Oprava faktury

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod petrHK 2. 6. 2007 14:51

Dobrý den,
přišla mi faktura od dodavatele, kde bylo napsáno pouze: "Fakturujeme Vám za zboží dle Vaší objednávky."
Faktura neobsahovala žádné přílohy. Obratem jsem ji zaslal doporučeně zpět s žádostí o nápravu. Po týdnu přišla mailem naskenovaná opravená faktura i s přílohou (dodací list), ale její splatnost byla totožná se splatností špatné faktury a tudíž už byla vypršená. Je toto v pořádku?? Mám ji uhradit, nebo opět žádat nápravu?? Nechci být pak popotahován, že jsem zaplatil po splatnosti.
Moc děkuji za odpovědi.
petrHK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 2. 6. 2007 15:04

každopádně fakturu co nejdříve zaplatit, tak jako tak. Pouze pokud by z toho měl být nějaký problém, tak se bránit - např. si schovat obálku, kde bude uvedeno, kdy byla odeslána, atd.
Pokud to není vyloženě nějaká "podvodná" firma, neměla by z několikadenního zpoždění dělat nějaké negativní závěry.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod petrHK 2. 6. 2007 15:15

Ještě dodatek:
v mailu s opravenou fakturou bylo napsáno:
Prosím stornujte předchozí fakturu.
To znamená co?? Vždyť sem jim tu špatnou již dávno poslal zpět i s průvodním dopisem.
petrHK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 2. 6. 2007 17:14

no pokud byste zapsal původní fakturu do knihy závazků, tak ji tam odsud vyhodit a zapsat tam fakturu opravenou :-)

a jak rika PatrikChrz ... zaplatte .... kdyby vás "omylem" upomínali, tak jim to vysvetlete, či případně jim pošlete maila, že jim to platíte po době splatnosti, ale že to jinak bohužel nešlo ...
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod francesco3 9. 9. 2007 12:14

Dovolil bych si k tomuto tématu přilepit i svůj dotaz:

- mám ŽL jako hlavní činnost
- objednal jsem zboží na jméno zákazníka
- zboží jsem ale zaplatil já (nesmějte se mi)
- zákazníkovi jsem předal faktury, jako by byly od začátku jeho a on mi je proplatil
- teď ale zákazník říká, že na fakturách je záloha v plné výši faktury - tj. celkem k úhradě: 0,- - což je pravda, a že je potřeba ty faktury předělat neboť zálohová faktura vypadá jinak.

Předem děkuji.

Je to pravda? Je třeba je předělat? (Někde jsem se dočetl, že tento typ faktury není speciálně upraven v žádném nyní platném právním předpise v České republice.)

PS: Citace jejich účetní: „Je tam napsáno, že je uhrazena záloha, ale kdyby to byla jen záloha, musel by být i doplatek a zálohový faktury vypadaj jinak.”
francesco3
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 9. 9. 2007 15:11

Doufám že jsem to pochopil ....

Vy máte faktrutu na které je cena celkem k zaplacení 0,- Kč protože již byla urazena zálohou?

Napíšu postup jak to je běžně ... jsou dvě varianty
1.
a) zálohová faktrura (výzva k platbě) není daňovým dokladem
b) daňový doklad o přijaté záloze - je na něm vyčísleno DPH
c) faktura za zboží, kde je vyúčtována záloha (čili k platbě je cena celkem mínus záloha - čili může být i 0 Kč)

2.
a) daňový doklad o přijaté záloze - je na něm vyčísleno DPH - například v případě, že platíte hotově nebo nemáte žádnou "zálohovou fakturu"
b) faktura za zboží, kde je vyúčtována záloha (čili k platbě je cena celkem mínus záloha - čili může být i 0 Kč)

Nevím kolik máte dokladů .... musí být buď dva nebo tři ... nejlepší by bylo kdybyste ty doklady nascanoval a ukázal ... tohle se z těchto údajů špatně řeší ...
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod francesco3 9. 9. 2007 16:27

Ano, na faktuře je 0,-

Zde jsou obě faktury:

1.
===
http://img.pilsen-ride.net/fakt1.gif
---> k té bych měl i proforma fakturu:
---- http://img.pilsen-ride.net/fakt2-pro.gif

2.
===
http://img.pilsen-ride.net/fakt2.gif
---> k té bych měl výzvu k platbě:
---- http://img.pilsen-ride.net/fakt1-vyz.gif


Na všch dokumentech je příjemce i odběratel vždy a jen zákazník, pro kterého jsem to objednával, o mě tam nikde není ani zmínky.
francesco3
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 9. 9. 2007 18:01

No ono to trochu dela bordel tim jak jste to zaplatil vy ... kazdopadne faktury jsou dobre ... jenom trochu lina ucetni ... to nepatrne zamaskovat ... ona totiz platba vám musí probehnout mezi zalohovou fakturou a fakturou ... proste nepatrne neporadek .... ale da se to vyresit bez zmeny faktur ...
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod francesco3 9. 9. 2007 18:07

Díky za rychlou odpověď. Náhodou nějaké návrhy co by se s tím dalo dělat? Na jejich straně?
francesco3
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 9. 9. 2007 22:03

Zeptám se jak vám byly ty faktury uhrazeny ... hotove nebo na účet?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod francesco3 9. 9. 2007 23:06

Na účet, placeno kartou.
francesco3
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 10. 9. 2007 10:18

No tak to je maly problem ... dam vam priklad

Zalohova faktura: 1. 9. 2007
Uhrada faktury: 3. 9. 2007
Daňový doklad: 3. 9. 2007
Vy jste předal fakutury: 4. 9. 2007
Vám byla zaplacena faktura: 6. 9. 2007

A teď ... firma pro kterou jste to dělal má doklad, že zaplatila zálohu 3. 9. 2007 a přitom na výpisu z účtu má odchozí platbu 6. 9. 2007

Tady je problem ten, že vy jste to zaplatil za tu firmu ... ono to pak dělá bordel v datu uskutečnění zdanitelného plnění ... :-(
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků