Chipová karta mBanka a požadavek na PIN u obchodníků

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 9. 8. 2009 16:19

"Poslední slovo" má vždy terminál. Pokud je na něm nastaveno "nechtít PIN", přebije i nastavení karty.
Aktuálně mě napadly např. telefonní automaty na letišti. Ty jsou vždy nastaveny v režimu "nechtít PIN"
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dvzd 9. 8. 2009 20:16

MAMBA píše:V jakém zakoně a kde je napsáno, že mi banka musí prostředky vrátit? Děkuji za odpověď.


§ 18 zák. č. 124/2002 Sb.
Užití elektronického platebního prostředku na dálku
Jestliže bylo užito elektronického platebního prostředku,
a) aniž byl fyzicky předložen, nebo
b) bez identifikace držitele osobním identifikačním číslem nebo bez identifikace jiným způsobem, neumožňuje-li podstata elektronického platebního prostředku jeho fyzické předložení,
a prohlásí-li držitel, že tento elektronický platební prostředek neužil, má právo požadovat od vydavatele neprodlené vrácení peněžních prostředků odčerpaných takovýmto užitím elektronického platebního prostředku.
dvzd
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod dvzd 9. 8. 2009 20:29

Burina píše:Shrnutí :

- čipovou kartou vydanou k mKONTU lze platit bez pinu :!:
( při zakládání této diskuze jsem si myslel, že čipové karty vždy vyžadují pin - i obchodníků )

- nelze nastavit na této kartě povinné zadávání PINu.
( nelze tím tedy zabránit vyčerpání denního limitu, napadobit podpis na účtence dokáže skoro každy - a obchodníci kontrolují podpis minimálně )


Je už snad delší dobu všeobecně známo, že jediná platební karta, která vždy vyžaduje PIN je Maestro a je úplně jedno, jestli má čip nebo ne. Nastavení této karty přebije i nastavení terminálu.
dvzd
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Mr.Z 9. 8. 2009 20:54

dvzd píše:Je už snad delší dobu všeobecně známo, že jediná platební karta, která vždy vyžaduje PIN je Maestro a je úplně jedno, jestli má čip nebo ne. Nastavení této karty přebije i nastavení terminálu.

To jsem si myslel také... V jedné hospodě ve Švédsku mě vyvedli z omylu. Chtěli jen podpis, PIN ani nebylo do čeho zadat, ani mi nebyli schopni dát potvrzení z terminálu.
Mr.Z
Návštěvník

Odeslat příspěvekod libol 9. 8. 2009 21:07

Ve Vídni na P&R můžete vjet tak, že hodíte kartu do stojanu, ta projede, závora se otevře vjedete a při výjezdu zase - karta projede stojanem a odjíždíte - parkovné se vám stáhne z karty. Z logiky věci se tam PIN nezadává nikdy - není kde (a samozřejmě případný zloděj bez problémů parkuje ;-))
On ten PIN fetiš je fajn, ale při rozšiřujících se bezhotovostních platbách na netu?
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 10. 8. 2009 07:24

MAMBA píše:Doporučuju prostudovat si podmínky konkrétní banky, od které máte kartu, jak je to tam s ručením za transakce (od jaké doby přebírá banka zodpovědnost, do jaké částky ručíte atd). Třeba s tím napodobeným podpisem - deset grafologů může prokazovat, že jsem účtenku nepodepsala já, ale stejně peníze nedostanu od banky zpět, pokud dle podmínek za transakci banka neručí. Proto je lepší mít kartu, která vyžaduje PIN. Mně osobně stačí karta s indentem, embosku nevyužiju, jsem spokojená s Maestrem.



Ja zase doporucuji prostudovat zakon, ten hovori zcela jasne a banka si muze napsat do podminek co chce :wink:


EDIT: tak koukam, ze jste to panovi uz vysvetlili za me :mrgreen:
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dalich 10. 8. 2009 07:50

S474N píše:PatrikChrz: z hlediska zakona neodpovida do zadne vyse. Respektive pri prohlaseni majitele musi banka nahradit okamzite ztratu.

Haha... Teoreticky ano. Prakticky ukážu svůj příklad. Moje nečipová embosovaná karta byla zneužitá obchodníkem, podpis padělaný. Důkazy jsem bance doslova naservíroval na zlatém tácu. Prvnotní chyba na mé straně, kartu jsem u obchodníka zapomněl, ten ji následně párkrát projel svým vlastním terminálem. Reklamace byla bankou zamítnuta z důvodu, že "ke zneužití karty došlo před její blokací" a "zamítnutí je v souladu s Obchodními podmínkami". Stalo se Léta Páně letos v červnu v Praze. V současné době je kauza u Finančního arbitra a jsem hodně zvědavý, jak to dopadne. (Nešlo o mBank). Banka mi řekla, ať si honím pachatele sám.
dalich
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod S474N 10. 8. 2009 08:53

dalich: LOL, takze tys tam nechal kartu a jeste se divis? Tak to me dostalo
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 10. 8. 2009 09:17

Mě se podařilo jednou nechat kartu v "samoobslužné zóně" - prostě "druhá krabice" vedle bankomatu na zadávání příkazů. Navíc tam karta nezajížděla jen se vkládala do takového "držátka", naštěstí jí nikdo nesebral a nezneužil. Druhý den jsem si jí vyzvedl přímo na přepážce. Jednalo se (tehdy ještě) o Živnobanku.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dvzd 10. 8. 2009 09:47

dalich píše:Haha... Teoreticky ano. Prakticky ukážu svůj příklad. Moje nečipová embosovaná karta byla zneužitá obchodníkem, podpis padělaný. Důkazy jsem bance doslova naservíroval na zlatém tácu. Prvnotní chyba na mé straně, kartu jsem u obchodníka zapomněl, ten ji následně párkrát projel svým vlastním terminálem. Reklamace byla bankou zamítnuta z důvodu, že "ke zneužití karty došlo před její blokací" a "zamítnutí je v souladu s Obchodními podmínkami". Stalo se Léta Páně letos v červnu v Praze. V současné době je kauza u Finančního arbitra a jsem hodně zvědavý, jak to dopadne. (Nešlo o mBank). Banka mi řekla, ať si honím pachatele sám.


Však zákon je jedna věc a donutit ostatní, aby se podle něj řídili, je druhá věc.
dvzd
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Jack111 10. 8. 2009 10:21

S474N píše:Sauron: je pravda, ze podpisy moc nekontroluji. Naprosto bezne se mi stava, ze platim v obchodaku a nez se podepisu, tak uz ma pokladni vyjetou uctenku i potvrzenou transakci a podava mi spolecne s tim kartu aniz by zavadila okem o podpis.


To jsem si dříve myslel také. Nyní jsem se ale na jedné kartě špatně podepsal a určitě v daleko více než polovině případů, kdy je po mně vyžadován podpis, se to bez problémů neobejde. Za ty kyselý obličeje ve frontě za mnou to ale stojí. :D
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod libol 10. 8. 2009 14:05

Na to je (pro mne) nejhorší IKEA - ještě se mi nepodařilo podepsat se na poprvé, aby byla pokladní spokojena - někdy to jde napodruhé, někdy dojde až na občanku
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 10. 8. 2009 14:09

libol: v ikea raději čipové maestro. tam nepožadují podpis...
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dalich 10. 8. 2009 16:09

No já reklamoval transakci z titulu, že jsem ji neprovedl a že podpis na kartě nesedí. Přece to, že někde nechám kartu neznamená, že tím dávám příkaz, ať ji nálezce použije :-) pak je zde i kontrola podpisu. A banka to nezkoumala ani nekontaktovala obchodníka, aby doložil strvrzenky, prostě zamítnuto předem.
dalich
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod S474N 10. 8. 2009 16:20

dalich: v tom co pises je jasne logika a verim, ze to nakonec vyhrajes. Jenom je trosicku usmevne, co resis.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků