Chipová karta mBanka a požadavek na PIN u obchodníků

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod zip07 7. 8. 2009 12:19

Burina píše:Takže, pokud mi nějaká KOFOLA šlohne kartu, tak mi jí vybere hned v prvním obchoďáku do denního limitu. Pochybuji, že taková KOFOLA bude hledat - znát obhodníka se žehličkou, protože platba v žehličce v ČR není zas tak rozšířená.
MO/TO máš povolený? Pokud jo, tak tě nějakej PIN vůbec trápit nemusí :twisted: Stejně tak, jestli máš povolený platby přes net ... Jak velkou spoluúčast máš, když se tak bojíš naší utlačovaný prácechtivý komunity?
zip07
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dvzd 8. 8. 2009 05:43

DoubleSix píše:Burina : asi tě trochu uklidním, ale i já s embosovanou čipovou kartou (Master Card od GE) na čerpací stanici Shell se podepisuji, PIN po mě nechtějí.


Tak tak, s kreditkou Master Card od GE zadávám PIN jen v bankomatu, jinak chtějí všude jen podpis anebo ani to ne, jednou jsem se v Lidlu nemusel ani podepisovat, ale byl to nákup nižší než 100 Kč.
PIN je spíše ochrana banky než ochrana klienta, protože neoprávněnou transakci s PINem nevyreklamuješ.
dvzd
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod S474N 8. 8. 2009 07:43

dvzd: no ja si treba dovedu predstavit i tranksakci, kterou vyreklamujes - loupezne prepadeni se zmocnenim se karty a vyzrazenim PINu pod pohruzkou ujmy na zivotu/zdravi.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dvzd 8. 8. 2009 09:27

V takovém případě už je ale jaksi úplně jedno, jestli karta vyžaduje v platebních terminálech PIN nebo ne. A bankomat vyžaduje PIN vždy. Proto tvrdím, že PIN je ochrana banky a ne ochrana držitele platební karty. Pro mě budou vždy výhodnější karty, které nevyžadují PIN.
dvzd
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MAMBA 8. 8. 2009 09:38

Doporučuju prostudovat si podmínky konkrétní banky, od které máte kartu, jak je to tam s ručením za transakce (od jaké doby přebírá banka zodpovědnost, do jaké částky ručíte atd). Třeba s tím napodobeným podpisem - deset grafologů může prokazovat, že jsem účtenku nepodepsala já, ale stejně peníze nedostanu od banky zpět, pokud dle podmínek za transakci banka neručí. Proto je lepší mít kartu, která vyžaduje PIN. Mně osobně stačí karta s indentem, embosku nevyužiju, jsem spokojená s Maestrem.
MAMBA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dvzd 8. 8. 2009 11:02

MAMBA: Banka může mít ve svých obchodních podmínkách co chce, ale zákon to přebít nemůže.
dvzd
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod dr._lukas 8. 8. 2009 12:14

S474N píše:Burina: mozna to bude tim, ze u emboss karty jaksi PIN postrada smysl, tam je dulezity podpis. Jak bys chtel napriklad vytukat PIN na "zehlicce" :mrgreen:



Já chci jen dodat, že i kdyby chtěl tento pán platit embosovanou kartou někde na žehličce, tak nezaplatí, protože pin se zjišťuje online a proto karty v mnoha případech nefungují, zvlášť v zahraničí ;-]

Jinak jsem taky majitel této karty, ale je strašná, když pominu infantilní obrázek, tak mě spíš rozčiluje, že stříbro z karty záhadně po měsíci zmizlo a nefuguje v zahraničí :-)
dr._lukas
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dvzd 8. 8. 2009 12:47

dr._lukas: Co to meleš? Na žehličce se vůbec žádný PIN nezadává ani nezjišťuje. Víš vůbec, na co se používá na kartě to embosování? Právě na tu žehličku. Na papírový doklad se tou žehličkou pouze obtisknou ty embosované alfanumerické znaky z platební karty. A protože na platební kartě není PIN vyembosován, tak se tou žehličkou ani žádný PIN neobtiskne.
dvzd
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod dr._lukas 9. 8. 2009 13:13

Vím na co je embosování, špatně jsem to napsal...myslel jsem offline terminály- např. v letadle :oboze .... jsem rád, že tuto polobanku jsem měl sebou v zahraničí jen tak :hmm:
dr._lukas
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod libol 9. 8. 2009 14:10

dr._lukas: tos to moc nevylepšil - u offline terminálu - např. v letadle :oboze - emboskou samozřejmě zaplatí - od toho je

Nejsem z mbank nějak unešen, ale její karta mi na rozdíl od ING (vydává GEMB) v H fungovala. Myslím, že pokud se začneme vrtat do toho komu někdy/někde nešla karta nějaké banky - tak zjistíme, že máme jenom polobanky - takže bych s těmi silnými slovy šetřil.
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod Burina 9. 8. 2009 14:14

Shrnutí :

- čipovou kartou vydanou k mKONTU lze platit bez pinu :!:
( při zakládání této diskuze jsem si myslel, že čipové karty vždy vyžadují pin - i obchodníků )

- nelze nastavit na této kartě povinné zadávání PINu.
( nelze tím tedy zabránit vyčerpání denního limitu, napadobit podpis na účtence dokáže skoro každy - a obchodníci kontrolují podpis minimálně )
Burina
Návštěvník

Odeslat příspěvekod libol 9. 8. 2009 14:45

Jen se obávám, že nerozlišujete chybu a vlastnost. To nemá vůbec nic společného s mBank.

Embosovaná karta je embosovaná proto, aby byla schopna offline autorizace - tedy bez nutnosti pinu.

Dovolím si tvrdit, že u každé embosované karty (s čipem i bez) platí, že
- lze platit bez pinu
- nelze nastavit na této kartě povinné zadávání PINu

Takže chyba mBank je, že neumožňuje rozhodnout, zda chcete embosovanou, nebo neembosovanou kartu (pokud to tedy neumožňuje - nemá to pro mne žádnou důležitost, takže nevím), ale s čipem to nemá moc společného.
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 9. 8. 2009 15:00

Vyžadování pinu nelze nastavit na žádné kartě. Je to vlastnost terminálu obchodníka, ne karty.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MAMBA 9. 8. 2009 16:10

PatrikChrz píše:Vyžadování pinu nelze nastavit na žádné kartě. Je to vlastnost terminálu obchodníka, ne karty.



Samozřejmě lze vyžadování PINu nastavit na kartě, kde jinde? Každá karta (resp typ karet) má od svého vydavatele stanoven CVM (cardholder verification method), a tam je právě uvedeno, co se bude požadovat (samozřejmě za podmínky, že toho je terminál schopen)
MAMBA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MAMBA 9. 8. 2009 16:12

dvzd píše:MAMBA: Banka může mít ve svých obchodních podmínkách co chce, ale zákon to přebít nemůže.



V jakém zakoně a kde je napsáno, že mi banka musí prostředky vrátit? Děkuji za odpověď.
MAMBA
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků