Aktualne nejvyhodnejsi penzijni pripojisteni

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod sniper76 1. 3. 2011 17:32

Je možné pozůstalostní penzi vyplatit i jednorázově, nebo ji lze vyplácet jen v měsíčních splátkách?
sniper76
Nadšenec

Odeslat příspěvekod kamey 1. 3. 2011 17:59

Záleží na konkrétním penzijním plánu.
kamey
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 1. 3. 2011 18:14

Ještě tu nezazněly další varianty vyplácené penze:
1) penze se zaručenou dobou výplaty - např. se sjedná, že penze bude vyplácena do smrti, ale zároveň minimálně 10 let. Je to taková střední cesta, kdy v případě předčasného úmrtí nepřicházejí pozůstalí o tolik. Dokážu si představit tuto variantu v případě manželského páru

2) penze s prodlouženou dobou výplaty - penze je vyplácena doživotně s tím, že po smrti je ještě vyplácena nějakou dobu

Obojí je možné samozřejmě kombinovat (záleží na penzijním fondu). Samozřejmě v obou případech to znamená nižší penzi, než bez sjednání této ochrany.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kamey 1. 3. 2011 18:25

lze pouze u některých PF a starých penzijních plánů.
kamey
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Joezbrna 10. 5. 2011 10:02

Dostal jsem takový nápad:
Nemám kreditku, nemám penzijko, je mi 35. Zřídil bych si AXA. Myšlenka je taková, že by mě to prakticky nic nestálo a pár drobných by se tam časem sešlo, víc od toho nečekám. Napadá mne pár dotazů:
1. Je možné nechat tam v průběhu roku přicházet jen provize, a na konci kouknout, kolik tam je, a nějak to optimalizovat na státní příspěvek? Nebo je nutné se smluvně zavázat k nějaké výši platby a tu každý měsíc dodržet?
2. Je tu nějaké riziko, že AXA změní podmínky pro účet nebo pro kartu (např. ji zpoplatní), a tento způsob spoření ztratí smysl? Dá se tomu nějak bránit (přestat tam posílat prachy)?
3. Co když budu v budoucnu měnit zaměstnavatele, některý bude ochoten přispívat mi na PP, jiný ne, je v tom problém? Jako OSVČ si tam asi nemůžu nic posílat, nebo jsem něco přehlédl?
4. Napadá vás ještě nějaký háček či nevýhoda takového spoření?
Joezbrna
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 10. 5. 2011 10:08

Penzijni pripojisteni brat jako sporeni? :mrgreen:
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod audiobullys 10. 5. 2011 10:30

posilej si tam sem tam stovku , od statu dostanes 50 kc a v 60 letech budem vsichni radi kdyz ty penize z penzijnich fondu dostanem.
druha vec je vyse zhodnoceni a to u axy nevypada ze bude nad inflaci ,jednak slozeni portfolia druhak naklady fondu - vyplata provizi a podobne.
sice je to lepsi kombinace s kreditkou nez u KB, ale na 3 procenta jako allianz to asi dlouhodobe mit nebude.

dalsi fakt je ze fondy sice udelaj 10 procent zhodnoceni za rok ale nam lidem pripisou sotva ty 3 procenta. vetsinu daj akcionarum a portfolio manazerum.
Daň ze samostatného myšlení nebyla dosud zavedena jen proto, že by to byl příjem pro stát zcela zanedbatelný.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod Joezbrna 10. 5. 2011 10:34

Spíše to vidím jako formu, jak získat nějaký příspěvek od banky za placení její kreditkou, a případně málo zpátky od státu (kdyby se mi chtělo to dorovnávat do 1200 za rok, což jsem pochopil je minimum pro stádní příspěvek).

Prostě mě to nebude prakticky nic stát, a bude tam růst další drobná finanční rezerva.

Ne, opravdu v 35 letech neplánuji "zhodnocovat" své úspory penzijkem. Jen mi to přijde výhodnější než šopink kartou od citiny získat na provizích 60 korun a 50 zaplatit bance poplatek za vedení karty.

EDIT: OK, možná jsem měl dát dotaz mezi kreditky, když mi jde o kreditku. Ale podmínky a provoz kreditek je mi jasný, tady mi jde o pravidla pro penzijko.
Joezbrna
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 10. 5. 2011 11:16

Joezbrna: no vidis, ja radeji pouzivam kreditku RB, jeste mi plati za vedeni uctu a prachy vraci primo jako penize na ucet bez nutnosti obezlicek typu penzijka atd.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 10. 5. 2011 11:17

Joe, myslim ze z provizi z karty to je celkem idealni (zalezi, kolik ti to hodi) a pro ucely PP jsou to prispevky ucastnika, tedy je na ne statni podpora a mel by byt i odpocet na dane,

jen prvni rok musis posilat sve penize, pokud chces jejich bonus 500,-- za sjednani online (v tomto pripade smlouva na 1000,- prispevek), protoze na tento bonus:-)
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Joezbrna 10. 5. 2011 11:30

Satan: já u RB vidím jen nějaký věrnostní program, maximálně převod bodů na love a poslání na jiný produkt (stavebko, penzijko etc.). Dyžtak sím hoď odkaz.
Joezbrna
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 10. 5. 2011 11:36

1200 za rok, což jsem pochopil je minimum pro stádní příspěvek

- prispevky se berou mesicne, optimalni je tusim 500,- mesicne (pokud dorovnas jen 1x za rok na konci roku, statni podporu uz nedostanes), pro nekoho ve veku kolem 50 let urcite, jinak maximum je moznost k tomu prihodit 12000,- rok co si odectete z danoveho zakladu plus 24000,- od zamestnavatele...
Naposledy upravil vpe dne 10. 5. 2011 11:46, celkově upraveno 1
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 10. 5. 2011 11:45

Axa PF bych nedoporucil, protoze jak uz zde zaznelo ma mizerne zhodnoceni. Jestli chces nejakou vraceci kartu, tak si vyber takovou, ktera vraci penize primo. RB, GE, Citi,... Nektere jsou placene, jine jsou pri splneni obratu zdarma (napr. Tesco). Vraci ii vice nez 1 % za nakupy u partneru nebo urcitou zbozovou skupinu (Citi 2% za potraviny, atd)
Zrizovat si JEN KVULI TOMU penzijko, aby ty penize mozna dostal za 30 let, je nesmysl.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Joezbrna 10. 5. 2011 11:50

No optimální... on je to jednorázový příspěvek, a s dalším zhodnocením nelze počítat, neb "zhodnocení" s bídou pokreje inflaci.
http://www.mesec.cz/clanky/penzijni-pri ... i-kazdemu/

Z hlediska průměrného výnosu je tedy optimální mít co největší poměr
stádní příspěvek : vložené peníze
Z 500 korun měsíčně je příspěvek 150Kč, tedy 30% do doby výběru (v mém případě 25 let), tedy cca 1%p.a.; likvidita mizerná, riziko nenulové. Při rovnoměrné platbě 25 let vyjde průměrné reálné zhodnocení díky státnímu příspěvku kolem 2% (zanedbávám složené úročení, a "zhodnocení" ve fondu předpokládám na úrovni inflace). Nic moc.
Z 100 korun měsíčně je příspěvek 50 korun, 50%/25 let, 4% p.a., což je asi dvakrát lepší.
Když ale z těch 100 korun bude provize z plateb kartou dejme tomu 60 korun (provize z karty, která by jinak přišla vniveč), tak pošlu jen 40 korun a dostanu příspěvek 50 korun (125%, průměr za 25 let 10%p.a.).
Když budu v posledních letech platit víc, průměrné zhodnocení tím zvýším (udělej si model v excelu).
Bavíme se o pár drobných, ale proč je nechávat státu a bance, když si můžu udělat nějakou malou radost k odchodu do důchodu?
Joezbrna
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 10. 5. 2011 11:51

Kdyz uz tak za 25 let a tak nam to tu schvalne spocitej, PP stejne nekde skoro musi zridit v tomhle veku a zhodnoceni jestli je 2% nebo 1,5% je skoro uplne jedno a za rok to muze byt uplne jinak :-)

Mimochodem-

1) u RB k prevodu na penize musite mit bezny ucet u RB
2) zaklad.sleva (u nepartneru) je jen 0,8%, =bezkonkurencne nejmene ze vsech bonusovych KK :-\
3) pri obratu pod 3Kmes je poplatek za vedeni karty o 50% vyssi jak u Axa KK.

Pokud vyuzije partnery, tak se to i muze vyplatit (pocet bodu u partnera vynasobte 0,8 a ziskate procento slevy u daneho partnera), jenze co opruz s RB uctem??
Tohle bude podstupovat maloktery komik kvuli te sleve par korun ...
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků