Zivnostnik + DPH - ucetnictvi nebo dan. evidence?

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod karelmal2 19. 1. 2009 14:25

Ahoj,

chtel jsem se zeptat, pokud se zivnostnik musi prihlasit k DPH z duvodu prekroceni milionoveho obratu, musi pak vest ucetnictvi nebo staci stale danova evidence? S tim take souvisi, jestli pak muze uplatnovat pausalni zdaneni nebo ne.


Diky,

KM
karelmal2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mikicz 19. 1. 2009 14:37

Stačí daňová evidence. Povinné účetnictví je tučím od 15M obratu.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zadirr 19. 1. 2009 17:17

Já jsem plátce DPH a uplatňují paušální výdaje, a tím pádem nevedu ani účetnictví ani daňovou evidenci (jen ukládám přijaté a vydané doklady, v daňové evidenci bych musel navíc evidovat majetek a závazky a pohledávky).

Ale kontrola u mě ještě nebyla, tak doufám že až jedou přijde, tak že to nebude průser :-)

Mimochodem ty chceš uplatňovat paušální výdaje, ne paušální zdanění (to taky existuje, ale je to úplně něco jiného).
zadirr
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 19. 1. 2009 17:43

zadirr: no průser by to docela byl

a) pro účely daně z příjmů musíš evidovat veškeré příjmy (pokladna, či banka) a veškeré pohledávky (nejčastěji vydané faktury)

b) pro účely daně z přidané hodnoty musíš evidovat všechny daňové doklady, které vystavíš (nejčastěji vydané faktury a příjmové pokladní doklady), a všechny daňové doklady, na základě kterých si nárokuješ odpočet daně (nejčastěji přijaté faktury a přijaté "paragony").

Tj. pro účely daně z příjmů musíš být schopen 31. 12. každého roku mít soupis příjmů peněz (upozorňuji fyzických příjmů peněz nikoliv vystavených dokladů) a soupis neuhrazených pohledávek.

Pro účely daně z přidané hodnoty musíš na konci každého kalendářního čtvrtletí doložit soupis tvých vystavených daňových dokladů a obdržených daňových dokladů, ze kterých si nárokuješ odpočet daně (odborně se tomu říká záznamní povinnost - při kontrole tento papír / tyto papíry budou chtít vidět).
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 19. 1. 2009 20:15

Rop: přece když někdo uplatňuje výdajový paušál, stačí záznamní povinnost (?), tj. evidovat jen skutečné příjmy (na bankovní účet, Paypal, hotovostní...). Nemusím schovávat přijaté faktury.

V případě DPH obdobně - pokud nenárokuji odpočty, nemusím schovávat přijaté daňové doklady.

Je to správně?
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod vari 19. 1. 2009 20:44

Pro poplatníky, kteří uplatňují výdaje procentem, je povinnost vést záznamy o příjmech a evidenci pohledávek vzniklých z podnikání či jiné samostatné výdělečné činnosti.
vari
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 19. 1. 2009 21:33

Co je evidence pohledávek?
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 19. 1. 2009 22:02

Vydané faktury, které doposud nejsou zaplaceny ...

Jinak já mluvím o tom, že někdo uplatňuje výdaje paušálem a současně je plátce DPH ...
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků