Zalozit penzijni pripojisteni?

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod kamey 29. 8. 2012 20:25

Tak stejný bonus je schopný ti dát každý sjednatel, .....kterým je i Měšec....
kamey
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Thom 29. 8. 2012 23:17

Přes Měšec jsem chtěl založit před cca rokem manželce. Bohužel se ozvali asi po měsíci. Mezitím jsme už založili přímo, psali, že se ozvou do 2 dnů myslím a dali jsme jim tak deset.
Thom
Diskutér

Odeslat příspěvekod Vindobona 2. 9. 2012 16:53

Ahoj,

chtěl bych znát Váš názor zda založit nebo nezaložit penzijní připojištění a pokud ano, kolik optimálně spořit měsíčně?

Je mi 35 let,
Jsem OSVČ - takže příspěvky od zaměstnavatele nepřicházejí v úvahu
nemám hypo ani žádné jiné závazky
mám nadprůměrný příjem

Díky za Vaše názory
Vindobona
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 2. 9. 2012 16:58

A chces si ho zalozit PROC? Co te k tomu vede?
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vigilantibus 2. 9. 2012 17:53

Aby se v době těch nadprůměrných příjmů v mládí bezpečně zabezpečí na stáří, kdy bude mít příjmy podprůměrné, ne?

Myslím, že pro získání maximálního státního příspěvku v třetím pilíři bude nutné měsíčně dávat 1000 Kč ne?

Obrázek
"vigilantibus iura scripta sunt"
vigilantibus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 2. 9. 2012 18:25

vigilantibus: na tohle existují různé kalkulace. Jedna z těch, co jsem viděl je, že "díky" inflaci si při odkládání třetiny(?) příjmu za celý produktivní život naspoříš asi tolik, co si vyděláš za poslední dva roky.

Bohužel žádný z nás nemá křišťálovou kouli, aby viděl co se stane a jak to dopadne. Já určitě nechám maximum, co půjde, v průběžném systému - jeho výhodou je, že je schopen "nějak" fungovat za v podstatě jakýchkoliv podmínek. Přežije i hyperinflaci, státní bankrot, válku měnovou reformu,... Naproti tomu systémy založené na akumulaci jsou na tyto faktory citlivé (každý z nich je nějak zasáhne), navíc s sebou nesou určité podnikatelské riziko, případně riziko nějakého trestného činu (vytunelování).

Pokud bych tedy mohl něco doporučit, tak především se postarat sám o sebe, tak, abys byl minimálně závislý na okolí a peníze z důchodu potřeboval akorát tak na jídlo. Základ je nějaké nízkonákladové bydlení - ideálně nízkoenergetický dům v dobrém stavu, není-li možné tak obyčejný dům v dobrém stavu nebo alespoň vlastní byt v dobře udržovaném domě.
Máš-li vlastní dům, tak nic neztratíš pokud budeš mít trochu větší pozemek, kde bude možné pěstovat zeleninu, mít vysazené ovocné stromy a nebo třeba nějaké rychlerostoucí energetické rostliny. Vlastní studna nebo solární panely na střechu také nejsou k zahození.

Jestli tohle všechno máš, tak bych teprve uvažoval o nějaké finanční rezervě. Píšeš, že máš nadstandardní příjmy - tak to tě tisícovka nijak nezabije a když to vyjde, bude to nějaké přilepšení, když ne, nic se neděje. Spíše mě zaujalo, že jsi OSVČ. Nedokázal bys dosáhnout většího zhodnocení investováním do vlastní firmy?
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 2. 9. 2012 21:40

V 35 je myslím na penzijní připojištění ještě brzo. Ne snad, že by si člověk neměl vytvářet nějakou finanční základnu (kterou pak případně bude možné využít v důchodu), ale začít blokovat peníze s tím, že z toho za nějakých 25+ něco vypadne důchod, je dle mého názoru nesmysl. Radši něco s krátkodobějších horizontem: bydlení, vklady, akcie, něco z nemovitostí. A taky si užívat - ať je v důchodu na co vzpomínat!
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod Vindobona 2. 9. 2012 21:49

TO: PatrikChrz

Díky za obsáhou odpověď.

Mám dům v dobrém stavu, mám zahradu, dokonce mám i solární elektrárnu na střeše a k tomu nějaké akcie.

Mám stavební spoření i životní pojištění.

Vlastní firmu nemám, jsem živnostník, o penzijním připojištění jsem uvažoval jako o místu, kde mohu odkládat drobné volné prostředky s tím že se mi mírně zhodnotí nebo alespoň ochrání od inflace.
Mám dojem, že je to výhodnější vzhledem ke státnímu příspěvku než terminovaný účet v bance.

Navíc si tím mohu snížit daňový základ.

Prostředky bych asi po 15 ti letech vybral a asi vložil jinam.

Myslíte že uvažuji správně nebo co by jste udělali na mém místě?
Vindobona
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 2. 9. 2012 23:00

Mám dům v dobrém stavu, mám zahradu, dokonce mám i solární elektrárnu na střeše a k tomu nějaké akcie.

Tak já myslím, že už jsi teď za vodou :). Pokud není možné (efektivní) investovat do té živnosti (nevím, co děláš, jestli k tomu potřebuješ prostory, nástroje, suroviny, jestli je možné nějakou investicí zvýšit zisk), tak je celkem jedno, co s těmi penězi uděláš. Pokud ti ta tisícovka nebude chybět, tak proč ne. K tomu, co už máš, to může být dobrý doplněk a kdo ví, co z toho všeho se za mnoho let ukáže jako nejlepší varianta. Každopádně bych fond obezřetně vybíral, aktuálně je mi svými ekonomickými ukazateli nejsympatičtější Allianz, případně Česká spořitelna.

Jinak díky výsluhové penzi jde po těch 15 letech vybrat pouze polovina vložených prostředků.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vindobona 4. 9. 2012 18:05

Ahoj,

mám ještě 3 otázky:

1) Co myslíš tímto:
"Jinak díky výsluhové penzi jde po těch 15 letech vybrat pouze polovina vložených prostředků"
Proč bych nemohl po 15 ti letech vybrat vše co mám naspořeno a zrušit penzijní připojištění?

2) Jak je to se snížením daňového základu?
Snižujese o celou sumu mého spoření v daném roce nebo jenom o určitou část?

3) Myslíš že státní příspěvek vydží alespoň 15 let nebo mám očekávat že za rok čí za dva se státní příspěvek bude snižovat, a to i pro staré smlouvy?

diky moc
V.
Vindobona
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 4. 9. 2012 18:16

1) Co myslíš tímto:
"Jinak díky výsluhové penzi jde po těch 15 letech vybrat pouze polovina vložených prostředků"
Proč bych nemohl po 15 ti letech vybrat vše co mám naspořeno a zrušit penzijní připojištění?

Protože bys přišel o všechny státní příspěvky a výnosy z nich.

2) Jak je to se snížením daňového základu?
Snižujese o celou sumu mého spoření v daném roce nebo jenom o určitou část?

Aktuálně je to tak, že tu část, na kterou dostáváš státní příspěvek (tedy 6000 Kč / rok) není možné uplatňovat jako daňový náklad. Uplatit můžeš až to, co platíš nad, maximálně 12 000 Kč za rok. Maximální výhodu tak realizuješ, pokud spoříš 18 000 Kč ročně.

3) Myslíš že státní příspěvek vydží alespoň 15 let nebo mám očekávat že za rok čí za dva se státní příspěvek bude snižovat, a to i pro staré smlouvy?

Tohle nikdo neví. Stát se může naprosto cokoliv. Ale vzhledem k tomu, že pro fondy je mnohem výhodnější "nová" varianta, vůbec bych se nedivil, kdyby lobovaly za nějaké znevýhodnění té současné.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vindobona 4. 9. 2012 20:16

S tou výsuhou je to pro mne novinka. Děkuji za info.
myslel jsem, že lze pojištění při podpisu sjednat jen na 15 let a po tédo době lze vše vybrat vč. státního příspěvku...
Vindobona
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 4. 9. 2012 20:21

Ne, na výsluhovou penzi může jít maximálně 50 % příspěvku. Po 15 letech je tak možné polovinu buď jednorázově vybrat, nebo požádat o vyplácení důchodu (ten lze klidně "otočit zpátky" do fondu a získat tak ze stejných peněz státní příspěvek ještě jednou).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sasakr 5. 9. 2012 12:55

PatrikChrz píše:Já určitě nechám maximum, co půjde, v průběžném systému - jeho výhodou je, že je schopen "nějak" fungovat za v podstatě jakýchkoliv podmínek. Přežije i hyperinflaci, státní bankrot, válku měnovou reformu,... Naproti tomu systémy založené na akumulaci jsou na tyto faktory citlivé (každý z nich je nějak zasáhne), navíc s sebou nesou určité podnikatelské riziko, případně riziko nějakého trestného činu (vytunelování).

Amen! Tohle mi přijde, že si lidi neuvědomují. Průběžný systém je vlastně vysoce důmyslný a odolný mechanizmus, jen by se s těmi financemi nesmělo zacházet tak, jak se zachází. Jeho tzv. neudržitelnost mi taky přijde jako pitomost. Ano, při zvyšujícím se počtu důchodců by se musely pracujícím zvedat odvody ze mzdy, na druhou stranu stát má stále dost velké rezervy, kde by mohl ušetřit a ušetřené peníze dát na penze, aniž by se zvyšovala daňová zátěž. Jenže pro to není vůle.
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Viktorius 5. 9. 2012 19:02

Reaguji na otázku tohoto vlákna, jestli založit penzijko. Pokud Vám nepřispívá zaměstnavatel nějakou štědrou částkou(např. 100% toho co vložíte vy sami), tak bych penzijko vůbec nezakládal. Jsou lepší způsoby zhodnocování peněz. Já sám se ho naopak chystám brzy zrušit. Těch rizik a nevýhod je tam na můj vkus příliš.
Viktorius
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků