Další zaměstnanec

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod M2M 30. 9. 2006 20:48

Když budu podnikat vytvářením www stránek na internetu a chtěl bych mít ještě někoho, kdo by mi se stránkami pomáhal, chci vědět jestli existuje legální způsob jak mít takového člověka zaměstnaného ale abych za něj nemusel platit soc. a zdravotní pojištění. Něco jako brigádník atd.
Prostě vytvoří mi www stránky a já je vyfakturuji zákazníkovi a poměrnou částku dám tomuto mému zaměstnanci. Nebylo by to každý měsíc ale nárazově jak kdy. Díky za rady
M2M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod paysoft 1. 10. 2006 07:13

To co potřebujete splňuje Dohoda o provedení práce, neplatí se z ní SP ani ZP, výdělek není omezen, ale je tam limit 100 odpracovaných hodin u jednoho zaměstnavatele
paysoft
paysoft
Návštěvník

Odeslat příspěvekod M2M 1. 10. 2006 07:24

a po sto hodinách tedy u mě zaměstnanec končí?
M2M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod paysoft 1. 10. 2006 08:48

Po 100 "odpracovaných" hodinách v daném kal. roce ano.

V praxi to vypadá následovně (u jednoho pracovníka):
V DPP1 (třeba v únoru) je uvedeno, že rozsah úkolu je do 10 hodin, odměna je např. 8 000 Kč.
V DPP2 (třeba v červnu) je uvedeno: rozsah prací do 20 hodin, odměna 12 000 č
v DPP3 (třeba v listopadu) je uvedeno, rozsah prací do 15 hodin, odměna 7 500 Kč.
Součet těchto hodin nesmí překročit 100 za rok.
paysoft
paysoft
Návštěvník

Odeslat příspěvekod paysoft 1. 10. 2006 09:33

DPP spadá do kategorie dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Více o tom najdete v par. 236 Zákoníku práce. V DPP se uvádí předpokládaný rozsah práce, pracovní úkol a odměna (viz ostavec 1, par 236 Zákoníku práce).
paysoft
paysoft
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 1. 10. 2006 12:39

pavel_nadrchal píše:Nebo to vypadá tak, že odpracuje 10 hodin a Vy mu napíšete že pracoval 2 hodiny a ostatní mu dáte bokem :-D:/quote]

Nebo ještě lépe, za ty dvě hodiny dostane třeba 2000 Kč (nikde není uvedeno, kolik smí mít za hodinu).
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod M2M 2. 10. 2006 07:53

Takže je to stejné jako smlouva o dílo?

Kdo s kým uzavře SOD. Já s ním nebo on se mnou?
Já budu objednatel a on zhotovitel.

Ale kdyz nemá ŽL, tak ten výdělek bude muset někde přiznat? Nejde o statisíce tak max.10 000Kč.
M2M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 2. 10. 2006 09:48

Smlouva o dílo to nebude ....

bude to "Dohoda o provedení práce" .... vypadá to asi takto

Daň sráží zaměstnavatel ... čili vy ... a to buď srážkovou nebo zálohovou .... to už tu proběhlo několikrát:
http://forum.finexpert.cz/viewtopic.php?t=934

Btw vy si vedete daňovou evidenci sám?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod M2M 2. 10. 2006 10:32

Nevedu mám účetní ale ta říkala, že mohu s ním uzavřít smlouvu a že on nemusí mít ŽL a já mu budu platit a může to být za rok max.40 000Kč a 100hodin. A pro mě to bude jako výdaj. Co s těmi penězmi má udělat on nevím.
M2M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod M2M 2. 10. 2006 11:39

Chtěl bych se zetpat jak je to s odvodem daní z dohody o provedení práce.

Pak mě zajímá, když uzavřu DPP na 5000Kč, pak musím vyplatit zaměstnanci celých pět tisíc? Nebo již zdaněnou částku, kolik činí daně?

Např. já uzavřu smlouvu DPP na 5000Kč, ale firmě naúčtují 10000Kč (dlaší mé práce, kontakt se zákazníkem atd.)
Faktura ode mě firmě bude na 15000Kč. Já odvedu na FÚ daně z 15000Kč nebo nejdříve z 5000Kč a pak ještě z 15000Kč?
Tomu trochu nerozumím.
M2M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod paysoft 2. 10. 2006 18:51

Záleží, co do DPP uvedete, zda je to částka před zdaněním nebo po něm (doporučuji, aby nedošlo k nedorozumění: vy jste myslel před zdaněním, zaměstnanec myslel po zdanění).

Ostatní dotazy proberte s vaší účetní, jelikož budete danit, jak těch 5000 Kč zaměstnance (12 nebo 15% podle toho, zda u vás podepíše Prohlášení nebo ne) a těch 15 000 po odečtění nákladů, vy jako váš příjem v DP za aktuální rok.

Limit 40 000 Kč za rok se vztahuje na případy, kdyby u vás někdo pracoval na Smlouvu o dílo dle autorského zákona (tudíž neměl ani ŽL a ani nebyl váš zaměstnanec - třeba na DPP). Pokud byste mu vyplatil víc (což není zakázáno), musíte to nahlásit na FU (aby si zkontrolovali, zda tento příjem zdanil). Pokud je váš zaměstnanec (a to na DPP je), pak jeho příjem zdaňujete vy a on se o nic nestará.

100 hodin je limit u DPP, ale omezení příjmu tam není (Doporučuji náhlédnou do odst 1., par. 236 Zákoníku práce)
paysoft
paysoft
Návštěvník

Odeslat příspěvekod M2M 2. 10. 2006 20:19

Co je to Prohlášení, které musí podepsat?

Pak nerozumím:
Píšete "nebyl váš zaměstnanec - třeba na DPP" a poté "Pokud je váš zaměstnanec (a to na DPP je)"
M2M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod paysoft 2. 10. 2006 21:04

Prohlášení viz vedlejší forum a podepsat se nemusí (je to dobrovolné), ale je to vhodnější, pokud chci snížit zálohy na daň z příjmu.

Pokud u vás jako zaměstnavatele podepíše někdo DPP pak je z toho titulu váš zaměstnanec (par 6. Zákona o dani z příjmu ). Pokud bude mít ŽL, pak Vám může fakturovat (par. 7 Zákona o dani z příjmu). Pak s Vámi může někdo spolupracovat na Smlouvu o dílo s titulu autorského zákona (právě psaní webů, překlady ..... par 10. Zákona o dani z příjmu) nebo si můžete pronajímat prostory od fyzické osoby (pronájem podle par. 9 Zákona o dani z příjmu). A právě na příjmy podle par. a 10 se vztahuje ten limit 40 000, kdy je povinnost hlásit tyto příjmy FU (viz výše)
paysoft
paysoft
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 2. 10. 2006 21:04

A jeje, pokud nemáte o těchto věcech ani páru, nejste ochoten si to sám někde nastudovat a pak si tady jenom ověřit nejasnosti, tak se do toho snad raději ani nepouštějte...
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků