké konkrétní druhy informací máš na mysli, pokud nejde o informace na principu "Zneužívání informací v obchodním styku"? Můžeš být konkrétnější? Např. při rozhodování o investici do akcií je problém se rozhodnout, pokud v té firmě nejsem a nevidím jim do peněz a do managementu. Nebo je zcela běžné, že s neveřejnými informacemi se všude obchoduje?
Naposledy upravil xmms dne 21. 7. 2008 05:09, celkově upraveno 1
Vždycky bude někdo lepší než ty. A krysám se nikdy nevyrovnáš. Nikdy!
xmms
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 21. 7. 2008 05:09

xmms: Tuším jsem v investorském magazínu zaslechl jako minimální částku 2000 USD. Svého času mě makléři jedné kanceláře lovili na 1000USD, ale to bylo v době, kdy USD stál snad 30 Kč :-) Jinak komodity se doporučují zkušenějším investorům, kteří už za sebou mají nějaký pátek na akciových burzách a "něco vydrží", prý jsou DOST adrenalinové ;-)

Patrik zřejmě myslel, že je dobré před investicí si nastudovat profil společnosti, trend trhu v daném oboru, zprávy o hospodaření apod. Řada těchto informací se dá na netu nají a vygůglit, ale většinou začátečníci jsou na to líní a dají na "pocity a dojmy".
Ruprecht001
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xmms 21. 7. 2008 05:14

Minimální částka může být 2000 USD, ale mě zajímá nějaký rozumný obnos peněz, protože trh dýchá a nějaké výkyvy je potřeba ustát a ne aby celý účet spolky poplatky za transakci+menší volatilita. A také je dobré vydělat víc než jen pár dolarů.
Vždycky bude někdo lepší než ty. A krysám se nikdy nevyrovnáš. Nikdy!
xmms
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod noname80 21. 7. 2008 05:44

pokud máš k dispozici alespoň 60 tisíc a více, tak si myslím, že tohle nemá konkurenci.. :-)
http://www.finance.cz/zpravy/finance/15 ... -maxindex/

a nejdeš ani do takového rizika...
noname80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mikicz 21. 7. 2008 08:18

koukám, že někteří lidé si pořád pletou pojištění a investování...
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 21. 7. 2008 08:28

xmms píše:Jakou čátku považujete za rozumnou pro obchodování s komoditami jako zlato, ropa nebo nějaké zrní? Někde jsem vyčetl $50.000 jako počáteční kapitál. Máte někdo zkušenosti s obchodováním?

Patrik: jeké konkrétní druhy informací máš na mysli, pokud nejde o informace na principu "Zneužívání informací v obchodním styku"? Můžeš být konkrétnější? Např. při rozhodování o investici do akcií je problém se rozhodnout, pokud v té firmě nejsem a nevidím jim do peněz a do managementu. Nebo je zcela běžné, že s neveřejnými informacemi se všude obchoduje?



Např banky zcela běžně (i když je to nelegální) využívají informací o pohybu na účtech svých klientů, z toho se dá velmi snadno zjistit v jakém je firma stavu. Kolikrát pak mají lepší informace než management příslušných firem. Je to sice nelegální, ale dokaž to :-)

Dalším nástrojem je "přeskupování pořadí" příkazů ke zobchodování akcií. Např. jejich klient dá pokyn k velkému nákupu akcií společnosti X. Banka si tyto akcie "přednakoupí" a pak je klientovi prodá.A dělají se další "špinavosti".

Nedávno jsem četl jak na některé burze byli vyšetřováni někteří velcí hráči (převážně banky). Dohledovému orgánu se nelíbilo, že zatímco průměrný účastník burzy někdy vydělal a někdy prodělal, tito hráči téměř vždy vydělávali. Myslím ale, že jim nakonec nebylo nic prokázáno. Sice byli podezřelí z toho, že právě "zneužívali informace v obchodním styku", ale nic se neprokázalo.

Malý investor má zase jednu (jedinou :-( ) výhodu. Vzhledem k minimálnímu objemu obchodů "nevzbuzuje pozornost" a může prodat i akcie v propadu, na rozdíl od banky která takový objem akcií prostě prodat nemůže - na trhu nebude koupěschopná poptávka.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 21. 7. 2008 08:40

Ruprecht001 píše:
Patrik zřejmě myslel, že je dobré před investicí si nastudovat profil společnosti, trend trhu v daném oboru, zprávy o hospodaření apod. Řada těchto informací se dá na netu nají a vygůglit, ale většinou začátečníci jsou na to líní a dají na "pocity a dojmy".


To kromě těch neveřejných samozřejmě taky, ale ty neveřejné jsou samozřejmě důležitější. Pak také mají tu výhodu, že se tomu mohou věnovat více než 24 hodin denně (díky tomu, že na tom může pracovat víc lidí najednou).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4honza 21. 7. 2008 11:09

xmms píše:Minimální částka může být 2000 USD, ale mě zajímá nějaký rozumný obnos peněz, protože trh dýchá a nějaké výkyvy je potřeba ustát a ne aby celý účet spolky poplatky za transakci+menší volatilita. A také je dobré vydělat víc než jen pár dolarů.


Pokud se pta nekdo, kolik je potreba penez na obchodovani s komoditami, nemel by se do toho zatim vubec poustet. V teto fazi je to jenom o tom, kdy o ty penize prijde, a to bud drive nebo pozdeji - kdyz tam bude mit mensi castku tak samozrejme o neco drive.

Minimalni investice totiz zavisi na trhu, ktery chce dany clovek obchodovat, na poctu kontraktu (vetsinou asi jeden minikontrakt), na volatilite dane komodity a na samotne strategii obchodovani (velikost stoplossu, maximalni drawdawn za nejake obdobi, mira rizika). Z toho se da pomerne rozumne odvodit nejaka minimalni castka s kterou se da zacit.

Komoditni burzy nenabizeji zadny snadny zisk, kdyz obchodnik nema zadne zkusenosti, o to vice musi byt preciznejsi priprava na obchodovani. Snadne je na komoditni burze akorat prodelat, to dokaze kazdy.
4honza
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod letenky 23. 7. 2008 19:30

To je strasne malo :-/ To sa ani neda nazvat investicia. Mna teraz prehovarali na nejaky produkt ING kde musis dat 150 a zisk bude od 0 do 50 percent- za 5 rokov, ale to je tiez onicom >:-(
letenky
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 23. 7. 2008 19:44

Každý začátek je těžký. Lepší začít s málem, než nezačít vůbec.
Ruprecht001
Diskutér
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků