pojisteni bytu pro hypoteku, vinkulace?

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod degusrock 25. 9. 2009 09:30

Potrebovala bych trosku poradit s hypotekou a pojistenim a vinkulaci.

Kupujeme druzstevni byt, je pripraven prevod do OV do konce roku a tudiz lze financovat hypotekou. Hypotecni poradkyne nam rekla, ze banka bude vyzadovat pojisteni bytu, coz dava smysl. Je to nas prvni byt, takze si nejsem presne jista, jak to funguje s vinkulaci. Chapu to tak, ze platim pojisteni nemovitosti a pokud by doslo k pojistne udalosti (treba pozar), tak pojistovna vyplati penize bance? A kdo potom zaplati opravu bytu (treba nove zdi, nebo cely byt, kdyby to lehlo popelem komplet) mne? Banka?

A vztahuje se to pojisteni i na nektere zakladni vybaveni, jako treba okna, nebo podlahy? Pro ostatni vybaveni, predpokladam, je treba mit jeste zvlast pojisteni domacnosti.
degusrock
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 25. 9. 2009 10:23

Standardně to probíhá tak, že pojišťovna vyplácí plnění majiteli pojištěné věci. Pokud je na pojistce vinkulace, znamená to pouze to, že banka musí s výplatou dát svolení.
V případě škody je pak třeba jen banku požádat o svolení, aby ti pojišťovna mohla peníze vyplatit. U malé škody nebude problém (banka svolení vydá), v případě nějaké velké škody (totální) nejspíš opravdu dojde k tomu, že částka bude vyplacena bance, která z ní umoří hypotéku.

Ohledně toho rozsahu pojistky. Jsou dvě možnosti:
a) dvě pojistky - pojištění staveb (to budou ty zdi bytu, okna, dveře,..) a pojištění domácnosti (zařízení). Zde je problém, že ne všechny pojišťovny jsou ochotny toto pojištění sjednat jen na "kus domu", ale pouze pro celý dům - není se čemu divit, v některých případech se obtížně odlišuje, co je pojištěný majetek a co už majetek společný (třeba v našem domě jsou balkony uvedeny jako společný majetek ve výhradním užívání majetelů jednotlivých jednotek).
b) pojištění domácnosti s připojištěním stavebních součástí - to jsou právě zdi, okna, dveře, atd
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 25. 9. 2009 10:28

Ad a) Kooperativa má pojištění bytu včetně podílu na společných prostorech.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 25. 9. 2009 10:45

Tomáš Marný: souhlasí, u kooperativy mám pojištění bytu a podílu na společných částech budovy. pojištění domácnosti je extra, to dělá kde kdo.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 25. 9. 2009 11:07

Tomáš Marný: já jsem nepsal, že to nedělají, jen že je to trochu ošemetné. Uvedu příklad poškození balkonu.
Dojde k poškození 1 balkonu (zrovna toho "mého"). Dům má 23 bytů. Kolik pojišťovna uhradí? Podle mě 1/23 škody (já vlastním totiž právě 1/23 podíl na balkonu i když ho používám celý). Zbylých 22/23 škody by se mělo uhradit z pojistek jednotlivých bytů (a pokud má každý nějakou spoluúčast, tak potěš koště).
Samozřejmě jednodušší je, pokud je dům pojištěn jako celek. Navíc je to i levnější - my máme pojištění přes nějakou rámcovou smlouvu svazu družstev (nebo jak se to jmenuje) i když jsme dům s byty v osobním vlastnictví.
Vyšlo to asi na třetinu toho, co by nás stála pojistka jako samostatný dům.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 25. 9. 2009 12:46

PatrikChrz: a taky vám případně vyplatí asi třetinu toho, co je reálná cena... ale o tom jindy...
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 25. 9. 2009 12:51

Ne, pojistka je na stejnou částku (vlastně ještě o fous vyšší), na jakou jsme chtěli dům pojistit. Tuším to je u Kooperativy (ale nejsem si tím 100 % jist). Když jsme si nechali dělat návrh jak u Kooperativy, tak u jiných pojišťoven, tak (při stejné pojistné částce) začínalo pojistné na trojnásobku toho, co máme přes ten svaz družstev.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 25. 9. 2009 13:15

Tak se ještě podívej,jestli pojistné plnění nepůjde tomu svazu družstev, abyste nedopadli jak Praha s Veletržním palácem :-). Nám spravovalo dům družstvo (všechny byty v osobním vlastnictví) a náhodně jsem zjistil, že pojistka je ve prospěch družstva... Co taky čekat od estébáckých šmejdů :-(.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 25. 9. 2009 13:22

Tomáš Marný: ano a proto mám pojistku jak přes družstvo,ze které se platí běžné průšvihy a podobně a druhou sám, ze které bych uplatnil zásadní problém.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 29. 9. 2009 21:50

Hlavně bych nedoporučoval pokoušet se něco uplatňovat z obou pojistek současně ;-).
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 29. 9. 2009 21:55

mikicz: co to je přesně za pojistky?
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 30. 9. 2009 08:41

Tomáš Marný: to by ani nešlo, obě jsou u kooperativy. Ta druhá je spíš z nouze ctnost, trvala na ní čmss, ale vždycky se hodí mít na výběr, jestli to uplatním z jedné, nebo druhé pojistky. Už jenom pro případ, že v drhém případě mám smlouvu s pojišťovnou já a ne přiblblé postkomunistické družstvo.
stanislav.stribrny: družstvo má pojištěný celý dům u kooperativy a já mám pojištění bbytové jednotky a podíl na společných částech tamtéž.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 30. 9. 2009 08:42

Tomáš Marný: jo a ještě několik drobností, třeba v tom mém mám sjednané proplacení náhradního ubytování v případě pojistné události, což pojištění domu od družstva samozřejmě nemá.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 30. 9. 2009 09:12

Ale je přece rozdíl mezi pojištěním nemovitosti (zdi, okna...) a pojištěním domácnosti (záchod, nabytek...) , ne?
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 30. 9. 2009 09:17

To ano, ale v pojištění domácnosti je možné tzv. "připojištění stavebních součástí" a to jsou ty zdi, okna, dveře,...
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků