Zaměstnání v Belgii - jak je daněno?

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod iwigirl 19. 6. 2009 20:27

Ahoj,
zhruba měsíc pracuju pro jednu belgickou společnost, jedná se o práci z domova, kdy jim posílám hotovou práci prostřednictvím mailu a oni mi každý měsíc spočtou, kolik jsme toho udělala a vyplatí mi peníze v Eurech prostřednictvím paypalu.
Včera mi přišla na paypal výplata - dle mého očekávání ale měla být zhruba o třetinu vyšší. Žádný rozpis jsem zatím nedostala, ale předpokládám, že to požraly jejich (belgické) daně.
Dají se nějak refundovat nebo co s tím dělat?
Protože za tyhle prachy se mi to nevyplatí, i když mě ta práce baví...
iwigirl
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 20. 6. 2009 07:16

A jak to máš prosím tě smluvně ošetřeno?

Jedná se o klasický pracovní poměr dle belgických zákonů? Pokud ano, tak je to stejné jako když bys například sbírala jahody v anglii. Tj. na konci roku (nebo při skončení zaměstnání) si musíš od zaměstnavatele vyžádat potvrzení o tom kolik sis vydělala a kolik za tebe zaplatil belgických daní. Následně s tímto papírem v ruce vyplníš české daňové přiznání (včetně krásné přílohy č. 3) a pak buď doplatíš české daně nebo nedoplatíš. Otázka zní jak jsou postaveny belgické daně ... zda je to zálohová nebo srážková daň.

Pro takovouhle práci v zahraničí je nejlepší začít podnikat včetně plátcovství DPH. Částku dostaneš v čistym a jaký ti vyjde daňový základ u nás je už tvoje věc (a dá se s tím velice efektivně pohrát) ... kort když belgie je tak daleko a minimálně 4 Kč za kilometr jízdy autem se dá dát do nákladů :lol:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod iwigirl 20. 6. 2009 14:06

Jedná se o naši obdobu dohody o provedení práce, pár hodin měsíčně.
Našla jsem na portálu MSPV nějaké info:

http://portal.mpsv.cz/eures/prace_v_eu/zeme/belgie/

Daň z přijmu fyzických osob je v Belgii minimálně 25 % a maximálně 50 %.
Zisk : € 0 až < 7 560 Daň: 25%


což by zhruba odpovídalo.

metoda zápočtu
Při metodě "zápočtu" budete muset váš příjem přiznat na daňovém přiznání vždy do konce března následujícího roku v českých korunách (v lednu vychází Finanční zpravodaj ministerstva financí, kde je zveřejněn jednotný kurz, kterým se přepočtou příjmy na české koruny). U metody zápočtu používané v ČR se poplatníkovi započítá jen taková část v zahraničí zaplacené daně, která by v ČR připadala na tyto příjmy. Daň k zápočtu se vypočte tak, že daň z celosvětových příjmů zjištěná podle zákona se vynásobí koeficientem, jehož čitatelem jsou příjmy ze zdrojů v zahraničí a jmenovatelem základ daně nesnížený o nezdanitelné částky a odečitatelné položky


To je předpokládám to, o čem jsi mluvil. Znamená to, že mi příští rok ty přeplatky vrátěj? Bo u nás jsou daně 15 procent (?) a tohle je o deset procent víc.. Nebo tu zvýrazněnou větu blbě chápu? Živnosťák si kvůli tomu pořizovat nebudu..
iwigirl
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 22. 6. 2009 11:43

No u nás zaplatíš nulu .. ale český finančák ti to nevrátí ... to ti musí vrátit jedině belgický finančák .... :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod iwigirl 22. 6. 2009 12:25

A je tedy nějaká možnost, jak daně z těchto peněz platit u nás a ne v Belgii, aniž bych si musela zřizovat živnosťák?
iwigirl
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 22. 6. 2009 17:36

Ne ... Belgie má jedny z nejvyšších daní v Evropě ... ale buď v klidu ... po volbách budou daně vyšší u nás :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků