Penzijní připojištění

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Niko777 15. 11. 2012 23:08

Dobrý den,

je mi 22 let. Chci se zeptat, zda penzijní připojištění je nejvhodnější forma spoření na důchod či nikoliv.

Není lepší např. nějaký termínovaný vklad? Tam mám přeci ve výsledku dost podobné úroky.

Mohl by mi někdo říct, kdo to již počítal jak to vyjde? Podpora je tuším 500-150. Když to tam má však človek dlouho "úrok" zákonitě klesá.

Díky.
Niko777
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Joshua_ 15. 11. 2012 23:12

Pokud byste chtěl zapadnout, udělejte si to na 100 Kč.

Pokud chcete vyčnívat, ale investovat chytře, vyprdněte se na penzijko.
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec. Nezeptáš-li se, budeš blbcem po celý život.
Joshua_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Niko777 16. 11. 2012 00:14

Můžete mi to rozebrat? :).

Co je to investujte chytře? Když se bavíme o finančních produktech samozřejmě.

Díky.
Niko777
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 16. 11. 2012 05:47

Fajn, je to 22 let. Pokud ses nenarodil se stříbrnou lžičkou v puse, budou tě nyní čekat hromady výdajů - největší z nich bude pořízení vlastního bydlení (i kdyby to mělo být jen zařízení pronajatého bytu). Považuji tak za nevýhodné spořit si na penzijním se zhodnocením nula nula nic a zároveń si ty samé peníze půjčovat na jednotky až desítky procent (dle druhu úvěru).
Vůbec bych v tomhle věku o penzijním neuvažoval. Za ty roky může dojít k tolika změnám (a třeba ani nebudeš žít a pracovat v ČR), že je to skutečně sázka do loterie.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radecekh 16. 11. 2012 07:11

Penzijní připojištění se hodí jen pro dva typy lidí:
a) Pro důchodce a lidi těsně před důchodem.
b) Pro ty, co jim zaměstnavatel přispívá velkou částku na penzijní připojištění a nechce slyšet o jiné formě bonusu - pak se vyplatí spořit si stovku.

Pro ostatní lidi je ale penzijní připojištění absolutně nevhodná forma spoření a to protože:
a) Výnos je nižší, než u jiných forem spoření.
b) Vklad na penzijním připojištění není ze zákona pojištěn.
c) K penězům se nedá rozumně dostat dříve, než v důchodu.
d) Stát je prolhaná svině, která klidně mění podmínky za provozu, ale vy už z toho vycouvat nemůžete.
e) Je velká šance znárodnění nebo vytunelování.
f) Člověk musí platit i v době, kdy nemá z čeho. Pravidelně měsíc co měsíc. Nemůže si uspořit jeden měsíc víc a druhý naopak méně.

Ze státem podporovaných forem spoření je to druhá nejhorší varianta hned po investičním životním pojištění. Nejlepší je asi stále i přes mohutné škrty stavební spoření.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod TnT2 16. 11. 2012 08:18

Nezapomeňte na možnost vstoupit nebo přejít v budoucnu v rámci III. pilíře do účastnického fondu s vyváženou nebo dynamickou investiční strategií. To by v dlouhém (> 20 let) časovém horizontu mělo řešit výnos. Současně dojde k oddělení majetku účastníků od majetku akcionářů, což by mělo řešit riziko vytunelování.
Curve karta promo kód na £5: RG7YB | Bondster promo kód: 0539 | Mintos kód: 21GMHB | Portu na 3 měsíce zdarma? Stačí SZ.
TnT2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod sniper76 16. 11. 2012 08:29

radecekh píše: Člověk musí platit i v době, kdy nemá z čeho. Pravidelně měsíc co měsíc. Nemůže si uspořit jeden měsíc víc a druhý naopak méně.

Než něco takového napíšeš ověř si to, jo?
1/platby můžeš kdykoli snížit na 100kč, pak ti běží roky do výsluhovky
2/platbu můžeš přerušit, pak se ti ty měsíce nezapočítavají.
sniper76
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Niko777 16. 11. 2012 09:55

Děkuji.

Kdybych si tedy postavil hlavu a řekl, že CHCI prostě každej měsíc dávat 500 kč na nějaký spoření, který se vyplatí?

Jaké je zhodnocení u penzijního? Tam je tedy 500+150. Jaké zhodnocení je to tedy v případě, že bych to musel spořit do 60? Počítal to někdo? :). kde jinde budu mít více než tady?

Dále jsem živnostník, takže daňové bonusy pro mě defakto neplatí.
Niko777
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Inev 16. 11. 2012 10:02

např. diskuze viewtopic.php?f=318&t=1102226&st=0&sk=t&sd=a&start=345 a jiné......chce to je hledat.

Spořit? Na co? Na jak dlouho? Máš vyřešené bydlení? Máš vytvořenou fin.rezervu? atd.... Pokud momentálně nevíš a váháš, tak samozřejmě nejjednodušší je spořící účet nebo nějaký rozumný termiňák. Prvně cíl, pak cesta.
Inev
Nadšenec

Odeslat příspěvekod fremantle 16. 11. 2012 10:19

Výnosnost penzijního připojištění za cca. 40 let i se započtením státního příspěvku může být i pod 2 % p.a.: http://theses.cz/id/zi4n3j/Bakalarka.pdf
Za stávajících podmínek při sjednání výsluhové penze může být ale možnost výběru poloviny naspořených prostředků i se státními příspěvky po 15 letech zajímavá, obzvlášť pokud v budoucnosti ti bude přispívat zaměstnavatel.
Osobně bych ale volil zatím pouze minimální příspěvek 300 Kč pro zisk státního příspěvku 90 Kč (od 1. ledna), aby běžela lhůta pro výsluhovou penzi.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod SocPredator 16. 11. 2012 11:06

Niko777 píše:Jaké je zhodnocení u penzijního? Tam je tedy 500+150. Jaké zhodnocení je to tedy v případě, že bych to musel spořit do 60? Počítal to někdo? :). kde jinde budu mít více než tady?

Dále jsem živnostník, takže daňové bonusy pro mě defakto neplatí.


Nikdo to nepočítá, protože zhodnocení je věc budoucnosti. Maximálně to někdo spočítá bez zhodnocení od fondu, to je minimum. Může to být 1% nebo 3%, ale není to termínovaný vklad, kde je úrok předem známý, takže přesný výnos se prostě říct nedá. Podpora a daňové úlevy jsou hezká věc, ale i to se může změnit.
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod Thom 16. 11. 2012 11:41

500+150 od ledna už platit ani nebude.
Já bych založil na 3 kila, ale do konce listopadu. Ty v rozpočtu většina lidí moc nepocítí a narozdíl od ukládání si toho na spořák moc nehrozí, že člověk po pár měsících přestane nebo to dokonce vybere proto, že se objeví nový typ televize, ajfounu apod. Tady se to taky dá zrušit a vybrat, ale než by přišly prachy, tak ta touha po nové ptákovině člověka snad přejde :)
Teď má člověk ještě možnost výsluhovky a s příspěvkem zaměstnavatele nebo blížícím se termínem výplaty výsluhovky nebo plné výplaty případně navýšit.
Thom
Diskutér

Odeslat příspěvekod dayslypper 20. 11. 2012 07:50

Nezapomeň, že dnes poslední šance uzavřít to přes finance.cz pro získání dvojnásobku spořené částky po uplynutí roku. Prý je důležitý hlavně ten el. formulář, smlouva může být později. Do konce listopadu pak asi už jen ten měšec za 500,- což je taky slušné.
dayslypper
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod S474N 20. 11. 2012 09:55

dayslypper: no to je sice pekne, ale kdyz si to nekdo da na "udrzovaci" stokorunu, tak se mu vyplati Mesec, ten dava 500, finance.cz davaji pouze 200 Kc.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 20. 11. 2012 10:14

Je potřeba se na to podívat s chladnou hlavou. Pokud je vám +/- 50, tak se o tom dá uvažovat, pokud (podstatně) míň, tak se uklidněte a nesedněte jim na lep, budete mít ještě mnoho lepších způsobů jak vyhodit peníze.
xls
Inventář

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků