Aktualne nejvyhodnejsi penzijni pripojisteni

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod xmart 27. 12. 2011 19:18

vpe píše:Mimochodem, neni nejlepsi zalozit PP i SS k 1.1. - usetrite jeden rocni poplatek, kdyz uz jsme takovi puntickari.

Pro Ty, kteří se chtějí prospořovat k chudobě rozhodně doporučuji ;-)


vpe píše: co vlastně vyvolává inflaci?



Odpověděl sis sám, banky které operují v módu částěčných rezer. Ty mohou tisknout peníze z ničeho a tiskem nových penež snižují kupní sílu těch existujících.

Na inflaci se můžeme také dívat jako na zkracování metru, kterým měříme ekonomické veličiny.
No a když máme kratší metr vždy naměříme více. A když ne tak už je to s ekonomickou fakt špatné. :roll:
Poznejte, jak fungují peníze a udělejte ty správné kroky k jejich ochraně.

Vyměňte své papírové peníze za OPRAVDOVÉ HODNOTY, nejlépe za AKTUÁLNĚ NEJVÍCE PODHODNOCENÉ hmotné aktivum - INVESTIČNÍ STŘÍBRO.
xmart
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Sasakr 13. 8. 2012 13:31

Potřebuji radu. Začal jsem se vrtat v babiččiných financích. Měla prachy v nějakých investičních fondech (výnos cca 2%, zrušil jsem to a hodil na spořák v Air Bank), pak měla nějakej neskutečnej termíňák na 3 roky (zrušil jsem ho, storno mě stálo furt míň, než rozdíl úroků. Na tom termíňáku bylo neuvěřitelné 1%).

Zjistil jsem ale, že má penzijní připojištění u komerčky. Je jí skoro 80, netuším, na co vlastně furt spoří, ale tak když jí z důchodu zbývá, nechť to tam posílá. Mě ale zaujaly státní příspěvky a napadlo mě, že namísto pětistovky bych jí tam od nového roku sypal ze svého 1 000, tedy bych si přes ní spořil kvůli státním příspěvkům.

Jak to je ale s výběrem? Spoří víc jak pět let, tzn. může si to vybrat kdykoliv? Nebo jednou za pět let?
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrasz 13. 8. 2012 14:06

Zrušit to může kdykoli když má odspořených aspoň 5 roků a víc jak 60 let a pak má nárok na celou výplatu i se SP.
Ondrasz
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sasakr 13. 8. 2012 14:11

Aha. Takže aby to šlo vybrat, je potřeba to komplet zrušit, ano? Nejde z toho třeba půlku vybrat a přitom tam dál syslit?

-- 13. 8. 2012 15:12 --

A ještě jedna věc, pokud by bábi umřela, což se může docela klidně stát, propadnou jí příspěvky?
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zbijeczka 13. 8. 2012 14:17

Pokud má sjednánu pouze starobní penzi (to je nejpravděpodobnější varianta), pak nelze provést částečný výběr. Jakmile peníze vybereš, smlouva končí. Ještě existuje výsluhová penze, kdy lze vybrat sjednanou část (maximálně 50%) a smlouva pokračuje dál, jenže tam je podmínka spořit 15 let, a proto si to sjednávají spíše mladší lidé.

ad úmrtí - Nejdřív si zjisti, jestli je na smlouvě sjednána pozůstalostní penze nebo ne. Pokud ano, pozůstalý získá celou naspořenou částku včetně státních příspěvků. Pokud ne, půjde o odbytné a státní podpora se bude muset vrátit státu.
zbijeczka
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sasakr 29. 8. 2012 09:28

Co si o penzijním připojištění vůbec myslíte? Napadla mě totiž jedna věc. Známý je 50 a napadlo jí šetřit např. 300 měsíčně. Ne že by snad potřebovala šetřit na důchod, na druhou stranu zhodnocení 40% měsíčně díky státním příspěvkům je hodně výhodné a byla by hloupost se o to připravit.

Co jsem tak koukal na připravované nové podmínky, zdají se mi méně výhodné, proto bych to asi moc neodkládal. Nemá to celé nějaký háček?
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 29. 8. 2012 09:46

Hlavní háček je to neexistující 40% zhodnocení. Jak starý, tak nový systém v podstatě není schopen zaručit ani "zhodnocení" na úrovni inflace, takže jako spořicí produkt nic moc.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod bbrother 29. 8. 2012 09:55

Sasakr píše:na druhou stranu zhodnocení 40% měsíčně díky státním příspěvkům je hodně výhodné a byla by hloupost se o to připravit.

Takhle to zhodnocení přece nemůžeš počítat. Schválně si spočítej průměrné zhodnocení p.a. za 15-20 let. Není to nic moc, čím déle tam peníze leží, tím hůře. Vliv státního příspěvku je po 15-20 letech mizivý. A s novou výší příspěvků od 2013 to bude ještě horší.
bbrother
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Sasakr 29. 8. 2012 09:57

Ročně tam dám 3600, s příspěvkama je tam 5400. Co mi uniká?
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bbrother 29. 8. 2012 10:06

Sasakr píše:Ročně tam dám 3600, s příspěvkama je tam 5400. Co mi uniká?

Uniká ti to, že ten příspěvek, který ti dá zhodnocení pro daný roční vklad 40%, dostaneš jen ten jeden daný rok. Dalších třeba 14 nebo 19 let nebo 29 let ti tam ty peníze leží bez zhodnocení státním příspěvkem, pouze zhodnocením výnosem fondu a výnosy penzijních fondů jsou slabé.

Doporučuji ti nastudovat si třeba:
http://theses.cz/id/zi4n3j/Bakalarka.pdf
bbrother
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Franklin 29. 8. 2012 10:07

Zhodnocení se počítá z celkového stavu účtu, kdežto státní příspěvek dostáváš jen z nového vkladu. To znamená, že první měsíc tam to zhodnocení 40% může být, ale s postupem času výrazně klesá.
Franklin
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 29. 8. 2012 10:16

Sasakr píše:Ročně tam dám 3600, s příspěvkama je tam 5400. Co mi uniká?

Unika ti to, ze ten prispevek dostanes na kazdou platbu jen jednou, ne kazdy rok. Cim delsi dobu budes produkt mit, tim vice se bude efektivni urok snizovat.
Bude-li mit tak produkt 10let, tak zhodnoceni prvni rok se vydeli 10, zhodnoceni druhy rok 9, atd. I tak to ale nevychazi spatne, odhaduji necelych 12 % plus zhodnoceni samotneho fondu. Plati ale jen pro male prispevky, absolutni vyse castky bude zanedbatelna.
No a pak je tu jeste to, ze vklady v PF nejsou nijak pojisteny, ale to vzhledem k castce neni az takovy problem.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sasakr 29. 8. 2012 10:28

No jo, už chápu, co mi uniká...

Co to pro mě znamená, že vklady nejsou pojištěny? Tady se píše: "Povinnost fondů hospodařit bez ztráty - naspořené peníze se nemohou snížit"

bbrother píše:Dalších třeba 14 nebo 19 let nebo 29 let ti tam ty peníze leží bez zhodnocení státním příspěvkem, pouze zhodnocením výnosem fondu a výnosy penzijních fondů jsou slabé.
Tak jednak by to bylo na 10 let, a jednak Allianz má 2,7 %, což je třeba víc, než mají nejvýhodnější spořáky :hm
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Franklin 29. 8. 2012 10:33

Když penzijní fond zkrachuje, nedostaneš nic.
Franklin
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 29. 8. 2012 10:34

Jenze ta zaruka je jen majetkem fondu. Pokud ten zkrachuje, nemusis dostat treba nic - klienti Vseobecneho vzajemneho a dalsich zkrachovalych by mohli vypravet.
Na rozdil od vkladu v bankach a zaloznach, ktere jsou kryty fondem pojisteni vkladu.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků