Penzijní připojištění

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Tomáš(smazano) 1. 6. 2005 20:50

Chtěl bych si uzavřít penzijní připojištění, vzhledem k věku zatím jen na malou částku. Lze si časem částku zvýšit?
Můžete mi poradit, který fond si vybrat, na co si dát pozor atd.? Kdy nejdříve si budu moci uspořené peníze vybrat (včetně státních příspěvků)?
Jsou u penzijního připojištění nějaké další finanční náklady, třeba za vedení účtu, uzavření smouvy, změna smlouvy atd?

Děkuji všem za rady :wink:
"Všechno má svůj smysl..."
Tomáš(smazano)
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonym23654874654 1. 6. 2005 21:43

Za vedeni uctu nic neplatite - lepe receno vynosy jsou snizeny (tudiz si toho na vypise ani nevsimnete) o velmi malou cast, kterou si bere spravce, ale s vypalnym u stavebnich sporitelen je to zcela neporovnatelne. Castku muzete kdykoli menit i bez zmeny smlouvy. Polovinu penez muzete vybrat po 15 letech, zbytek az v 60 letech!!! Pokud tyto podminky porusite, prijdete o statni prispevky. S dodanenim vynosu fondu a s dodanenim penez, ktere byly castecne osvobozeny od zdaneni pri vkladani do fondu, je to slozitejsi, jak se rika - co tri pravnici, to ctyri ruzne nazory...
anonym23654874654

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 2. 6. 2005 06:52

[quote="Tomáš"tChtěl bych si uzavřít penzijní připojištění, vzhledem k věku zatím jen na malou částku. Lze si časem částku zvýšit?
Můžete mi poradit, který fond si vybrat, na co si dát pozor atd.? Kdy nejdříve si budu moci uspořené peníze vybrat (včetně státních příspěvků)?
Jsou u penzijního připojištění nějaké další finanční náklady, třeba za vedení účtu, uzavření smouvy, změna smlouvy atd?

Děkuji všem za rady :wink:_/quote]
Výnosy jednotlivých fondů jsou na Internetu, je to jeden z klíčů pro výběr.
Třeba tady:
http://www.mesec.cz/clanky/jak-si-vedly ... ndy-vloni/
a tady:
http://www.mesec.cz/clanky/penzijni-fon ... lali-jste/
.
Výhoda oproti např. životnímu pojištění je v tom, že člověk může beztrestně a vlastně bez nákladů přecházet mezi jednotlivými fondy jak chce (dobře, nějaký měsíc to trvá, ale třeba 1 * za rok bez problémů).
Nevýhoda oproti bankám je v tom, že penzijní fond může zkrachovat (teď si vzpomenu jen na "VIVA", "Penzijní fond Multi", "Bankovní penzijní fond", "Penzijní fond Vyšehrad".

PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Návštěvník 2. 6. 2005 08:38

Jeste bych dodal, ze kdyz penzijni fond zkrachuje, tak prijdete o vsechno. Penzijni fondy nejsou pojisteny. Je to prave z duvodu, ktery zminil clovek prede mnou - drtiva vetsina investic penzijniho fondu jde (a ze zakona musi jit!!!) do statnich dluhopisu. Takze az prijde jakakoli forma znarodneni nebo menove reformy, tak Vam zustanou v ruce jen bezcenne papirky... Musite tedy zvazit, zda statu verite, ze prezije az do Vaseho duchodoveho veku.

Na druhou stranu je tu volnost v tom, ze muzete opravdu penzijni fondy stridat podle libosti (zdarma) a muzete penize i drive vybrat, ale prijdete o statni podporu.

Ja jako mlady clovek ho take budu mit, zamestnavatel mi ho proste vnuti a jinak mi ty penize nebude ochoten dat. Ale v kazdem okamziku, kdy bude potrebovat hotovost, tak sporeni radeji zrusim nez bych si mel od nekoho za 10% urok pujcovat.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod -mk 2. 6. 2005 08:58

Přehledné tabulky s výsledku plus další informace jsou taky na stránkách Asociace penzijních fondů ČR: http://www.apfcr.cz
-mk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 2. 6. 2005 09:00

Jo 100 % se dneska nemůže člověk spolehnout na nic.
Investovat do akcií? - Každá firma může zkrachovat.
Investovat do fondů? - I ten může zkrachovat, nebo ho prostě někdo vykrade.
Ivestovat do zlata, do diamantů? Co když někdo přijde na to, jak zlato vyrobit? Nebo se najde zlato nebo diamanty třeba na Marsu a i když zpočátku bude doprava drahá, časem může klesnout na rozumnější úroveň. Nedávno jsem četl, že vědci objevili ve vesmíru planetu která je tvořená jedním velkým diamantem - tedy jde čistě o problém dopravy.
Hotovost je taky na draka. (Jakýkoliv) stát se jednoho dne může "zbláznit" a rozjet tiskárny. A pak bude stát chleba jeden den 80 milionů a druhý den 100 milionů, ....
Možná sběratelské předměty (obrazy, známky, starožitnosti ...), ale kdo tomu opravdu rozumí aby "nenalít". Navíc s jistotou nemůže říct nikdo že ten a ten obraz nebude zítra za polovičku.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hráč 2. 6. 2005 10:42

Penzijní připojištění je jednou z možností jak se zabezpečit na důchod,který zřejmě od státu bude jen na úrovni životního minima.Dlouhodobým uložením jsou výnosy nižší, nyní je výhodné pro lidi spořící cca 10 let před důchodem.
Nicméně Váš zaměstnavatel rád (většinou) na důchod přispěje,takže je škoda toto zabezpečení nevyužít. Částka 500Kč by neměla být pro Vás problémem, vyšší částky jsou pak vhodné pro daňový odpočet.
Ale protože likvidita je velmi nízká (polovina po 15letech a zbytek až v 60letech), myslím že lepší je krátkodobě investovat sice s případným rizikem,ale vysokou likviditou investic i do fondů.
Přečtěte si knihy Kiyosakiho a příjďte si k nám zahrát investiční hru CASHFLOW. Pak budete uvažovat jinak a hlavně na jiné úrovni.
Každý čtvrtek 16.30-19.30h, Máchova 15, Praha 2
Objednávky předem na : jar.mlc@seznam.cz
http://www.e-profess.cz program ekonomické gramotnosti
Hráč

Odeslat příspěvekod Tomáš(smazano) 2. 6. 2005 12:51

[quote="Hráč"tPenzijní připojištění je jednou z možností jak se zabezpečit na důchod,který zřejmě od státu bude jen na úrovni životního minima.Dlouhodobým uložením jsou výnosy nižší, nyní je výhodné pro lidi spořící cca 10 let před důchodem.
Nicméně Váš zaměstnavatel rád (většinou) na důchod přispěje,takže je škoda toto zabezpečení nevyužít. Částka 500Kč by neměla být pro Vás problémem, vyšší částky jsou pak vhodné pro daňový odpočet.
Ale protože likvidita je velmi nízká (polovina po 15letech a zbytek až v 60letech), myslím že lepší je krátkodobě investovat sice s případným rizikem,ale vysokou likviditou investic i do fondů.
Přečtěte si knihy Kiyosakiho a příjďte si k nám zahrát investiční hru CASHFLOW. Pak budete uvažovat jinak a hlavně na jiné úrovni.
Každý čtvrtek 16.30-19.30h, Máchova 15, Praha 2
Objednávky předem na : jar.mlc@seznam.cz
http://www.e-profess.cz program ekonomické gramotnostiP/quote]

Kiyosakiho už mám přečteného a má čestné místo na poličce - měli bych ho povinně číst všichni.
Samozřejmě nehodlám hodit všechny volné prostředky do penzijního fondu, spíš tam posílat nějakou tu stovku, protože státní příspěvek je zajímavý a menší částku můžu postrádat i na tu dlouhou dobu spoření. Jinak něco máme v dluhopisech (zatím slušný výnos) a ve stavebním spoření. Teď jenom, aby to v práci klapalo :)

Cashflow bych si velice rád zahrál, ale mám to do prahy 300 km :? Snad až tam zase pojedu pracovně na víc dnů, tak se ozvu.
Naposledy upravil Tomáš(smazano) dne 2. 6. 2005 12:54, celkově upraveno 1
"Všechno má svůj smysl..."
Tomáš(smazano)
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tridac 2. 6. 2005 12:52

I přez některé bludy i nesmysly, některé nepravdy, jsou zde informace víceméně dostačující.

Pouze nikdo neodpovídá na to co jste se ptal.
Zkusím to napravit.
1) Minimální vkad na PP je 100,-Kč a to i v případě příspěvku zaměstnavatele, vždy musíte vy dát minimálně 100,- a k tomu dostáváte 50,- státní příspěvek.
2) Tři nejvýnosnější fondy z dlouhodobého hlediska jsou PF Komerční banky, Credit Suisse a PF ING, doporučuji PF Komerční banky, má specifika která jinde nejsou.
3) Peníze si můžete vybrat kdykoliv po 12 měsících placení a to i přerušovaném, ale přijdete o státní příspěvky, pouze dostanete to, co jste vložil, jinak vše kompletně dostanete v 60 ti letech pokud máte nový penzijní plán, do roku 1999 to bylo do věku 50 let. Po výběru platíte 15% z připsaných výnosů, které jsou automaticky odečteny (myslím tím ta procenta daně, o to dostanete méně).
4) Vy osobně neplatí nikdy a nikde u penzijních fondů vůbec nic. Někde jsem tu četl nesmysl jak si ani nevšimnete, že si někdo něco odečetl. Nesmysl. Fond má výnos, kterým nejprve uhradí poplatky,za správy fondu, platy a platby managementu, zaplacení lidí a provizí, zaplacení třeba budov či správce a to co zbyde, připisuje jako výnosy klientům., cca 3-5%, ale samozřejmě to může být 20% stejně jako 2%, je to věc hospodaření fondu.
5) změnu smlouvy v čemkoliv můžete kdykoliv, zase nesmysl jsem tady četl, vždy výši platby musíte sjednat písemně nahoru i dolů. A to včetně jednorázových vkladů musíte uvést písemně, zda se jedná o vklad, jednorázové předplacení či pravidelnou úložku. To musí být zřejmé, proč a kde se vzaly peníze.
PF je skutečně řešením kratší doby, cca od věku 50 let a výše, je velmi dobré pro starší občany 60-70 let, kdy se sjedná jako dobrá investice na dobu 5ti let, kdy stát přispěje celkem dobré příspěvky v krátkém horizontu, ale k zajištění penze u mladší populace prosím zvažte dnes zhodnocení finančních prostředků a zajištění penzijnho věku investičními prostředky, investiční životní pojištění, případně přes investiční fondy, ale je to na Vaší náklonosti k riziku i zájmu zhodnocení.
Kdykoliv je možno nastavit přímo osobní přehled i nabídku. Jsou to zcela osobní problematiky docílit shody klienta s tím co chce, může nebo potřebuje. Ale kdykoliv je možno diskutovat.
tridac

Odeslat příspěvekod Tomáš(smazano) 2. 6. 2005 12:59

TO tridac: děkuji za vyčerpávající odpověď.
Proč chci už teď sjednat penzijní přip. viz odpověď výše.
Chtěl jsem se Vás ještě zeptat na PF KB, jaká jsou ta specifika oproti jiným?
"Všechno má svůj smysl..."
Tomáš(smazano)
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tridac 2. 6. 2005 13:06

dvě věcičky jen z nápadů. když si založíte ve 20ti letech PF KB, můžete celkem dvakrát otočit na výnosnost peněz 50% + 50%, což v finále dělá pěkné peníze, ale především jediný PF KB, když jsem invalidní, tak si sjednám invalidní penze a po třech letech mi je započne vyplácet, což je bezvadné pro lidi, kteří již nikde nemají možnost jiných produktů, ale co mne u PF KB absolutně přesvědčuje o jeho dobré práci je jedna skutečnost a pravda. Jako jediný v republice se nikdy s nikým nespojil, nikoho nekoupil, neprodal, nikoho nepřebral, prostě kompletně výnosnost, obrovský úspěch na trhu i dobrou práci dokázal pouze sám a se svými klienty. To je velmi dobrá značka. Ale může to být věc názoru.
A poslední tečička, z dlouhodobého hlediska má za posledních cca 10 let nejvyšší výnosy na trhu.
tridac

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 2. 6. 2005 13:38

S tou invalidní penzí pozor. "Invalidní penze" neznamená nic jiného, než právo klienta na to, aby, když mu je přiznána plná invalidita, mu začala být vyplácena invalidní penze z jeho vlastních peněz. Takže, když si tam za tři roky vloží 3 * 12 * 100 Kč, tedy 3600, tak dostane tak maximálně jednorázové vyrovnání - 3600 + 1800 Kč státní příspěvky + zhodnocení. Nic víc. Žádné "peníze zadramo" se nekonají.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Návštěvník 2. 6. 2005 13:48

ááá opět znalý pan Chrz, četl jsem mnoho bludů z vaší klávesnice. Doporučuji číst, učit se a nejprve se seznámit s problematikou a potom diskutovat. Už jsem na různých forech četl Vaše nápady hodné zasmání, ale určitě ne pravdy.

Kolik znáte penzijních fondů, kde si založíte cokoliv, když přijedete na vozíkou s plnou invaliditou??? Kdo Vás pojistí nebo Vám dokonce započne vyplácet invalidní rentu, pokud jste invalidní????
A to je právě PF Komerční banky. Pokud vložíte jednoráz, předplatíte nebo si naspoříte, máte možnost po třech letech započít čerpat invalidní rentu, žádné vyrovnání, ovšem také může být, ale rentu, podle výše peněz i dobu placení, ale jde o to, že jste tam přišel jako invalidní člověk!!!! Někde jinde to najdete??? Se všemi výhodami, státními příspěvky, prostě se vším jako invalida dostáváte invalidní rentu?? Kde toto je obvyklé jinde??

Nic ve zlém, ale již po několikáté čtu celkem slušné věci, které jsou minimálně nepravda, jako třeba příspěvky v dětském pojištění, kdy absolutně netušíte co to je investiční pojištění pro děti, jak je konstruováno a jaké jsou garance a záruky, ale živě diskutujete o tom, co absolutně neznáte. Doporučuji se vzdělat a poté argumentovat zaručenými zprávami. U nás je školení zdarma.
Hezký den.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Karel D. 2. 6. 2005 15:11

Vážený anonyme,

opravdu, ale opravdu jte nezmínil nic konkrétního, v čem by P. Chrz neměl parvdu. Doporučuji se nad sebou trochu zamyslet.
Karel D.

Odeslat příspěvekod Návštěvník 2. 6. 2005 15:57

Vážený pane Karle D. Ono jde o to, že mluvíme každý o něčem úplně jiném. Pan Chrz napíše, že nejde o nic jiného, než že klient dostane přiznánu invaliditu a potom........., o to vůbec nejde, já jsem psal, že je invalidní a chce si udělat plnohodnotný podukt a PF KB mu jej umožňuje dokonce s výplatou invalidní renty, napsal jsem, že invalidní člověk si po vložení financí nebo naspoření může jako invalidní zajistit i tak mimo jiné invalidní rentu a pan Chrz opět napsal, kolik klient dostane peněz za tři roky. Hezké, pravdivé, ale já o tom nepsal ani náhodou. Psal jsem o tom, že invalida má možnost si vytvořit a zajistit plnohodnotný produkt, i když je invalidní. Kolik je na trhu pojištoven nebo instiucí, které Vám tuto možnost dají jako invalidovi?? A o to jde, že jsem psal o výhodách proč například být u PF Komerční banky.

Pro ukončení diskuse. Já mluvím o invalidním člověku, který si chce spořit, u PF KB může začít jako invalidní a po třech letech dokonce dostává invalidní rentu.
Pan Chrz nevím proč, hovoří o tom, že když potom bude člověku přiznána invalidita, že dostane jednorázové vyrovnání 3*12*100..... Ani jedno ani druhé jsem ani nenapsal ani neřekl a ani nemyslel. Myslím, že to je srozumitelné. Nemluvil jsem o jednorázovém vyrovnání při přiznání invalidity, ale o invalidní rentě, což je úplně něco jiného a o tom, že invalida nemá jinde šanci si invalidní rentu sjednat. Dá se to také prezentovat jako o voze a o koze, ale i v jiných diskusích jsem se přesvědčil, že jmenovaný pan nemá vůbec znalost o produktech, o kterých živě diskutuje. Takto povrchně a o ničem mohu hovořit i o státním rozpočtu či nákladech záchranné služby nebo jídle v hotelu. Slyšel jsem, všeobecně známo, ale konkrétně jsem to nikdy neviděl. Pan Chrz nezná konkrétní možnosti PF Komerční banky a stejně tak nemá ani tušení co lze a nelze při investičním pojištění pro děti, ale živě diskutuje o tom, co určitě není.
Nebudu to rozebírat, jde to někam jinam. Budu diskutovat velmi rád o plusech a mínusech produktů, sjednávám je, školím je, mám certifikáty prodeje, proto nebudu diskutovat s člověkem, který neví jaká jsou rizika u děstkého investička, že je riziko smrti nulové, že lze mnohem více pracovat s financemi na investičním pojištění a pokud mi někdo v dnešní době k zajištění finanční nezávislosti dítěte doporučí stavební spoření, tak je to přinejmenším člověk, který radí nedobře. Nic ve zlém, stavebko je zcela mimo v dnešní době a pro děti k zajištění jejich života, financí a dalších možností je to utopená spousta peněz na které si nikdy nemá šanci sáhnout pokud je potřebuje a o zhodnocení peněz už vůbec nemluvím. Ale to musí samozřejmě znát ostatní produkty, jiné možnosti a ne být prodavačem stavebka.
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků