Elektrický bojler vs. centrální teplá voda

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod dr._lukas 27. 4. 2011 20:52

Budu na podzim předělávat koupelku a přemýšlím, že do šachty nechám namontovat elektrický bojler, který by mě ohříval vodu do vany a běžné umývání.. Proč o tom přemýšlím je fakt, že každý rok za stejný odběr TUV platím o dva tisíce více.. Dnes mě příjde 1m3 teplé vody na 390,- ... má cenu tedy koupit bojler a připojit vanu, umyvadlo a sprchu na něj?
dr._lukas
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 27. 4. 2011 21:35

Fyzika základní školy... Za běžnou sazbu elektrické energie se to nevyplatí, s výhodnější sazbou se zkus poptat u dodavatele... Patrně bude na větvi z toho, že někde v paneláku bude instalovat HDO a měnit nějakému joudovi hodiny za dvousazbové. A to nemluvím o tom, že na 99% se tvůj dosavadní jistič nesnese s tím bojlerem.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dr._lukas 27. 4. 2011 21:48

Tak proto se ptám.. v paneláku nebydlím.. ale bohužel tyto zlodějské monopoly dodávají už od dob komárů i do cihlových baráků! Jistič snad lze vyměnit ne? A výměnu hodin za dvoufázové mě nevadí a sousedy prdím :-D
dr._lukas
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod misaan 28. 4. 2011 06:30

A plyn doma mas?
misaan
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 28. 4. 2011 07:15

Bojler ma spoustu nevyhod
1) neni zdarma, je otazkou, jak dlouho bude trvat, nez se z nejake teoreticke uspory zaplati
2) ohrivas ii vodu, kterou nepotrebujes
3) v pripade narazove vyssi spotreby ti zase hrozi, ze ti tepla voda dojde
4) je vyssi riziko opareni, z bojleru ti potece klidne ii varici voda, z "centralu" jen vyjimecne
5) pokud odjizdis na vikend / dovolenou, tak
a) nesmis zapomenout bojler vypnout - pak ale odjizdis a bojler plny teple vody a vracis se a nemas se v cem vykoupat
b) nevypnes ho a platis ii za ohrev, ktery nevyuzije
6) neni to jen o vymene jistice, na vyssi odber musi byt dimenzovana ii elektroinstalace
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dr._lukas 28. 4. 2011 09:30

plyn mám, ale staré baráky postavené po válce nemají potřebné komíny.. škoda no :-) Byl to jen takový nápad... platit za 26 kubíků teplé vody ročně deset tisíc, za tento rok předpokládám těch 12 tisíc není normální...
Patriku samozřejmě, bych nechal i v případě potřeby napojen nějaký kouhoutek na centrální teplou vodu.. Spíš mě zajímala ta úspora roční.. kdybych dejme tomu zaplatil o polovinu méně, tak se mě to vyplatí
dr._lukas
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sekáč 29. 4. 2011 20:38

I pokud budeš mít bojler a nespotřebuješ ani kubík TUV, tak se budeš stále podílet na úhradě základní složky, která se vypočítává podle podlahové plochy a dělá 30% celkových nákladů na ohřev TUV. Mrkni do vyhlášky MMR 372/2001. :-)

Edit: Teď koukám, že v paneláku nebydlíš, tak v tom případě si nejsem jistý, jakým způsobem se tvoří cena.
Sekáč
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 29. 4. 2011 22:47

Ta vyhláška snad platí pro centrální dodávku tepla a TUV a ne pro paneláky...
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dr._lukas 30. 4. 2011 08:59

máme v baráku propočet 90% "spotřeba" 10% "ztráty" ... spíš mě zajímá kolik takový 100 L bojler sežere denně elektřiny.. mimochodem včera jsem potkal zástupkyni správkyně a už mě vyhrožovala, že jestli to provedu, tak budou ceny vody pro mě jiné.. hold zasraní důchodci
dr._lukas
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 30. 4. 2011 09:06

No to asi tezko muzou byt jine.

Mezi nama, proc se o tom vubec s nimi bavis? :roll:
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 30. 4. 2011 09:09

Podle mého názoru to fakt nemá smysl. Jestli opravdu je cena TUV u vás předražená, tak by bylo záhodno spíše zauvažovat o instalaci nějakého lokálního zdroje (např. na plyn) pro celý dům.
Já spíše uvažuji o instalaci průtokového ohřívače - alespoň do koupelny, kvůli letním odstávkám teplé vody :)
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dr._lukas 30. 4. 2011 09:21

S474N píše:No to asi tezko muzou byt jine.

Mezi nama, proc se o tom vubec s nimi bavis? :roll:

Bavil jsem se sousedem o tom, protože taky nadával na předraženou teplou vodu... Taky si myslím, že když si zanechám přívod centrální teplé vody, tak i kdybych odebral kubík vody, tak bych platil stále stejně.. Takže je jedno jestli odeberu 26 kubíků nebo 1...

Patriku: Průtokový ohřívač není asi vhodný do vany :-) Teplá voda u nás taky občas nejde, ale paní <I> správcovou to moc nezajímá... komunistku těžko přesvědčíš :grr: A když jsem navrhl odpojení od centrálu a vytvoření vlastní kotelny, tak jsem byl hnán k čertu... Ono je těžké přesvědčit někoho, že je lepší platit X peněz než Y peněz... ale tak jednou půjde pod drn, tak snad se něco změní
dr._lukas
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 30. 4. 2011 09:32

Já to myslím jako nouzovku. Když ten tejden neteče teplá voda, tak se přece nebudu sprchovat studenou :D
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dr._lukas 30. 4. 2011 09:36

http://www.levneelektro.cz/p31460-ohriv ... -21-24-sli

Co si myslíš o tomto? Zvládne to napustit vodu za levnější peníze než centrál? :-) ... Já nehci nouzovku, ale něco k úspoře
dr._lukas
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Joezbrna 30. 4. 2011 13:06

Zas tak zlý to není, donedávna jsem bydlel v bytě s bojlerem, a dá se to přežít. Především, u individuálního vytápění a ohřevu platí, jak si kdo ustele... 8-) Teplárna ti vyúčtuje ohřev s maličko vyšší účinností (teoretickou), a k tomu svou režii, administrativu, zisk, ohřev všech trávníků mezi kotelnou a tebou, atd. Ve finále vyjde teplá voda z teplárny asi 2x dráž než z bojleru. K Patrikovým námitkám:

1) neni zdarma, je otazkou, jak dlouho bude trvat, nez se z nejake teoreticke uspory zaplati
- Včetně montáže asi za 6-10 let.

2) ohrivas ii vodu, kterou nepotrebujes
- Což ti zas tak moc nevadí, protože teplo se z bojleru skoro neztrácí. Další den při sepnutí HDO se voda přihřívá jen pár minut na nastavenou teplotu (korunová položka).

3) v pripade narazove vyssi spotreby ti zase hrozi, ze ti tepla voda dojde
- Ano, to je jediná relevantní námitka, určitý diskomfort. Mě za 5 let nedošla voda ani jednou, a to u mně přespávalo třeba 5 lidí. Nastavíš na vyšší teplotu, na mytí pak použiješ menší podíl teplé, a všechny upozorníš na nutnost šetření.

4) je vyssi riziko opareni, z bojleru ti potece klidne ii varici voda, z "centralu" jen vyjimecne
- Viděls někdy bojler? Je na něm takový kolečko, to je ovládání termostatu. Tam si nastavíš např. 40°C, a pak na mytí rukou i sprchování pouštíš jen teplou, a opaření nehrozí. Teď nám kotelna dodává zcela nesmyslně asi 70°C (a účtuje si za zbytečný ohřev na tuto teplotu), a opaření hrozí spíše zde. 40°C teplou vodu můžeš pouštět i do pračky. Ale lepší je použít na pračku spínací hodiny a prát převážně v nízkém tarifu (který kvůli bojleru máš), a tím zvýšit úsporu a zkrátit návratnost investice.

5) pokud odjizdis na vikend / dovolenou, tak
a) nesmis zapomenout bojler vypnout - pak ale odjizdis a bojler plny teple vody a vracis se a nemas se v cem vykoupat
b) nevypnes ho a platis ii za ohrev, ktery nevyuzije
- c) Ohřev se využije až přijedeš. Teplá voda se z bojleru neztratí, a při dalším sepnutí NT se přihřívá jen pár minut (korunová položka)
6) neni to jen o vymene jistice, na vyssi odber musi byt dimenzovana ii elektroinstalace
- Ano, od druhého budíku je zpravidla potřeba natáhnout druhý drát k bojleru.

Jediný technický problém je natažení toho druhého drátu+relátko, a hlavně, jestli vůbec bude distributor schopen a ochoten zavést HDO do tvého baráku (což u spousty paneláků vůbec není samozřejmost). Zeptej se kteréhokoliv elektrikáře, pokud nemáš známého, klidně poptej elektromontážní firmu ve svém městě, na cenu těchto prací. Maximálně ti řeknou, že jsi blb, a že do toho baráku to nejde.
Joezbrna
Nadšenec
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků