zrušit stavební spoření ?

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod metacom 7. 11. 2011 20:59

dobrý den, jelikož nejsem v těchto věcech příliš zběhlý, chtěl bych se zeptat na informace o stavebním spoření. moje finanční poradkyně mi poradila stavebko zrušit, že prý to teď už nijak zvlášť výhodné nebude .. stavebko mi zakládala máma v prosinci 2003, jako cílovou částku tam mám uvedeno 300 000,- a měsíčně se spořilo 500,- .. aktuální konečný zůstatek je cca 77 000,- .. jenže jelikož jsem teď zaznamenal, že legislativa chystá změny ohledně stavebního spoření, a těch 300 tam jen tak nenaspořím, uvažoval jsem, že bych stavebko zrušil, a peníze uložil někam na spořící účet - jednak kvůli dostupnosti, a jednak kvůli neomezenému použití, jelikož stát se může lecos, a kdybych potřeboval peníze např. na opravu auta, či něco podobného, tak aktuálně nemám kam sáhnout .. děkuji za rady a názory ... metacom
metacom
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 7. 11. 2011 21:05

Osobně bych stavebko nyní nezakládal, ale zase nevidím akutní důvod ho rušit.
Hlavní chybu vidím v nízké roční úložce, nevyužíval jsi plně státní podporu a zbytečně platil za vedení účtu. Jestli pro ty peníze nemáš aktuálně jiné využití, než spořicí účet, tak bych je nechal na tom stavebku a platil plných 20 000 Kč ročně.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Joezbrna 7. 11. 2011 21:10

Mám takové tušení, že poradkyňa by chtěla provizi za nějakou uzavřenou smlouvu, co :lol:
Pokud bude platit zákon tak, jak je schválen, tak:
- Za letošní rok pošleš 18.000,- (stačí i méně, podle toho, kolik bude připsáno na úrocích po odečtení poplatků) a dostaneš stádní podporu 4.500,-.
- Když příští (a každý další) rok pošleš 20.000,- (třeba i v lednu), ihned ti vznikne nárok na státní podporu ve výši 2000,-
- Banka ti musí poslat prachy do 30 dnů, na tom se nic nemění.

Čili já zatím SS nevypovídám. Až lóve budu potřebovat, tak to vyberu a budu řešit co dál. Rezervu v této výši si chci držet s nízkým rizikem a likvidita 30 dnů je pro mne tak akorát přijatelná - ale Tvé požadavky a potřeby mohou být v tomto jiné.
Joezbrna
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod metacom 7. 11. 2011 21:21

jelikož jsem do toho jednak neviděl, a jednak mi to spořili rodiče, tak jsem to nemohl ovlivnit .. poradkyně je spolužačka ze ZŠ a kamarádka, takže bych neřekl, že by mi to radila pro svůj zisk .. bohužel neuspořím ze svého platu tolik, abych tam mohl dávat cca 1500 měsíčně, protože bych z výplaty nevyšel .. přítelkyně je momentálně bez práce, a se všemi výdaji co máme, tak tak vyjdeme .. takže moje vize, že bych tam mohl tolik spořit, se mi nezdá reálná .. z těch peněz co tam jsou, jsem chtěl udělat "záložní" konto, na které bych sáhl, když bych musel. Ale právě čerpání ze SS bude snad použitelné jen na stavební úpravy, popř. na spojení s hypotékou pro lepší úrok ? .. jenže když mi vypoví auto, a potřeboval bych koupit jiné, tak jednak nemůžu čekat 30dní na peníze (pracuji ve městě a denně dojíždím), a jednak to také není zrovna stavební účel. otázka tedy zní, jestli se mi vyplatí stavebko držet, když tam zřejmě tolik, abych naplno využíval státní podporu, spořit nebudu .. díky
metacom
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Jack111 7. 11. 2011 21:59

A není náhodou výpovědní lhůta 3 měsíce?
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod metacom 7. 11. 2011 22:01

to je vlastně další věc, výpovědní lhůta je 3 měs., ne 30 dní .. díky
metacom
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jandaxx 7. 11. 2011 23:10

Joezbrna píše:Pokud bude platit zákon tak, jak je schválen, tak:
- Za letošní rok pošleš 18.000,- (stačí i méně, podle toho, kolik bude připsáno na úrocích po odečtení poplatků) a dostaneš stádní podporu 4.500,-.

Státní podpora pro staré smlouvy do roku 2003 je za letošní rok stále 4 500,-? Není už náhodou omezena na 2 000,-? Nevím, ptám se.
jandaxx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod petr s 7. 11. 2011 23:30

Na kolik procent to máš vlastně úročený, 2%?
Jinak i po těchto úpravách můžeš naspořenou částku a hlavně zatím i státní podporu použít na co chceš. Účelovost je v plánu až příště, zatím platí jen pro úvěr.
Takže co tě teď může trápit je výpovědní doba a že naplno nemůžeš využít st. podporu díky malé úložce.
petr s
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ultima__ratio 7. 11. 2011 23:56

No další věcí je, že máš cílovou čístku 300 000 Kč a některé spořitelny si berou pokutu za snížení cílové částky. Nebo jde stavební spoření nějak ukončit i bez dospoření cílové částky?
ultima__ratio
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod petr s 8. 11. 2011 00:19

Splnil podmínku spořit min. 5 let a tak by neměli dělat problém. Teda pokud u starších smluv neměli nějakou tu kličku, ale protože tohle je snad daný v zákoně tak bych žádnou sankci nečekal.
Jen bych upozornil, že ukončením přijde o možnost třeba za 2 roky zažádat o půjčku do cílové částky. Takže si to pořádně rozmysli. Můžeš si teď začít odkládat peníze na ten spořící účet a tohle mít na špatný časy. Samozřejmě přijde o nějaký ty peníze za vedení účtu, ale pokud to hned teď nepotřebuje... Já si tohle neřekl, vše vybral a pak docela i litoval. Já jsem sice splnil dospoření do cílové částky, ale teď bych částku navýšil a úvěr bych měl bez problémů. Navíc, když jsem ty peníze v tý době tak moc nepotřeboval.
petr s
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jandaxx 8. 11. 2011 07:03

ultima__ratio píše:No další věcí je, že máš cílovou čístku 300 000 Kč a některé spořitelny si berou pokutu za snížení cílové částky. Nebo jde stavební spoření nějak ukončit i bez dospoření cílové částky?

Ukončit to samozřejmě lze. Cílová částka není to, co máš naspořit, ale součet naspořeného a možného úvěru. Přičemž pro řádný úvěr bys měl mít naspořeno tuším 40% cílové částky.
jandaxx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 8. 11. 2011 07:37

ultima__ratio píše:No další věcí je, že máš cílovou čístku 300 000 Kč a některé spořitelny si berou pokutu za snížení cílové částky. Nebo jde stavební spoření nějak ukončit i bez dospoření cílové částky?

Zkus radit v tom, v čem se snad alespoň trochu vyznáš, tj. v ojetých šunkách... Žádná pokuta za snížení cílové částky se nikde neplatí (maximálně ti nevrátí rozdíl mezi vstupními poplatky) a stavební spoření lze ukončit kdykoli po uplynutí vázací doby (nebo i dříve, tam se ale platí "pokuta" ve výši 0,5% CČ a přijdeš o státní podporu).

-- 8. 11. 2011 07:39 --

jandaxx píše:[Přičemž pro řádný úvěr bys měl mít naspořeno tuším 40% cílové částky.

Záleží na spořitelně a zvoleném tarifu - např. u ČMSS to může být i 38% nebo 35%.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jandaxx 8. 11. 2011 10:29

1. On se nevyzná ani v těch šunkách :D Jediné, co má zvládnuté dokonale, je otravovat lidi a rozesírat fórum. Pardón za vulgární výraz. On ale přesně vystihuje jeho chování. Ne nadarmo byl pod nickem osobne vyhozen z Mrady na mBank fóru a zabanován. Stačí pohledat.
2. Může být. Vím, že je to okolo 40%. Myslím, že těch 40% mi právě říkala poradkyně v ČMSS, když jsem se byl ptát na úvěr.
jandaxx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ultima__ratio 8. 11. 2011 18:40

jandaxx píše:
ultima__ratio píše:No další věcí je, že máš cílovou čístku 300 000 Kč a některé spořitelny si berou pokutu za snížení cílové částky. Nebo jde stavební spoření nějak ukončit i bez dospoření cílové částky?

Ukončit to samozřejmě lze. Cílová částka není to, co máš naspořit, ale součet naspořeného a možného úvěru. Přičemž pro řádný úvěr bys měl mít naspořeno tuším 40% cílové částky.

Tak to jo, já myslel, že se musí i naspořit ta cílová částka a nebo si ji snížit.
ultima__ratio
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jandaxx 8. 11. 2011 18:50

No já pořád přemýšlím, co se stavebkem. Původně jsem byl na 100% rozhodnut(pořád jsem tak na 90%) vzít si úvěr. Ale pod dojmem snižujících se úrokových sazeb u hypoték přemýšlím, jestli přece jen nezvolit nějakou minimální hypotéku na 7-10 let.
jandaxx
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků