Pamětní mince ČNB

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod fikyyy 13. 6. 2009 10:35

Mate nekdo nejakou pametni minci vydanou cnb? kdyz nejakou vlastnim, kde se da pripadne prodat ? odkupuji je taky banky?
fikyyy
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SocPredator 13. 6. 2009 12:03

Banky je "odkupují" za nominální hodnotu, jinak určitě ne. Za sběratelskou cenu jedině mezi sběrateli. Měl jsem nějaký stříbrný, ale už nemám.
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 13. 6. 2009 12:57

Banky tyhle mince odkupují v jejich nominálu, tj. když je to 500 Kč zlatá mince, dají ti za ni 500 Kč :-D Kdesi tu je vlákno, kde je o mincích řeč. Viděl jsem některé kusy v nominálu za 6.000 Kč letos na jaře prodávat za 20.000 Kč, ale likvidita není nic moc. V zastavárně to vykoupí jen za cenu zlata, tedy také nic moc a tak to lidi prodávají např. přes Aukro.cz apod, ale to zase není hned a cena je nejistá, záleží na momentální poptávce.
Ruprecht001
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sniper76 13. 6. 2009 13:32

No myslím, že pokud osoba vlastnící pamětní minci navštíví obchodníka, který je uveden na stránkách ČNB a sdělí obchodníkovi úmysl prodat, nebude až takový problém. Stačí zjistit aktuální tržní cenu, ponechat marži obchodníkovi a kupec bude záhy nalezen. V tom problém není.
snp.
sniper76
Nadšenec

Odeslat příspěvekod fikyyy 13. 6. 2009 13:51

cili jako investici do spatny doby to lze? nebo je lepsi ciste jen slitky zlata?
fikyyy
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SocPredator 13. 6. 2009 17:04

U mincí máš sběratelskou hodnotu a kvalitu suroviny + u ČNB mincí i nominál (pokud by třeba zlato spadlo na 10% dnešní ceny - to je jen příklad), ale samozřejmě zaplatíš o dost víc než kdybys kupoval slitky, u kterých je nutné hlídat kvalitu a ryzost, ale platíš cenu za čistou hmotnost + nějakou relativně malou marži obchodníka.

Tak si vyber, co je ti bližší. A nevadí ti, že tyhle komodity vyžadují další náklady na skladování? :-)

Tady máš prakticky celou problematiku - http://www.zlate-mince.cz
Včetně výkupu.
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod polda 15. 6. 2009 08:31

Když už jako investici. je lepší koupit nějakou ucelenou sadu např celý ročník, popř sbírat nějaké téma.Jinak je také důležitá kvalita - kovy časem oxidují - proto nešahat na ně bez rukavice,nechat zabaleno v krabičce, po 10 letech se začínají objevovat rozdíly.A pokud je možnost, kupovat serii AA - série vždy se prodávají ve dvou kvalitách - normal a lepší.
polda
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 15. 6. 2009 08:53

jen doplním tu klasifikaci kvality, ta "lepší" se jmenuje "proof". Jestli jsem to správně pochopil, tak razidlo je před každým ražením vždy očištěno, na rozdíl od standardní kvality a mince jsou odebírány ručně (nehrozí tak "úrazy" z toho jak padají do nějaké bedýnky).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod libol 15. 6. 2009 09:09

Na druhou stranu, kdyby se něco pos...lo,tak běžná i proof mají stejnou nominální hodnotu i "hodnotu zlata" - jen nižší sběratelskou - i to považuji za mírně "zcetné" (z hlediska dlouhého času) - a) BK je často v nižším nákladu (větší možnost vzácnosti) b) z "proof se může stát BK"

Jinak investice to je (případně zajištění), je celkem jedno jestli slitek, nebo minci - co vyjde líp. Slitek je "standard" nicméně mince má taky výhodu a) nominál (minimální hodnotu), b) je to "běžnější" platidlo
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 15. 6. 2009 10:02

libol: jenom ten nominál je dost nízký oprtoti kupní ceně nové mince...
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polda 15. 6. 2009 11:53

...zas tak odborník nejsem ale zaregistroval kdysi,že proofů se dělá ménší množství než BK.
polda
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod libol 15. 6. 2009 12:49

mikicz: to je fakt,a le je to prostě taková "jistota" i kdyby místo zlata nastoupila umělá hmota ;-) tak ten nominál dostanu :-)

polda: mýlíš se (pokud jsem tedy pochopil tvé sdělení)
libol
Diskutér


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků