Jaký studentský účet?

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod MartinBeny 25. 7. 2009 14:55

Poštovní spořitelna se mi nelíbí, už jen podle názvu :D
MartinBeny
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dayslypper 25. 7. 2009 15:35

No tak s tímhle přístupem to budeš mít v životě těžké a nejspíš i drahé. :lol:

To bys asi měl vědět, že pobočka ČSOB ve vašem městě byla s největší pravděpodobností pobočka ještě před deseti lety IPB? Narozdíl od PS by tu ale nějaký racionální důvod k nelibosti byl. ;-)

Investiční a poštovní banka (IPB) byla po roce 1989 jednou z největších bank v České republice. Její pád v roce 2000 byl největším bankrotem v historii České republiky.

Docela nostalgie, když si vzpomenu, že jako malý jsem kolem banky chodíval, a okouzlen tím lvem, jsem si říkal, až vyrostu, tak si tam dám peníze, protože ten lev je ochrání. :-D

Takže honem honem do KB. :-D
dayslypper
Diskutér

Odeslat příspěvekod dayslypper 26. 7. 2009 15:11

Tak jsem byl v ČSOB, abych zahájil proces rušení účtu Studentské konto Plus. Zatím jsem rušil kartu a kontokorent. A prásk ho, dnes 50,- konkrétně "za vedení účtu a výpisu". :shock: Myslim, že to je za to zrušení kontokorentu, ale žádnou položku, pod kterou by to šlo zahrnout, jsem v sazebníku nenašel. Ještě říkala, že to je jedno, kdy se to zruší.

Nebo mi změnila účet na ČSOB Konto.

Zítra tam letím. :-/
dayslypper
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mr.Z 26. 7. 2009 19:35

Pokud byl změněn typ účtu, lze to najít v IB24 - v menu Účty a transakce -> Informace o účtech -> podrobné informace, v tabulce hledejte "Typ účtu". Nenechte se zmást informacemi v roletových menu IB24, v nich se zpravidla zobrazuje pouze textový popis účtu, který se se změnou cenového programu nezmění :roll: Musíte si ho změnit sám :idea:
Mr.Z
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DoubleSix 27. 7. 2009 06:51

MartinBeny píše:Poštovní spořitelna se mi nelíbí, už jen podle názvu :D
Jinak Poštovní spořitelna je jiné obchodní jméno ČSOB, s poštou to nemá mnoho společného ;-)
DoubleSix
Diskutér

Odeslat příspěvekod MartinBeny 27. 7. 2009 09:52

dayslypper:
a proč ho rušíš? mi ho tady doporučuješ a sám zrušíš, no to je bordel :-D
MartinBeny
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dayslypper 27. 7. 2009 11:07

Mr.Z: Díky, o těch názvech účtu vím, sám jsem si je před časem měnil. Ale účet mi tedy nezměnili, no dnes tam zajdu, uvidím.

MartinBeny: Už jsem to psal snad několikrát. Měl jsem a zatím mám KB Gaudeamus a ČSOB Studentské konto Plus. Před pár týdny jsem si založil mKONTO u mBank. Proto nyní ruším ty dva předchozí účty. Nepotřebuji víc účtů.

Oprava infa o poplatcích ČSOB: Zpoplatněna by měla být jen provádění inkasních plateb, trvalé příkazy by měly být zdarma.

Oprava názoru na placení kartou: Vypadá to, že platba kartou trvá déle pouze pokud nemá karta čip. Což ta má 3 roky stará ČSOB neměla (teď už by měly mít). S mBank, která čip má, to probíha nějak rychleji.
dayslypper
Diskutér

Odeslat příspěvekod MartinBeny 27. 7. 2009 15:03

achjo, já pořád nevim jak se rozhodnout :-( KB x ČSOB ... Připadá mi že ta KB vychází prostě papírově líp, ale ve chvíli když narážim na vaše nechutě s ní, tak jsem na vážkách....
MartinBeny
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DoubleSix 28. 7. 2009 06:56

MartinBeny : nenech se od nás zviklad. Umění "rozhodnout se" je hrozně důležité pro další život. Ty ses rozhodl pro KB, jiní radí něco jiného. Musíš mít vlastní názor. Takže pokud se ti líbí KB, běž do KB. Pokud zjistíš, že ti to nebyhovuje, tak to jednoduše zrušíš a půjdeš jinam.

Nejlépe se člověk učí na vlastních chybách. Pokud nic neuděláš, nic nezkazíš a nemůžeš se z toho poučit. Takže pokud toho ještě nemůžeš "moc zkazit", tak trénuj tu analýzu a syntézu dané situace a konej rozhodnutí. nyní si na základě nějakých informací učinil rozhodnutí, že je pro tebe vhodná KB, tak tam běž a na nic se nás neptej. Své rozhodnutí zhodnoť až s odstupem nějakého času.
DoubleSix
Diskutér

Odeslat příspěvekod dayslypper 28. 7. 2009 08:07

Naprostý souhlas DoubleSix. Tím, že učiníme rozhodnutí za tebe (o což jsem se dost snažil), ti vlastně uškodíme, protože to rozhodnutí, i když se třeba dlouhodobě projeví jako správné, ti nic do života nedá (a ty, až budeš v podobné situaci jako KB x ČSOB, tak zvolíš zcela jistě blbě = KB :lol: )

Ne, vážně. Začni racionálně uvažovat, vyprdni se na slovíčkaření s názvy bank a z našich místy zaujatých příspěvků vyfiltruj fakta, která si následně ověř na stránkách příslušných bank (doufám, že tak již činíš a jen tak nám bláhově nevěříš).

Chápu, že zatím nemáš žádný účet, takže nemůžeš přesně spočítat poplatky za jeho provoz. Ale jak v technických oborech, tak v bankovnictví vládne nástroj zvaný "simulace", který právě eliminuje často velmi nákladné metody typu pokus/omyl.

Vem si tužku a papír a udělej pár jednoduchých výpočtů ohledně měsíčních nákladů za předpokladů, že:
1) nebudeš účet využívat téměř vůbec
2) budeš účet využívat způsobem, jak nyní předpokládáš ty
3) budeš účet využívat podstatně víc
4) budeš účet využívat třeba jako já (2x příchozí platby, 2 příkazy k úhradě, 2x inkaso, 1x trvalý příkaz k úhradě, 2x výběry z bankomatu + provádím některé operace za příslušníky rodiny, kteří nemají účet

ad těch 50,- v ČSOB
Nemělo s mým rušením karty a přečerpání nic společného. Doba, po kterou jsem měl být studentem a kterou jsem nahlásil při zakládání konta, byla do konce tohoto června. Což znamenalo, že účet mi sice zůstává, ale od července platím měsíčně 50,- jako u běžného účtu.

Co mě zaráží, je, že mi končí platnost studentského účtu a oni mi o tom "dají vědět" až příští měsíc zkasírováním za služby. Myslím, že mi to možná bylo řečeno při zakládání účtu, ale kdo si to má ty roky pamatovat. Navíc jsem nepředpokládal, že si studium o rok prodloužím. Navíc, který student si stihne zrušit účet ihned po státnicích, když musí čekat 45 dnů na zrušení kreditky.

Myslím, že by bylo fér, aby platnost studentských výhod byla až do konce srpna a hlavně o datu ukončení účtu informovat mailem!

Pochopitelně potvrzení o studiu mohu získat až v září při zápisu do aktuálního ročníku. Paní, která mě obsluhovala, mi prodloužila platnost studentských výhod do konce srpna, s tím, že jí pak potvrzení dodám. Byla velice vstřícná a ani jsem neměl právo si na ní léčit svou rozladěnost.

Každopádně to považuju za klasickou snahu vydělat na klientově nepozornosti a já se holt nechal nachytat. Těch 50,- mi už mi asi nikdo nevrátí, ale aspoň se někde ozvu, aby se to samé nestalo i mým následovníkům.
dayslypper
Diskutér

Odeslat příspěvekod dayslypper 28. 7. 2009 08:33

Možná by tu byla ještě možnost FIO + karta od jiného vydavatele, kde ty nějaké výběry zdarma jsou?

Třeba by nebylo marné CETELEM. Ale to už je kreditka, což většína studentů asi nedostane, a musela by se prý víc využívat, aby byly poplatky odpuštěny.

Nemáte nějaký jiný tip? Vydávají se takto i platební karty?
dayslypper
Diskutér

Odeslat příspěvekod MartinBeny 30. 7. 2009 22:37

takže....po probrání s rodiči mám poslední dotazy...na tom mesci.cz ( http://www.mesec.cz/ucty-a-karty/studen ... porovnani/ ) píšou u ČSOB 30 korun za měsíční výpis..

dayslypper psal:
ČSOB má sice měsíční výpisy za 30Kč, ale to je proto, že standardně k účtu nabízí výpisy čtvrtletní, které jsou zdarma.

a stejně tomu nerozumim :D budu teda cálovat 30 káblí nebo ne??

jinak tatik mi ještě řikal, ať si zjistim jesi jsou nějak omezený platby, že to nějak bejvá..jako že třeba nemužu najednou převíst z účtu na účet plácnu 50 000 najednou...je tomu tak?? (nevim kde by se mi tam vzalo tolik peněz ale stejně :D )

každopádně momentálně sem víc nakloněnej k tý ČSOB :D protože prej budou mit nějaký dárky v srpnu :D ale prej až na konci a to se mi nece čekat:) no to je jedno... tak kdybyste ještě dokázali zodpovědět tyhle poslední dva dotazy...tak si v pondělí skočim založit svuj první učet :) :D
MartinBeny
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dayslypper 31. 7. 2009 00:59

ČSOB je dobrá volba, jediné, co by tě v budoucnu nemuselo těšit, je to inkaso za 6,-, jinak za vedení a běžný provoz účtu nebudeš platit opravdu nic.

Určitě počkej do konce toho srpna, potřebuješ snad účet na něco už teď? Navíc ještě si ponecháš zadní vrátka na změnu rozhodnutí.

ad limity:
Pro operace v IB ČSOB:
Limit na transakci: 1 000 000, na den 300 000, na týden 500 000.

Takže limity snad dostačující. Nastavení těch limitů nevidím, jen hodnoty. Pro změnu limitů tedy budeš už muset na pobočku, což nebude zadarmo. Kdybys chtěl navýšit limit, tak s tím u některých studentských účtů může být problém. Jsou to účty studentské, tedy nejsou pochopitelně určené pro statisícové či milionové obraty denně.

Jak je to s limity platební karty, ti už neřeknu, jestli jdou nastavit přes IB - už ji mám zrušenou. Ale standardně bývá limit 20 000,- a víc.

V mBank jde nastavit vše přes IB a zdarma.

ad zpoplatnění výpisů
Jak už jsem na tebe apeloval, nedívej se na Měšec, ale do sazebníku ČSOB. Tam odpověď najdeš. ;-)

P.S.:
Samozřejmě se bavíme o výpisech papírových. Elektronické zasílané na mail jsou měsíční a jsou vždy zdarma. Já osobně už jsem si ty papírové chtěl zrušit, ale rodiče chtěli mít přehled o mých obratech. Proč si nechat posílat něco, byť je to zadarmo, s čím se musím otravovat, rozbalovat, zakládat to, číst si přiloženou reklamu a ještě tím zvyšovat ekologickou zátěž.

Dle mě jsou papírové výpisy přežitkem. Když přijdu do banky a něco chci, tak stejně dotyčný pracovník mé transakce vidí ve svém PC a nemůže je popřít. V případě opravdové potřeby si výpis můžu vytisknout sám. Ale takových situací se naskytne tak málo, že ČSOB i přírodě rád odlehčím. Nebo má tu někdo zkušenost z posledních let, že opravdu potřeboval mít v ruce papírový výpis?

Dle mě má taky ČSOB snad nejpřehlednější sazebník z českých banek, co jsem měl možnost vidět v poslední době. Ten aktuální je také vždy ve webovém prostředí, což je o dost příjemnější, než listovat v PDF. V dnešní záplavě tun informací, není umění vše vědět, ale umět si to sám dohledat.

Nové prostředí IB se mi taky velice líbí, ale i to staré bylo x-krát lepší, než mojebanka od KB kde jsou prakticky nulové možnosti osobního nastavení. V ČSOB není problém změnit kontaktní informace nebo si nastavit zobrazení pohybů na účtu hned po přihlášení.
dayslypper
Diskutér

Odeslat příspěvekod dayslypper 31. 7. 2009 03:06

Až teď jsem se podíval na G2 nadstandard přes Měšec.cz (na sazebník nemám nervy) a je tam taky pár na první pohled matoucích položek, např. 2,- příkaz k úhradě do jiné banky (internet) - a po rozkliknutí se dozvídám, že ty 2,- je přes mobilní banku a přes internet zdarma. Zajímalo by mě, kdo ty údaje spravuje :roll:

Každopádně zůstává:
20,- paušál
2,- příchozí platby z jiné banky

Dál, co mě sr... nejvíc u KB, když jsem ještě bazíroval na papírových výpisech, že ty měsíční sice byly zdarma, ale pokud provedete v daný měsíc alespoň jednu transakci kartou (výběr, platba...), tak je vám (pro mě z nepochopitelných důvodů) každý měsíc vyhotoven zvlášť výpis karetních transakcí (3,-). Vždyť transakce kartou mám už v tom normálním výpisu, tak na co další výpis jen na karty?

Přestože je v IB příslušné menu s nastavením výpisů děláno na to, aby šly nastavit každý výpis zvlášť, tak bohužel nastavení výpisu karet je pevně spjato s normálním výpisem. Tedy buď budete oba výpisy dostávat jen elektronicky = zadarmo), nebo oba papírově = 3,-, pokud daný měsíc použijete kartu.

Když tedy chcete těch 333,- a zároveň trváte na papírových výpisech, tak si od těch 333,- můžete odečíst 12 x 3,-, které nutně zaplatíte (tedy pokud nebereme nějaké ty výběry kartou).

vyhotoví je zasílán i výpis z transakcí platební kartou a ten už zadarmo NENÍ.
dayslypper
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mr.Z 31. 7. 2009 07:23

dayslypper píše:
Jak je to s limity platební karty, ti už neřeknu, jestli jdou nastavit přes IB - už ji mám zrušenou. Ale standardně bývá limit 20 000,- a víc.

V mBank jde nastavit vše přes IB a zdarma.

InternetBanking ČSOB umí změnit limit karty také online, ale ne zadarmo (stojí 20 Kč) a ne tak podrobně - v IB lze změnit jedno číslo společné pro platby na internetu, na terminálech a výběry z bankomatu. Navíc nejde nastavit hodnota "0", minimum nabízené u karty VISA Classic je 10 000 Kč. Kartu lze nechat dočasně zablokovat, ale stojí to 200 Kč. V parametrizaci karet je mBank asi zatím skutečně nejdál...
Mr.Z
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka