Dohoda o provedení práce

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 23. 2. 2009 19:47

A kdo s tebou tu DPP podepisuje? Ty sám jako jednatel? Jednatel nepobírající odměnu, čili pracující zdarma, je z principu podezřelý. Sám se sebou podepsal DPP: vyhnul se tedy ZP a SP... Tak je to pak jasný, vykořisťuješ sám sebe :-)
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 23. 2. 2009 20:07

stanislav.stribrny: tak úkolem jednatele je jistě něco jiného, než úkolem skladníka. a odměňovat jednatele, který produkuje účetní ztrátu je jak jistě uznáš nemotivující :D
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod iwigirl 18. 3. 2009 20:06

ahoj, tady v tom článku - http://www.ct24.cz/ekonomika/poradna/48 ... -priznani/ mě zaujalo toto:


Které příjmy nedaníme

Příjmy od daně osvobozené nebo již zdaněné, jako například:

*
příjmy podléhající srážkové dani (např. z dohod o provedení práce)
*
přivýdělek ke svému zaměstnání do výše max. 6 tisíc korun


20.2. mi ale v odpovědi na můj dotaz stanislav.stribrny odpověděl, že pokud to je nad 5000 hrubého, tak je treba to do dan.priznani uvest. Tak teď nevíme, jak to je, známá dnes vyplňuje DAP a neví, kam to tam případně naklafat a zda to prostě sečíst s HPP nebo to tam vůbec neuvádět, když už to zdaněné jednou je.
iwigirl
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 18. 3. 2009 20:34

iwigirl: jistě. protože DPP nad 5000 není srtážková daň, ale záloha na daň z příjmu. srážková daň je z DPP do 5000.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod iwigirl 18. 3. 2009 20:54

ahá :)

Má ho tedy normálně připočíst k HPPčkům a tu strženou daň taky, ju?
iwigirl
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 18. 3. 2009 21:56

iwigirl: máš od toho potvrzení o odvedených zálohách? pokud ano, přičti to normálně k HPP a zálohám.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod iwigirl 19. 3. 2009 09:11

koukám na svoje potvrzení i na její potvrzení a obě tam máme "skutečně sražené zálohy na daň", to bude ono, že?
iwigirl
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 19. 3. 2009 09:27

iwigirl: jo. přesně tak, jak je to napsané: zálohy na daň.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod M2M 19. 3. 2009 13:51

Potřebuji udělat od někoho nějaké SW práce a nabízí se dohoda o provedení práce. Zajímá mě jestli někam musím nahlásit, že budu využívat někoho na tuto dohodu, myslím na FU, Soc. atd. Platí se z toho něco? Bude to možná jednorázové, ale abych si to mohl dát do nákladů. Budu za to platit nějakou daň?
M2M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 20. 3. 2009 14:03

Jen na FU ... už se to tu probíralo ... řekl bych že to bude příspěvek od staníka stříbrného :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sashaZabluduu 22. 3. 2009 20:01

Ahoj všem.

Pořád v tom mám celkem binec, rád bych nastínil svou situaci a dostal jasnou odpověď, pokud bude někdo tak hodný.

Jsem student VŠ. Přivydělávám si u jedné firmy - je to nárazová práce, za měsíc udělám maximálně 40h. Mzda je 80kč. Je to DPP.

Pořád mi neleze do hlavy, jak je to s placením daně. Výdělek nepřesáhne 5000kč/měsíc.

Pochopil jsem to správně tak, že pokud podepíšu "ružovej papír" (prosím o přesný název:) ) tak si za ODPRACOVANÝ ROK můžu zažádat o vrácení té daně, kterou jsem každý měsíc odváděl? Pokud ano, jak je to v případě, kdy tam nepracuji celý rok - např. jen 9 měsíců?
(Jinak papír jsem ještě neodepsal, pracuji tam už asi 4.měsíc - bude to tedy platit ten zmiňovaný rok až od podpisu "růž.papíru"? )

Předem moc díky za všechny reakce.

Tomáš
sashaZabluduu
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 22. 3. 2009 21:06

Pokud to je do 5000 bez růžovýho papíru tak je to 15 % srážková daň ... tj. nikdy ji už neuvidíte

Pokud podepíšete růžový papír tak daň bude zřejmě nulová ... (sleva na dani bude větší než daň), ale na konci roku si ji musíte vyúčtovat (i tu nulu) - a to buď že požádáte zaměstnavatele nebo si podáte daňové přiznání

růžový papír = Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků

růžovej papír se podepisuje jenom za období kdy pracujete ... daně se vyúčtovávají za kalendářní rok ... takže to že pracujete 9 měsíců nemá žádný extra vliv

jinak to bude platit až ten měsíc od podpisu růžového papíru ... nelze to podepsat zpětně ... :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sashaZabluduu 22. 3. 2009 21:29

Znamená to tedy, že pokud podepíšu (je to možné ve všech případech? nebo jen někdy?) růžový papír, tak je to pro mě v každém případě výhodnější?

Co to znamená vyúčtovat?
.. chápu to jednoduše tak, že S růžovým papírem daně platit nebudu (tzn. že odpracuji si za 1000kč (bez papíru by mi strhli 150kč) s papírem mi zůstane celých 1000kč) ?


Jinak moc díky za tvou odpověď, takové vysvětlení "po lopatě" (myslím to v dobrém) je vždy lepší.
sashaZabluduu
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 22. 3. 2009 21:58

ano ... s růžovým papírem to je vždycky lepší ...

vyúčtovat znamená to, že na konci roku budeš muset udělat souhrn příjmů a daní za rok ... a buď ho udělá zaměstnavatel (za určitých podmínek) ... nebo sám daňové přiznání

jj ... chápeš to správně ... zůstane ti tisícovka

snad je to dost po ježibabově ... tj. po lopatě :-D
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sashaZabluduu 22. 3. 2009 22:35

Tak tos mě potěšil, vysvětlení super .

Díky moc, jinak jen tak bokem, jaktože se v tom tak vyznáš? Pokud nevadí, že se ptám.

A prozatím poslední otázka, v úterý jdu do firmy, u který to dělám (práci dělám jinak z domu) - mohu o to tedy v pohodě požádat šéfa, nebude v tom žádný problém?

Díky předem.
sashaZabluduu
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků