Dohoda o provedení práce

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod sashaZabluduu 26. 1. 2010 15:11

Wow, mikicz, to se mi ulevilo, dík za bleskovou odpověď.
sashaZabluduu
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Czulibrk 1. 2. 2010 14:43

Vůbec se v problematice neorietuju, takže se předem omlouvám za možná hloupý dotaz, jen bych rád věděl, zda je následující situace v pořádku:

Pracuji na Dohodu o provedení práce, cca 80 - 90h měsíčně, výdělek 6-8 tisíc (pohyblivé v závislosti na provizích). Žádný "růžový papír" jsem nepodepisoval, zaměstnavateli jsem dodal potvrzení o studiu, i když ho nevyžadoval (nevím, jestli ho využil). Na výplatní pásce (pokud se to tak dá nazvat) je pouze výpis hodin, uzavřených smluv a čistá mzda (pevná hodinová mzda + provize za smlouvy) - o dani z příjmu ani zmínka.

Je to tak v pořádku? Díky za odpověď.

edit:
Zaměstnavatel sdělil, že se uzavírá DPP na jeden měsíc, která se bude každý měsíc prodlužovat (??!). Podepsal jsem jedinou smlouvu na začátku pracovního poměru, kde je "sjednaný rozsah práce v hodinách: max. 100", přitom jsem za 4 měsíce odpracoval hodin stovky :) Jsem snad jediný komu tady něco nehraje?
Olé!
Czulibrk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 1. 2. 2010 15:20

No, nejsi, ale drž čumák a pochoduj :) DPP je omezena na 150/h ročně pro jednoho zaměstnavatele. Pokud je to tvůj jediný zaměstnavatel, a podepsal jsi prohlášení, tak ti odečítají slevu na dani a daň může být i nulová.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Czulibrk 1. 2. 2010 15:33

Ano, jediný zaměstnavatel. Na omezení hodin u DPP jsem právě narážel... Žádné prohlášení jsem nepodepisoval, teda jestli máš na mysli ten "růžový papír"...

To, že dostáváme výplatu cash na ruku a bezhotovostně to prý "nejde" přidávám jen jako bonbónek k pobavení. Není to náhodou kvůli kontrolám FU? (to ale jen tak hádám)

Takže co s tím? Mám prostě držet hubu a krok nebo se za mými zády děje něco co mě ve skutečnosti poškozuje a měl bych to řešit?
Olé!
Czulibrk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 1. 2. 2010 15:36

Czulibrk: no, pokud chceš zaplatit víc než polovinu svého hrubého příjmu státu, tak si to nech převést na dohodu o pracovní činnosti. Upřímně jsme přesvědčen, že tohle je pro tebe i zaměstnavatele finančně lepší.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod popleta13 4. 2. 2010 15:54

dobry den,

omlouvam se, urcite muj dotaz bude tady nekde zodpovezen, ale ja to proste nemohu najit:(

jsem zamestnanec a zivnostik soucasne. u zivnosti bych rad jedne osobe vyplatil jednorazove 5000 (zadne opakovani, proste jednou vyplatim 5k a nikdy jiz vice danou osobu neuvidim), ale tak aby to preslo oficialne pres zivnost. jak to udelat nejak inteligentne? puvodne jsem myslel, ze to udelam jako dohodu o provedeni prace, ale kdyz jsem cetl diskuzi, kolik je kolem toho papiru a prihlasovani a nevim ceho, tak mi stavaji vlasy vzhuru :-(

da se to vyresit nejak jednoduse? proste jeden papir, podepise se, z uctu zivnosti zaplatim a hotovo?

mockrat dekuji za pomoc - za kazdy nazor i ten, ktery me nepotesi:)

edit: nejedna se o studenta, ale muze se
popleta13
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 4. 2. 2010 19:29

Za co to bude?

Respektive projdi si občanský zákoník a tam je spousta typů smluv, které se používají na určité činnosti.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod popleta13 5. 2. 2010 17:36

Rop píše:Za co to bude?

Respektive projdi si občanský zákoník a tam je spousta typů smluv, které se používají na určité činnosti.


co je na papiru je jedno (nezalezi nam na tom), tzn se napise to, aby to bylo byrokraticky nejjednodussi - prace jiz byla vykonana, resim jak to vydat ze zivnosti oficialni cestou bez zbyt. komplikaci

uplne idelane tak abych ja vydal 5k a obcan dostal 5k... ale pohybuji ze to tak pujde:(
popleta13
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 5. 2. 2010 17:47

Bez toho za co to bylo ti nikdo neporadí ...
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod popleta13 5. 2. 2010 18:07

Rop píše:Bez toho za co to bylo ti nikdo neporadí ...


jednorazova odmena za doporuceni/nalezeni noveho/lepsiho subdodavatele - to bylo realizovano v skutocnosti
popleta13
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 6. 2. 2010 09:23

Na to je institut Příkazní smlouvy dle § 724 a následujících občanského zákoníku ... nagoogluj si nějaký vzor a podle toho udělej smlouvu tak aby sedla na to co pro tebe udělal a jakou částku za to dostal ... a tohle přicvakni k výdajovému dokladu nebo k bankovnímu výpisu, kterým jsi mu zaplatil ony peníze ... a můžeš si to dát vesele do nákladů ...
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pamoss 28. 2. 2010 20:52

Dobrý den,
prosím o radu v minulém roce jsem začala pracovat na DPP od června/2009 můj měsíční příjem je 4600,-Kč/hrubého a nepodepsala jsem u zaměstnavatele Prohlášení. Měsíčně mi je sražena daň ve výši 690,-Kč. Jestli jsem to dobře pochopila zde na Fórum, tak jsem měla podepsat to Prohlášení do 15.2.2010, chci se zeptat, po 15.2. už to podepsat nelze, když o to požádám zaměstnavatele?
A ještě bych chtěla vědět, když podepíšu od 1.3.2010 to Prohlášení, zdali mě bude srařena měsíčně ta daň. Obdržím za březen 4600,-Kč nebo 3910,-Kč? Je možný abych si sama dodatečně podala DP za rok 2009 na FÚ, když můj příjem je do 5000,-Kč. Za leden a únor/2010 to Prohlášení dodatečně podepsat asi také nejde? Děkuji moc za odpověď
Pamoss
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod M2M 10. 3. 2010 08:26

Potřebuji nějakou práci na tvorbu webu s člověkem, který mi nabízí práci na dohodu. Bude to jednorázovka za 4500Kč. Uděláme dohodu, zaplatím mu 4500Kč a pak musím ještě jít někam na finančák a zaplatit za něj daň?
Jak to přesně je a kolik?
M2M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mikicz 10. 3. 2010 09:46

M2M: jo. musíš se zaregistrovat na finančáku jako plátce daně ze závislé činnosti a nebo srážkové daně, podle hodnoty. Potom mu byplatíš 4500-15% srážková daň a tu daň pošleš ty na účet FÚ.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod elipsoid 16. 3. 2010 17:27

Zdravím, prosím o radu. Mám živnostenský list, nicméně minulý rok jsem pracoval mimojiné i na dohodu o provedení práce (u jednoho zaměstnavatele). Podepsal jsem růžové prohlášení.
Od zaměstnavatele jsem nedostal žádné roční shrnutí. Potřebuji ho nutně? Vím přesně, kolik jsem si vydělal.
Díky.
elipsoid
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků