ČEZ - pevná cena elektřiny pro domácnosti

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Bude výhodnější přejít na "pevnou cenu elektřiny"?
ano 5 %  22%  [ 5 ]
ne 13 %  59%  [ 13 ]
nevím 4 %  18%  [ 4 ]
Celkem hlasů : 22

Odeslat příspěvekod Jack111 14. 12. 2008 23:32

Tušit můžou, ale jistě to vědět nemůžou.
Docela se divím, že to nabídli obyčejným lidem. Pokud cena klesne, v televizi v pořadech Na vlastní oči, Černé ovce atp. nebude měsíce nic jiného, než ubrečené rodiny stěžujíc si, jak je nenažraný ČEZ okrádá o sto korun měsíčně. Protože co si bude povídat, ať to půjde nahoru nebo dolů, rozdíl asi nepůjde v běžné rodině do tisíců.
Kdybych měl ale továrnu, nejspíše bych po tom skočil. Mít výdaj, u kterého si můžu "zamluvit" cenu, se podle mě hodí. Vyhnul bych se překvapení, kdy přijde účet o několik tisíc větší nebo menší.
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 15. 12. 2008 08:06

Rekl bych, ze tovarny uz tu moznost maji ;)
lemming
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 15. 12. 2008 09:40

Jack111: no zamluvit cenu je sice fajn, ale taky si musíš zafixovat spotřebu, jinak může to překvapení přijít stejně...
ČEZ nabízí už teď a předpokládám i dříve produkty "měsíc" a "kvartál" i pro malé zákazníky,. kde se cena aktualizuje každý měsíc/kvartál podle cen na energetické burze plus marže ČEZ. Už jsem nad tím přemýšlel, jestli si nezkusit zahrát na energetického spekulanta. Sice s naší spotřebou to budou rozdíly v max stokorunách, ale spíš pro legraci.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jack111 15. 12. 2008 09:49

Je to možné, továrnu nevlastním. Myslel jsem spíše menší podniky, které mají pár strojů. Napsal jsem to nepřesně.
Ale vycházím pouze z novinových článků. V jednom jsem četl, že tato nabídka je i pro menší podnikatele. Jestli je to pravda nebo jestli tohle mají už desítky let, netuším.
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jack111 15. 12. 2008 09:54

mikicz: To sice ano, ale když nebudeš hýbat s cenou, překvapení bude menší.
Měsíc se dá aspoň trochu odhadnout, cenu za dva roky ale téměř nejde.
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 15. 12. 2008 10:44

Jack111: no mají to minimálně nějaký ten rok, akorát tomu nedělají z pochopitelných důvodů reklamu. je pro ně výhodnější udělat nějaký průměr a ten fakturovat, než řešit každý měsíc spotřebu krát aktuální cenu. Pro velké podniky to mají už desítky let, pro malé zákazníky řádově roky.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 15. 12. 2008 13:24

mikicz: Jsou i investicni certifikaty ktere odvozuji svoji hodnotu z ceny el. energie na burze v Nemecku (tusim Frankfutr) :-) Sam jsem takovy nejakou dobu mel - od unora do cervence.
lemming
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 15. 12. 2008 17:52

lemming: jiostě, ale investiční certifikát není faktura za elektřinu. něco jiného je spekulace (a pak je jedno, jestli je komodita ropa, nebo elektrika) a něco jiného reálný nákup.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 15. 12. 2008 18:31

Jak se to vezme - proti stoupajici cene se tim (+/-) zajistit da.
lemming
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 15. 12. 2008 18:42

lemming: no to můžeš taky koupit akcie ČEZ a nárůst pokrýt z dividend...
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4honza 15. 12. 2008 20:06

ten inveticni certifikat bude mit tu vyhodu, ze naklady budou mensi (kdyz bude s nejakou pakou), na euwaxu ve Stuttgartu se urcite neco najde, jenom to nekotujou v korunach, ale v eurech :)

akcie CEZu jsou ale dost manipulovane, takze muzes vydelat na dividende, ale prodelat na jeji hodnote...

Jinak si zadnou cenu fixovat nebudu (mam PRE a ne CEZ), a taky verim, ze v budoucnu dostanu vyhodnejsi cenu a kdyz ne, tak na tom moc neprodelam.
4honza
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jichaj 2. 1. 2009 13:18

Pre nabizi fixaci taky (a pomerne zajimave tam je, ze odpusti mesicni pausal). Jinak ceny PRE jsou absolutne nejvyssi (spolecne s Eonem), rocne to je u klasicke domacnosti o cca 500-1000 vice nez u CEZu
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod 4honza 17. 2. 2009 08:59

Ceny padaji, a CEZ nabidne moznost fixovat cenu podle vybraneho mesice letosniho roku na rok 2010. To do jiste miry vypovida o tom, ze se chce zajistovat i proti moznym dalsim poklesum ceny elektriny v r.2010.

http://ekonomika.idnes.cz/cez-vyrazne-z ... ebitel_abr
4honza
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dvzd 21. 2. 2009 02:45

No jak tak na to koukám, tak se docela brzo ukázalo, že ta nabídka ČEZu na fixaci ceny pro rok 2010 byl pěkný podvod. A ještě mají tu drzost to stále nabízet.
http://www.cez.cz/cs/produkty-a-sluzby/obcane-a-domacnosti/elektricka-energie-2009/fix-2010.html

Nyní se asi vyplatí spíše přejít ze základní produktové řady (já mám D-akumulace 8 Basic, distribuční sazba D25d))
http://www.cez.cz/cs/produkty-a-sluzby/obcane-a-domacnosti/elektricka-energie-2009/basic/d-akumulace-8.html
na produktové řady "kvartál" nebo "měsíc".
http://www.cez.cz/cs/produkty-a-sluzby/obcane-a-domacnosti/elektricka-energie-2009/kvartal.html
http://www.cez.cz/cs/produkty-a-sluzby/obcane-a-domacnosti/elektricka-energie-2009/mesic.html
Co myslíte? Změna je možná myslím pouze jednou ročně, takže jde asi hlavně o to, aby to klesání cen elektřiny na burze vydrželo alespoň rok.
dvzd
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mikicz 11. 6. 2009 10:29

sice nám to tu pěkně usnulo, ale v souvislost s cenami eletřiny si dovolím to tu opět trochu oživit. Přišla mi konečná faktura za elektřinu za zrušenou prodejnu a v ní i rozdělení podílů nákladů v ceně elektřiny.
Celkem za období: spotřeba: 0,096MWh cena 883,59Kč
z toho platby za dopravu: 534,91Kč
Pevná cena za měsíc: 151,07 Kč + daň z elektřiny 2,72Kč
Spotřeba elektřiny VT: 194,88 Kč

Takže vlastní spotřebovaná elektřina tvoří v celkové ceně poměrně směšných 22%.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků