Platební, kreditní karta a podpis na ní.

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod OS 8. 9. 2006 12:53

Ahoj.
Mám kreditku u Čes. spořitelny a účet Student+. Na té kreditce mám podpis, kontroluje se ten podpis v obchodě, když s ní budu platit? Jěště jsem s kartou neplatil.
Jde mi o to, že na kartě mám jiný podpis, než na podpisovém vzoru ve spořitelně, protože mi to řekli a je jiný, než se podepisuju normálně.
Prostě, jestli prodavač kontroluje podpis na potvrzení, účtě a porovnává ho s podpisem na kartě.
Děkuji za odpovědi na můj přiblblý dotaz.
OS
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 8. 9. 2006 14:08

Jak kdo .... někdo se na něj ani nekoukne ... někdo ho zkontroluje .... každopádně pokud se mu nebude tvůj podpis zdát může tě požádat o občanku (či pas), zkrátka ověřit si tvou totožnost .... ja se podepisuji na všem stejně a ten můj klikihák nejde rozluštit natož okopírovat :lol:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod OS 8. 9. 2006 14:47

No mě ve spořitelně řekli, že na kartě mám mít jinej podpis, než je podpisovej vzor. V případě ukradení karty, nehrozí zneužití ve spořitelně. Tak sem na kartu sesmolil jinej podpis, ale můj běžnej podpis je jako ten na podpisovým vzoru. Tak holt se budu při placení kartou podepisovat, jako na kartě. Co se dá dělat.

Edit: Teď sem kouknul na web ČS a ten podpis se fakt kontroluje.
OS
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod dalich 8. 9. 2006 16:22

Podpis musí obchodník zkontrolovat. Pokud není transakce potvrzena PINem a už není podpis vyžadovaný, je podpis jediným stvrzením obchodu (někde se setkáte s požadavkem PIN i podpisu. Je to sice kravina, ale je to tak.) Také neplatným podpisem lze napadnout neplatnost transakce. Obchodník je při nejistotě oprávněný zkontrolovat totožnost držitele karty, v opačném případě má plné právo odmítnout transakci. V praxi se podpis kontroluje, ale přiznejme si, kdo se podepisuje pořád stejně... (já tedy ne). Navíc často obchodník podpis kontroluje jen letmo, ale to už je jiná kapitola.
dalich
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Rop 8. 9. 2006 16:23

OS píše:Edit: Teď sem kouknul na web ČS a ten podpis se fakt kontroluje.e/quote]

Podle ČS se kontroluje, a měl by se kontrolovat, ale některé pokladní na to upřímě dlabou :lol:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kryštof Korb 8. 9. 2006 19:07

jinak, to abys na kartě měl jiný podpis než na vzoru v bance je dobře: kartu pak někdo ukradne a mohl by ti snadno vykrást i celý konto :)
near field | Úplně všechno o NFC.
Kryštof Korb
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod OS 8. 9. 2006 19:36

Kryštof Korb: Ano tohe jsem si vědom, ale budu se muset podepisovat při placení trošku jinak no.
OS
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Kryštof Korb 9. 9. 2006 08:54

jojo, ale to je jen o zvyk. Nejlepší je mít jeden takovej "full" podpis a druhej takovej pracovní a ten full používat jen tam, kde je to důležitý :)
near field | Úplně všechno o NFC.
Kryštof Korb
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 9. 9. 2006 12:04

OS píše:Kryštof Korb: Ano tohe jsem si vědom, ale budu se muset podepisovat při placení trošku jinak no.k/quote]

Já když se podepíšu trošku jinak (sklouzne mi ruka) tak podepíšu otce .... :roll: :lol:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stano.mania 9. 9. 2006 22:41

Počas viacročnej skúsenosti s kartami rôznych bánk sa mi nestalo - a platím často - že by niekto žiadal dodatočnu kontrolu občianskym... kvôli podpisu - väčšinou dám PIN,
tiež mi vadí, že na karte je podpis, keď stačí PIN,
ale aby došlo k zneužitiu v banke, tak by bolo treba viac vecí a to by bol problém aj pre banku, platíme jej dosť veľké poplatky, a bezpečnosť operácií na účte je aj jej povinnosťou,
FAKTOM ale zostáva, že v najmä v USA je veľa reklamácií na kartách kvôli podpisom a mnohé sú úspešné, lebo sa dôvodí, že to nie je "môj podpis"...
stano.mania
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Premysl Tiser 10. 9. 2006 00:29

Ja osobne mam z poskytnuti pinu problem. Pokud nemam pin ulozen pouze na cipove karte, ale pouzivam klasickou magnetickou kartu a pin se overuje pres terminal on-line, nemohu vedet, jaky software na zarizeni bezi. Casto to nemusi vedet ani majitel - viry jsou vsude... Pak riskuji, ze se vytukany pin nekam ulozi a nekdo udaje z karty a pin pouzije k vyrobe a pouziti falesne karty... Jsem mozna paranoidni, ale studoval jsem pocitace...
Ekonomicke poradenstvi pro male a stredni podniky, transformace a prodej firem, poradenstvi pro obce, mesta, kraje a statni spravu, vyberova rizeni, kofinancovani k fondum EU.
Premysl Tiser
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 10. 9. 2006 09:24

Premysl Tiser píše:Jsem mozna paranoidni, ale studoval jsem pocitace...

Paranoidni byste byl, kdybyste odpojil svůj počítač od sítě a vybral všechny peníze z banky a zašil je do slamníku .... btw zavirovat se dneska dá i pračka :lol:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kryštof Korb 15. 9. 2006 13:56

BTW: s tou pračkou, to je fakt pravda :D ;) dokonce už mají i IrDa ;)
near field | Úplně všechno o NFC.
Kryštof Korb
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 17. 9. 2006 11:48

Rop píše:
Premysl Tiser píše:Jsem mozna paranoidni, ale studoval jsem pocitace...

Paranoidni byste byl, kdybyste odpojil svůj počítač od sítě a vybral všechny peníze z banky a zašil je do slamníku .... btw zavirovat se dneska dá i pračka :lol:-/quote]


.... jsou lidi, co si jako podpisový vzor k účtu dají úplně jiné jméno :D
Někdy se to bankovním úřednicím moc nelíbí, ale jde to.

Já momentálně kartu nemám (mám účet u FIO, kolem pobočky pracovně chodím skoro každý den a je pro mě levnější si vybrat peníze na přepážce než z bankomatu), ale když jsem byl u ŽB, tak jsem jí měl. A protože to byla VISA, kde při placení není vyžadován PIN, nastavil jsem si limit bezhotovostních transakcí na 0 a používal jí jenom k vybírání z bankomatu (tehdy bylo zdarma)). Takže v paranoie bych mohl vyučovat :D
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ri.va 19. 9. 2006 18:52

Mám dotaz k podpisu na kartě - je nutné, aby člověk kartu převzal v bance osobně a tam ji před pracovníkem podepsal? Jinými slovy, můžu vyzvednout novou kartu sobě i tátovi? Slečna v bance to nevěděla, slíbila, že zjistí a zavolá, ale zatím nic.
ri.va
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků