Platba v naturáliích?

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod yhuld 2. 7. 2009 19:25

Mám živnost a zákazník mi nabídl, že mi část pěnez může proplatit ve formě "naturálií", konkrétně že mi koupí (na sebe) nějakou techniku, kterou potřebuji k práci a kterou v rámci živnosti vykonávám (počítač a pár dalších zařízení) (a toto mi potom dá).

Tohle bych asi měl uvádět do danového přiznání že...?
Nicméně je celkem jasné že se mi nechce, když mi tyto "naturálie" pošle tedy jako "platbu" za vykonanou práci, je nějaká reálná možnost, že na to nějaký úřad přijde (protože to samozeřjmě rozhodně nehodlám přiznávat ani nějak danit) a dělat mi problémy?
yhuld
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 2. 7. 2009 19:34

Platba v naturáliích se nazývá barter a je to celkem normální obchodní praktika.
Hodně se používá např. v inzerci - zákazník (inzerující firma) poskytne časopisu svoje zboží (který je pak např. rozdá ve spotřebitelských soutěžích, popř. daruje předplatitelům za nové nebo prodloužené předplatné) a časopis zato poskytne inzertní prostor.
V mé minulé firmě jsme toto používali, my jsme dodali hodinky, časopis místo k inzerci.
Správně mají jít dvě faktury proti sobě - my jsme vydali fakturu za hodinky, časopis za inzerci - které se následně vůči sobě započtou. Faktury by měly být na standardní hodnotu zboží, aby nedocházelo k umělému snížení DPH.

Pokud chceš podvádět - tvoje věc, ty jdeš do rizika. Záleží na tom, co to je za zboží a jak ho ten tvůj dodavatel vykáže. Pokud např. koupí počítač, který ti věnuje a sám jich má v kanceláři padesát, tak se mezi nima jeden určitě ztratí, když si ho jako dá "do spotřeby". Ale jestli ti koupí např. plotr nebo velkoformátovou tiskárnu, tak to finančáku asi těžko vysvětlí, když bude provozovat pekárnu :D
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 3. 7. 2009 12:02

Přesně tak ... on nakoupí zboží ... prodá zboží tobě ... vznikne ti závazek ... a ten se započte s pohledávkou ... nejčistčí průchod kvůli případným kontrolám z finančáku :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yhuld 3. 7. 2009 21:01

Podotýkám, že jsem na tohle lehce hloupý :-), takže se chci jen zeptat:

Pokud mu vystavím fakturu na službu třeba 20 000kč a on mi místo toho pošle PC (v hodnotě 20000kč), tak budu muset toto PC uvádět potom do danového přiznání jakožto příjem 20 000kč??

(Já s tímhle nemám moc zkušeností, takže možná hloupý dotaz, ale odpovězte mi někdo, nebo to aspon zkuste, díky :-) )
yhuld
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 3. 7. 2009 21:11

Pokud to chceš dělat legálně tak ano. Ovšem zároveň si můžeš dát to PC jako náklad - pokud ho budeš používat k podnikání.
Resp. ho zařadíš do majetku a budeš ho standardně odepisovat. Do určité hodnoty lze dát rovnou "do spotřeby" a odepsat hned v prvním roce, tu částku bude určitě vědět ROP.b


Pak je druhá, nelegální cesta. Ty mu dodáš službu, kterou mu nebudeš fakturovat. On si koupí PC, které si dá do nákladů a jako ho bude mít ve firmě, ale ve skutečnosti ti ho dá.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 4. 7. 2009 15:33

No tak to vezmeme na příkladu:

a) ty mu pošleš fakturu na služby za 20.000 Kč
b) on ti pošle fakturu na počítač za 20.000 Kč (samozřejmě i s tím počítačem)
c) provedete vzájemný zápočet pohledávek a závazků a nebudete si dlužit nic

Jakékoliv krkolomnosti mezi tím se sice dělat dají, ale jeden z vás to nakonec vodsere :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yhuld 4. 7. 2009 18:40

PatrikChrz píše:Pak je druhá, nelegální cesta. Ty mu dodáš službu, kterou mu nebudeš fakturovat. On si koupí PC, které si dá do nákladů a jako ho bude mít ve firmě, ale ve skutečnosti ti ho dá.


Pokud má ale on firmu s PC, tak předpokládám že jedno PC se tam relativně snadno ztratí ne??

Jenže já chci danit paušálně, takže odpočet PC jako nákladu je mi na nic.
Chci to celé udělat proto, aby se mi snížil danový základ (a já tak na konci měl třeba zisk jen 80 000 a ne 100 000 (20 000= to PC).

Takže pro mě je jediná možná cesta nelegální jo?
A co to takhle udělat tak, že já vykonán práci, pošlu mu fakturu, on mi pošle fakturu za nějakou FIKTIVNI praci kterou on jakoby vykonal pro mě (a potom mi pošle to PC). Tím pádem jsme vlastně oba účetně zpátky na nule ne a už je to legální?
yhuld
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod yhuld 4. 7. 2009 18:42

Rop píše:No tak to vezmeme na příkladu:

a) ty mu pošleš fakturu na služby za 20.000 Kč
b) on ti pošle fakturu na počítač za 20.000 Kč (samozřejmě i s tím počítačem)
c) provedete vzájemný zápočet pohledávek a závazků a nebudete si dlužit nic

Jakékoliv krkolomnosti mezi tím se sice dělat dají, ale jeden z vás to nakonec vodsere :-)


To je vlastně ten způsob co jsem popsal ne? KDyž to udělám tak jak vy píšete, tak to PC v podstatě nebudu muset uvádět jako zisk že? (protože se mi to odečte s tím závázkem co já mám vuči němu a zisk je potom 0)?
yhuld
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 4. 7. 2009 18:55

Musíš si vybrat. Buď budeš danit dle rozdílu výnosů a nákladů - pak si můžeš to PC dát do nákladů a bude to šul-nul a nebo paušálně. Pak si ale nemůžeš to PC dát do nákladů a bude to stejný příjem jako by ti dal hotové peníze.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 4. 7. 2009 19:50

yhuld píše:Jenže já chci danit paušálně, takže odpočet PC jako nákladu je mi na nic.
Chci to celé udělat proto, aby se mi snížil danový základ (a já tak na konci měl třeba zisk jen 80 000 a ne 100 000 (20 000= to PC).

A mohu vedet, proc resis zisk 80 vs. 100 kKc?

yhuld píše:Takže pro mě je jediná možná cesta nelegální jo?
A co to takhle udělat tak, že já vykonán práci, pošlu mu fakturu, on mi pošle fakturu za nějakou FIKTIVNI praci kterou on jakoby vykonal pro mě (a potom mi pošle to PC). Tím pádem jsme vlastně oba účetně zpátky na nule ne a už je to legální?

No tak chces danit pausal nebo ne? Nejdriv si ujasni, co vubec chces.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yhuld 4. 7. 2009 21:37

Chci samozřejmě danit paušálne, nemám si jaksi co ujasnovat.

80K a 100K mě prostě zajímá a je to pro mě rozdíl, víc zaplatím. To je snad moje věc ne?

Jde mi o to, že když to potom budu danit tak prostě si budu muset napsat příjem o 20 000kč větší (díky tomu pc). A protože mám vedlejšák ŽL, tak když si nedostanu se ziskem nad 56 500 tak nemusím platit Soc pojištění (to s těmi 80 K byl jaksi jen příklad). No jenže když to PC uvedu, tak co jsem tak počítal, tak se už dostanu přes 56 500 (i když na příjem uplatním 60% paušálních nákladů, tak zisk bych potom měl nad 56500), proto se ptám jak ten PC k sobě legálně dostat, abych ho nemusel uvádět jako příjem. Podle mě se na to ale snad nepřijde ne? Navíc ten zákazník má offshore společnost... A firma je zabývá IT, takže jeden PC se snad ztratí...

Chci se ještě zeptat, ten zákazník mi tohle sám nabídl, to PC jako platbu. Chci se ale zeptat na to, jestli je nelegální jednání jen na jedné straně, nebo na obou stranách?
yhuld
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 4. 7. 2009 21:43

Nelegální je to na obou stranách. Ty vykonáš práci, aniž bys vystavil fakturu a zároveň přijmeš plnění "bez právního důvodu", které nezohledníš v účetnictví.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 5. 7. 2009 09:05

yhuld: ujasnit si to musis, protoze prijem 20 tisic je to v kazdem pripade - at ti da PC nebo ty mu "fiktivni" fakturu.

Spocital sis vubec, jak moooooc vysoke budou ty dane, ktere tu resis?
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yhuld 5. 7. 2009 15:05

A když se na to přijde, tak je ale chyba na obou stranách ne? Nelegálního chování jsme se dopustily oba dva přece? (jde mi to aby mě tím pak v budoucnu nemohl "vydírat" třeba). Nelegální chování je na obou stranách?
yhuld
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod yhuld 7. 7. 2009 20:33

Nelegálního jednání se tedy dopouští obě strany? Prosím, je to pro mě celkem důležité to vědět(?).
yhuld
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků