Jak začít s investováním?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod vondra01 30. 6. 2009 12:27

vondra01
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod elisju 3. 11. 2009 14:39

Dobrý den, můžete mi poradit - známá co dělá ve společnosti Broker Consulting mi radí spořit 2000 kč do společnosti Conseq - activ invest- musela bych tam vložit jednorázově asi 16000 pokud bych chtěla spořit nejnižší částku 2000. Co mi radíte- je to dobré "spoření".? děkuji za odpově´d
elisju
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Nemy_bobes 3. 11. 2009 15:16

Obecně:
Je to asi dobré spoření pro Broker Consulting - dostane provizi.

Pro tebe to znamená, že odborníci z Conseq budou tvoje peníze ukládat do nějakých podílových fondů, očekával bych, že hlavně do fondů Conseq nebo případně i do jiných, kde dostanou provizi zase oni.

Jestli to jsou odborníci? Těžko říct. Při investici 16000 ti asi nepřidělí nějakého osobního správce portfolia, ale přimrsknou tě do nějakého standardního plánu pro všechny klienty. Jestli ten plán je dobrý pro klienty nebo pro Conseq nelze dopředu říci.

Tím neříkám, že by Conseq nutně okrádal klienty, ale já bych na místě Consequ udělal to, že bych zinkasoval poplatky a pak to uložil do standardních fondů. K tomu bych klientům posílal líbivé dopisy a rozbory tržní situace. Klient bude spokojen, že dostal výnos jako všude jinde a že k tomu má "nadstatndardní servis".
Naposledy upravil Nemy_bobes dne 3. 11. 2009 15:23, celkově upraveno 1
Nemy_bobes
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod filip893 3. 11. 2009 15:18

elisju:

V prvé řadě je nutné si uvědomit že toto není spoření, ale investování s možným propadem hodnoty investované částky. Pokud již teď víte, že v horizontu 5 let tyto peníze budete potřebovat, není investice do podílových fondů vhodná. Pokud ale tyto peníze dlouhodobě nepotřebujete, je pravidelné investování do podílových fondů s kombinací spoření na spořícím účtů OK.

A teď k Conseq -active Invest. Vaše známá pravděpodobně doporučuje tento investiční program, protože za Vás dostane provizi. Navíc počáteční částka 16 000 Kč je poměrně vysoká, i když na webu Conseq se uvádí nutná minimální investice dokonce 30 000 Kč.

Na Vašem místě bych:
1. Ujasnil si, jakou část peněz si mohu dovolit investovat s tím, že minimálně v nejbližších 5 letech je nebudu potřebovat.
2. Ujasnil si, co je to podílový fond, jaký je rozdíl mezi fondem peněžního trhu, dluhopisovým a akciovým.
3. Podíval se na fondy hlavních investičních společností, kromě Conseq to jsou: AXA, ING, ČS, KB, ČP, ČSOB a jiné.
4.Dobrý web je ifondy.cz, kde lze porovnat všechny u nás prodávané fondy.
5.Vybral bych si 2-3 fondy (jeden dluhopisový, 2 akciové) a do nich postupně začal investovat. Fondy nemusí být od jedné investiční společnosti, prostě si své portfolio vyberete sama. Sice místo jedné smlouvy s jednou společností uzavřete více smluv. Výhodou je, že pro první investici do daného fondu často stačí i 500 Kč a nebudete zavázána k žádné pravidelné investici.
6.Jakmile si investování do fondu osaháte na minimální částce, můžete zvýšit pravidelné investované částky.
What kind of operating system does it use?
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hlava 4. 11. 2009 10:23

elisju píše:... mi radí spořit 2000 kč ...

Pokud člověk uvažuje o investování takto malých částek, pak je jediná rozumná rada - investujte toto do svého vzdělání, protože to je ta nejlepší investice, jakou můžete udělat ...
Hlava
Nadšenec

Odeslat příspěvekod xmms 4. 11. 2009 13:40

Radit spořit do fondu ti sice může, ale nikdo ti nezaručí, že na tom vyděláš. Až zas krachne nějaká větší banka a přijde nová ještě větší krize, tak ti toho moc nezbude. Raději se nauč, jak aktivně obchodovat. Ale to pětikilo tam můžeš klidně poslat, to není riziko, které tě zruinuje. ;-)
Vždycky bude někdo lepší než ty. A krysám se nikdy nevyrovnáš. Nikdy!
xmms
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod elisju 18. 11. 2009 15:37

no, děkuji za odpovědi - takže asi neukládat raději nikam? mám stavebko a chci si snížit penzijko a dám někam 2000- hlavně mi prosím neraďte spořící účty,ty jsou opravdu k ničemu!!! na nule - chtěla bych tady fakt někoho chytrého na radu-abych něco vydělala - děkuji experti
elisju
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mikicz 18. 11. 2009 15:40

elisju: tvoje přání naráží na jeden problém. nikdo z těch kdo to umí nemá potřebu se s někým zadarmo dělit o rady...
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eLzyx 18. 11. 2009 16:00

Hlava píše:
elisju píše:... mi radí spořit 2000 kč ...

Pokud člověk uvažuje o investování takto malých částek, pak je jediná rozumná rada - investujte toto do svého vzdělání, protože to je ta nejlepší investice, jakou můžete udělat ...

jak se v poslední době zdá, tak ani to není naprosto úplně bezpečná a výnosná investice
zvolím špatnou školu - propukne na ní nějaký skandál - zhoršené podmínky při výběrových řízeních (viz právník ze s Plzně),
případně zvolím špatnou školu a ta v průběhu mého studia zkrachuje, či jí odeberou akreditaci,
případně dopadnu tak, jako dost vysokoškoláků, kteří před vidinou dlouhodobé nezaměstnanosti jdou aspoň na "smeták" pozice, ze které se pak hrabou několik let,
případně díky vyššímu vzdělání dá firma přednost člověku s nižším vzděláním, protože mu může zaplatit míň (za předpokladu stejných znalostí z oboru)

Samozřejmě pak existuje investice do vzdělání ve formě jazykových kurzů, rozšíření ekonomického vzdělání ... ale to si člověk zaplatí jednou, dvakrát a když nevidí hmatatelný zisk - dál neinvestuje
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 18. 11. 2009 16:09

eLzyx: pokud se někdo vzdělává jenom proto, aby měl titul, není to investice. Investicí naopak je vzělávání za účelem vlastního rozvoje a obohacení vědomostí...
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod qazik 18. 11. 2009 16:15

elisju píše:no, děkuji za odpovědi - takže asi neukládat raději nikam? mám stavebko a chci si snížit penzijko a dám někam 2000- hlavně mi prosím neraďte spořící účty,ty jsou opravdu k ničemu!!! na nule - chtěla bych tady fakt někoho chytrého na radu-abych něco vydělala - děkuji experti


no hlavne si dej pozor na to, aby to nedopadlo podle porekadla "kdo chce vic - nema nic". Ono lidem co cpali pred lety svoje penize do kampelicek se taky mozna byly uroky na standardnich sporicich uctech malo...
Staci mit obycejny selsky rozum - kdyby existoval univerzalni 100% funkcni zpusob, jak zurocit svoje penize o desitky procent rocne, tak by to udelal kazdy - stacilo by nasporit par desitek tisic na pocatecni investici a nikdo by do smrti nemusel nic delat. A protoze to takhle evidentne nefunguje, tak ani zadne perpetum mobile na penize neni.
qazik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod eLzyx 18. 11. 2009 16:27

mikicz píše:eLzyx: pokud se někdo vzdělává jenom proto, aby měl titul, není to investice. Investicí naopak je vzělávání za účelem vlastního rozvoje a obohacení vědomostí...

no jo, ale za osobní rozvoj si vilu s Mercedesem nekoupím. Aneb ... bez ing. phd a mba se ředitelem nestanu - resp. maximálně svojí minipidi firmičky.
Procházel jsem spousty a spousty výběrovejch řízení na nějaký slušnejší pozice a všude chtěj VŠ a je jim v podstatě jedno, co ten člověk umí. Hlavně, že zapadne do tabulek. Když pak vidím ty trotly nad sebou, co dělají za nelogické rozhodnutí (nákup zařízení bez předchozího otestování se závazkem na minimální odběr ...)
Škoda mluvit
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod libol 18. 11. 2009 17:39

Přes vilu z mercedesem je tady Ertrag und Sicherheit :D
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 18. 11. 2009 19:25

eLzyx: ano, ale tenhle stav bohužel momentálně je. Buď budeš dělat v obří firmě a je důležité co máš před a za jménem, ne co umíš, nebo v malé firmě, kde to obvykle platí obráceně. A popravdě, je něco špatného na tom být ředitelém své malé firmy? Mě to přijde lepší, než dělat ocasa v megakorporaci...
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eLzyx 18. 11. 2009 20:16

jo, to mi přijde taky ... akorát netuším v čem začít podnikat :hm
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků