Investice 1-2 mil. kč

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod fireblademan 22. 9. 2008 16:36

dokázal by někdo ze zdejších expertů poradit jak bezpečně, bez větších rizik, investovat částku 1-2 mil. kč, na kratší dobu cca kolem jednoho roku?
fireblademan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 22. 9. 2008 16:41

A zhodnoceni si malujes jake?

//Raziel-CZ: Na to se právě ptá.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 22. 9. 2008 16:59

slovni spojení "bez větších rizik" a "investovat" si už ze své podstaty odporují.

Pokud trváš na té bezrizikovosti, rozděl částky po cca 600 000 Kč a ulož je do různých ústavů. O něco jistější to máš v bankách (úrok 3,25 až 3,5 % - ING, mBank, Raiffeisen, Bawag, Poštovní spořitelna), o něco méně jisté (ale dle mého názoru s rozumným poměrem výnos/riziko) v záložnách (MPÚ, WPB, Unibon, úroky až 5,5 %).

Jo, ještě je tu jedna možnost HSBC, při vkladu od 1 000 000 dává úrok 4 %, navíc budeš mít služby konta Premier zdarma - celkem se někdy může hodit, např. pokud často cestuješ do zahraničí nebo platíš (příjímáš platby) do/ze zahraničí.

Jsem zastáncem toho, že do akcií a fondů by neměl investovat ten, kdo tomu moc nerozumí.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fireblademan 22. 9. 2008 17:34

spočícími účty do výše pojištěných vkladů je to řešeno ted, takže představa je něco mezi "spořením" a "investováním" popř. nějaký nadstandartní produkt některé z bank, i když zas tak vysoká částka to není.

Zastáncem toho neinvestovat do akcií a fondů pokud tomu dobře nerozumim jsem taky, s tím souhlasim.
fireblademan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lemming 22. 9. 2008 17:58

Na takhle kratkou dobu leda sporici ucty nebo fondy penezniho trhu (ale tam nebude zhodnoceni o moc vyssi).
lemming
Diskutér

Odeslat příspěvekod 30kveten2004 22. 9. 2008 20:39

A pokud chceš jistotu, tak to HSBC je dobrá volba, na 1 rok.
Pracuji jako finanční poradce a za svou prací a výsledky si stojím!
30kveten2004
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod DoubleSix 23. 9. 2008 08:15

PatrikChrz píše:Jsem zastáncem toho, že do akcií a fondů by neměl investovat ten, kdo tomu moc nerozumí.
:tleskani
Já, protože jsem hodně konzervativní, tak bych také volil banku - asi HSBC. Má lepší podmínky než ING, mBank, Raiffeisen, Poštovní spořitelna, LBBW, Volksbank, CitiBank a další, co nabízí spořící účty.
Jinak některé banky nabízí při roční výpovědní lhůtě na termínovaných účtech vyšší úroky než na spořících účtech (GE Money, LBBW), ale i tak je to méně, než HSBC (nebo družstevní záložny - ale těm já osobně nějak moc nevěřím)
DoubleSix
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod RomanVM 30. 9. 2008 09:27

Pro Fireblademan:
Mně to přijde stašně málo, ale pokud Vám opravdu stačí tak malý úrok, tak to bych Vám nabídl 5-6%.Když budete mít zájem, napište na SZ.Roman
RomanVM
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Havers 30. 9. 2008 11:12

lemming píše:Na takhle kratkou dobu leda sporici ucty nebo fondy penezniho trhu (ale tam nebude zhodnoceni o moc vyssi).


Doporučuji spíše ty spořící účty (např. ING, LBBW, mBank, FIO) mají lepší likviditu než fondy peněžního trhu. Tam je vstupní poplatek 0.1% - 0.5% což v ročním horizontu snižuje již tak nevysoké zhodnocení. Např. KBC Multi Cash CSOB CZK (vstupní poplatek 0.1%) má zhodnocení za půl roku 1.37%, za rok 2.73% čistého.

Jinak pro zajímavost, že i fond peněžního trhu (v bankách často nabízený jako alternativa k termínovaným vkladům) může být v propadu.

Třeba na pád investiční banky Lehman Brothers doplatili i podílníci největšího českého podílového fondu Sporoinvestu - jsou to hlavně klienti ČS. Tento fond peněžního trhu propadl za období od 16.09. do 25.09. o -1.08% - což je polovina jeho roční výkonnosti! Ve fondu byly dluhopisy banky Lehman Brothers v hodnotě cca 450 000 000 Kč tj. podíl 1.06% na celkovém majetku fondu. Fond má ve správě majetek v hodnotě cca 41.6 mld. CZK.

http://www.iscs.cz/files/documents/fond ... fol_si.pdf
Havers
Diskutér

Odeslat příspěvekod LifeFinance 30. 9. 2008 12:55

S posledním příspěvkem nesouhlasím. Fondy peněžního trhu jsou právě naopak v kurzu. Klientům naopak doporučuji fond peněžního trhu, kde není vstupní poplatek a výkonnost bude za tento rok v rozmezí 3 - 3,5 %. S likviditou musím též konstatovat, že i přesto, že se jedná o fond peněžního trhu jsou peníze k dispozici do 3 - 5 dní odkupem přes internetový účet s nulovými poplatky.

Hádejte o jaký fond se jedná?
LifeFinance
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Havers 30. 9. 2008 17:36

Že by ČP INVEST - Fond peněžního trhu? Hádám dobře?

Ten má aktuální roční výkonnost 2.39% (rozumím před rokem byly jiné, nižší, úrokové sazby). Za poslední měsíc má ale ztrátu -0.21% (to zřejmě zapříčinil dluhopis Fortis Finance v portfoliu fondu).

Těch 3 - 3.5% za rok 2008 neudělá (podle mého) zcela jistě. Vidím to tak max. na 2.99% ;-]

Likvidita u všech typů fondů je u velkých IS dobrá - oněch 3-5 dní - s tím souhlasím, ale oproti spořícímu účtu, kde je to 0 dní je samozřejmě horší.
Ono zas tak úplně bazírovat na nulové velikosti vstupního poplatku nemá smysl, ten může rychle "přebít" lepší výkonnost fondu s nízkým vstupním poplatkem. Spíš bych si tady všímal správcovského poplatku.

Ale proti fondům PT nebrojím - určitě by to nebyla špatná volba. Ale v době dnešních turbulencí na akciových trzích a krachů bank (viz výše popsaný velký pokles Sporoinvestu) bych šel do spořícího účtu.
Havers
Diskutér

Odeslat příspěvekod LifeFinance 30. 9. 2008 21:01

ČP Invest to není. Správcovský poplatek je 0,5 % p.a. Aktuální výkonnost 1Y je 3,2 %. Volatilita nulová. Kdo další si tipne?
LifeFinance
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod 30kveten2004 30. 9. 2008 21:31

AXA CZK Konto.
Pracuji jako finanční poradce a za svou prací a výsledky si stojím!
30kveten2004
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Havers 30. 9. 2008 21:34

Tak teď se snad trefím - AXA CZK Konto. ;-)

Správcovský poplatek je slušný - to jsou právě ty desetiny procenta, které se kladně projevují v celkové roční výkonnosti fondu.

KBC Multi Cash CSOB CZK také začínal na 0.5%, ale díky nenažranosti KBC je teď na 0.7%. >:-(
Havers
Diskutér

Odeslat příspěvekod Havers 30. 9. 2008 21:36

Pozdě. ;-)
Havers
Diskutér

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků