Kapitálové životní pojištění Kooperativa: nechat, vypovědět?

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Larssen 11. 7. 2012 12:35

Zaměstnavatel mi v roce 2004 začal u Kooperativy platit kapitálové životní pojištění. Dával tam asi osm set měsíčně, na mě samotném byla tuším stovka, tak jsem do toho šel. Teď jsem v situaci, jestli to mám celé platit sám, nebo jestli pojištění zrušit. Je to dlouhodobá smlouva až do roku 2034.

Tenkrát byly celkem výhodné podmínky, naspořená částka se mi úročí 4 %. Na druhou stranu díky tomu, že výraznou většinu prostředků mi tam poslal zaměstnavatel, byl bych i při zrušení v pěkném plusu. Ta čtyři procenta se mi ale celkem líbí, to dnes jen tak neseženu.

Co byste v této situaci dělali?
Larssen
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 12. 7. 2012 11:00

Chtelo by to trochu upresnit tve "financni toky". Co bys s temi volnymi penezi delal? Mas nebo planujes nejake dluhy? Chces byt i pojisten, nebo jen sporit? Jak velka cast ti jde na riziko a kolik do rezervy?
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Larssen 12. 7. 2012 11:20

Pro tyto peníze nemám aktuálně využití. Jako ostatní bych je asi akorát dal na spořicí účet, kde je ale mnohem nižší úrok. Nemám a neplánuji žádné dluhy. Pojištění není extrémně nutné, ale na druhou stranu se může hodit.
Larssen
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 12. 7. 2012 11:45

V tom pripade bych to nechal, jak je. Naklady uz mas stejne zaplacene, takze zrusenim bys nic neziskal. Navic je zde moznost, ze zmenis misto, kde ti bude zamestnavatel zase prispivat.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cyrda1 18. 7. 2012 17:40

Já doporučuji určitě zrušit. Pozor na to, jestli jste tam něco platil i sám, protože byste musel vracet daň.odpočty. Sázení peněz do kapitálovky je z dlouhodobého pohledu pro Vás nevýhodné. Za zamyšlení by stálo, jestli Koop na tomto typu produktu umožňuje konverzi na 7bn, pak bych byl jednoznažně "za" tu konverzi udělat. Ale zase to nemusí být takto černobílé, protože by i tyto kroky měly korespondovat s Vaší aktuální finanční situací a plány do budoucna. Vyplatí se určitě přemýšlet dlouhodobě a obrátit se na nějakého kvalitního nezávislého finančního poradce.
cyrda1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kamey 18. 7. 2012 18:18

Cyrda1 a co ty jsi zač? Poradce, prodejce, zaměstnanec fin. ústavu? Představ se nám.
kamey
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Larssen 18. 7. 2012 19:22

Cyrda1: Nevím, co je 7bn, ale současně ani to, co bych vypovězezením získal. Úrok 4 % dnes v žádném běžném a bezrizikovém finančním produktu podle mě nedostanu.

Ty peníze nepotřebuji, osm stovek měsíčně tam bez problémů pošlu a beru to jako čtvrtý pilíř pro svůj budoucí důchod :-)

A kdyby něco, životní pojištění se někdy taky může hodit.
Larssen
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod shrek83 9. 8. 2012 13:05

V dnešní době je možné spořit si tímto způsobem i z hrubé mzdy, což je nejefektivnějším produktem na dnešních zákonech a potom nějáké 4 % se úplně ztrácejí.
Kompletně sproštěno daň. povinnosti i pro zaměstnavatele.
1034.- na spoření dám měsíčně a úlevou na dani dalších 966.- na konto získám.
A to je fér.
Někdo prostě umí víc..... 8-)
shrek83
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 9. 8. 2012 14:25

Nedavno se probiralo zde: http://forum.mesec.cz/index.php?topic=3167.0

Je otazkou, jestli ma smysl uzavirat produkt na i desitky let, kdyz se podminky mohou behem par mesicu zmenit. Psal jsem to i do diskuse na Mesci - pokud chce zamestnavatel usetrit na danich, je pro nej vyhodnejsi "proplacet nakupy". Benzin,, kancelarske potreby, cistici prostredky, telekomunikacni sluzby, pocitace,..
Do dani jde 100 % a jeste si necha vratit DPH.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 9. 8. 2012 14:51

a když se to proflákne tak jako bonus dostane dodanění, pokutu a ještě opruz s úředníky
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fantucci 9. 8. 2012 20:09

PatrikChrz píše:Nedavno se probiralo zde: http://forum.mesec.cz/index.php?topic=3167.0

Je otazkou, jestli ma smysl uzavirat produkt na i desitky let, kdyz se podminky mohou behem par mesicu zmenit. Psal jsem to i do diskuse na Mesci - pokud chce zamestnavatel usetrit na danich, je pro nej vyhodnejsi "proplacet nakupy". Benzin,, kancelarske potreby, cistici prostredky, telekomunikacni sluzby, pocitace,..
Do dani jde 100 % a jeste si necha vratit DPH.


Taky tam ale také padla odpověď o tom, že se jedná o nepeněžitý příjem zaměstnance, který by měl být řádně zdaněn. Jinak je to obcházení zákona. To, že je to nezjistitelné, je věc další...
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 9. 8. 2012 20:22

Tak záleží na tom, jak moc "ostře" se to dělá. Zaměstnavatel např. může zaměstnanci říct, že si může nakoupit každý rok kancelářské potřeby za - řekněme - 2 tisíce korun. To, jestli si koupí do práce propisky, šanony a lepicí pásku, nebo dítěti do školy pera, fixy a pravítka už nemusí nijak kontrolovat :).

Stejně tak není problém, pokud hradí zaměstnanci účet za internet nebo telefon (vždyť to může používat i pro pracovní účely). Nebo příspěvek na čistící prostředky do práce, atd. To jsou věci, které jsou naprosto "neprůstřelné".

Trochu ošemetnější je, pokud mu pořídí počítač "pro pracovní účely", který bude mít umístěn doma (a po odepsání za čtyři(?) roky mu ho odprodá za symbolickou cenu), ale i to je celkem OK.

Takže nejrizikovější je ten benzín, ale pokud se to s tím nebude přehánět, tak se to ve spotřebě auta může bez problémů "schovat". Nebo dovolená "maskovaná" jako služební cesta, atd.

Všechno jsou to peníze, které se do daní dají ve 100 % (pokud budeme uvažovat i DPH tak ve 120 %), aniž by se musel živit nějaký příživník, přes kterého se to propere (a který zvyšuje riziko nějakého "úroku" ze strany státu).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fantucci 9. 8. 2012 20:51

Teď nevím, co je myšleno tím úrokem, ale v těch případech by se příživníkem dal nazvat majitel papírnictví, mobilní operátor,...
Tak jako je pojišťovací/finanční poradce prodejce pojištění/penzijka, tito jsou prodejci výše zmíněných výrobků a služeb.
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 9. 8. 2012 21:06

oprava - mělo být "útoku" ze strany státu.

Mezi tím obchodem s papírem, mobilním operátorem, atd a prodejcem pojištění je velký rozdíl.

V první případě si kupuji to, co bych stejně koupil (děti ta pravítka, kružítka a fixy do školy prostě potřebují, stejně jako "potřebuji" (dobře, dá se bez toho žít) telefonovat) a jen si to nechám proplatit (tedy koupil bych to stejně). Ve druhém případě jde o sjednání produktu, o který nestojím a který má nějaké režijní náklady jen aby dostal něco zpět.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fantucci 9. 8. 2012 22:16

a on hned každý ultimativně nepotřebuje ŽP nebo penzijko? Co když jde o lidi, kteří tyto produkty chtějí úplně stejně jako školní potřeby pro děti?

Je srandovní číst to, že nějaký produkt je hned špatný bez ohledu na to, o jaký konkrétní produkt jde, od jakého fin. ústavu je a v jaké životní situaci jeho "spotřebitel" je..
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků