Dobropis

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Veros 21. 4. 2006 09:24

Prosím o radu,
když obdržím dobropis od dodavatele, tak ho mám uhradit? Nebo mi peníze vrátí on? :oops: Děkuji.
Veros
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 21. 4. 2006 09:38

Dobropis znamená, že máš u dodavatele nějaké peníze navíc - např. zpětně poskytnutá sleva, vrácené zboží, ....

Zpravidla se to řeší tak, že výši dobropisu odečte od další dodávky, nebo započte na nezaplacené faktury.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lukipuk 19. 10. 2007 10:55

s dobropisem nemam zadnou zkusenost a tak zadam o radu - pri neposkytnuti zaplacene sluzby (ci zbozi) jsme se s dodavatelem domluvili na vraceni penez zpet na ucet, ze ktereho jsem je odeslal. oni vsak toto podminuji podepsáním (ci potvrzenim) dobropisu. "na kontaktní adresu odesílám dobropis. po přijetí potvrzeného dobropisu bude platba vrácena zpět na kartu."
me se vsak nechce neco potvrzovat pred obdrzenim dane castky. navic jejiz splatnost uplynula jeste pred prijetim tohoto dokumentu. mam byt na pozoru, nebo je tohle bezna a nezneuzitelna praxe? v zahranici jsem se s timhle totiz nikdy nesetkal a zda se mi vice nez nelogicke neco podepisovat pred obdrzenim penez.
diky
lukipuk
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 19. 10. 2007 12:16

dobropis není v žádném případě potvrzení o tom, že vám to již vrátili .... dělá se to běžně ... ale je potřeba si pořádně to lejstro přečíst ... :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lukipuk 19. 10. 2007 14:30

ja se to opravdu snazil precist poradne, dokonce jsem to dal k nahlednuti i sve matce, ktera je ucetni, ale moudri z toho nejsme ani jeden - v minusu se castka neuvadi a i jinak vypada jako normalni faktura, kterou mne zadaji o zaplaceni... a taky mi neni jasne, proc mi penize proste zpatky neposlou jen tak???
lukipuk
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod paysoft 19. 10. 2007 15:57

Pokud by poslali peníze jen tak, bez potvrzení dobropisu, nemohli by si nárokovat zpět DPH, které odvedli státu z původní fa. Toť celé kouzlo vracení potvrzeného (podepsaného) dobropisu. Mezi firmami naproto běžná praxe.
paysoft
paysoft
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mikicz 19. 10. 2007 16:55

lukipuk: účetní, která neví co je dobropis je buď čistě mzdová účetní, nebo jenom přerovnává papíry a pravá účetní je někde úplně jinde. Dobropis je jak psali už nade mnou potvrzení, že Vám dodavatel vrací peníze. Po jeho odsouhlasení (podpisu a vrácení) dostanete buď peníze, nebo slevu na příští odběr atd.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 19. 10. 2007 17:12

Pokud je na tom někde název "Dobropis", tak to musí být v plusu .... už slovo dobropis znamená, že je to vyúčtování zpět ... :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 19. 10. 2007 17:40

obvykle bývá text: "Dobropis - daňový doklad"... a v teztu něco jako: dobropisujeme Vám částku xxx z faktury YYY.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků