Student VŠ - jaký normální + spořicí účet?

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Sirusek 6. 1. 2008 14:55

Dobrý den,
jsem student (VŠ) a jsem zatím u ČS, ale pořád platím zbytečné poplatky, takže chci jinam.

Bankovní účet využiji pouze na platby za telefon + Vš si sthává kolejné. Bankomat používám tak 1x za měsíc a jinak na vše platím kartou a nebo přes internet banking.

Nyní mám v plánu pořídit si spořicí účet (nejspíše Emax, ale uvažuji ještě o Fio,Bawag) + zrušit účet u ČS.

Chtěl bych se Vás tedy zeptat :
1) je nějaké pojištění Emaxu stejně jako u ING konta?
2) jaký účet by byl pro mě vzhledem k mým transakcím
nejvýhodnější?Přemýšlím o Fio nebo mKonto ale zase mít
všechny peníze u Mbanky ...

Připadně pokud by se to dalo vše spáchat výhodně jedním spořicím účtem byl bych jen pro :)

Předem díky za návrhy.
Sirusek
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod M2M 6. 1. 2008 15:46

FIO,mBANK,ING - vše za 0Kč. Je toho tu mnoho. mrkni do diskuzí, já odešel od KB
M2M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 6. 1. 2008 16:11

Já bych jenom chtěl upozornit na dvě věci
a) mKonto neumí inkaso
b) například koleje VUT se brání inkasovat z účtů mimo ČS, e-banky, KB a ČSOB ... ale už jsem na ně zatlačil aby to bylo o příštího roku vpořádku a hlavně aby to neporušovalo zákon o ochraně spotřebitele

Jinak doporučuji pořídit si všechno ... čili FIO, mKonto, eMAX, ING konto ... a pak poznáš co ti nejvíc vyhovuje ...
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sirusek 6. 1. 2008 16:24

ad a) kolejné je ale SIPO ne?
b) díky za upozornění. Zeptám se i na našich

jde mi hlavně o to, jestli je pro mě dostačující mít pouze spořicí účet a nebo mě vyjde levněji, když si k tomu přidám i účet normální. Ale normální bude asi potřeba že...

a K tomu Emaxu - je tedy nějak pojištěn?
Sirusek
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bojler 6. 1. 2008 17:23

Pojisten vuci cemu? Vsechny ucty jsou ze zakona pojisteny, takze nema cenu tohle uvazovat. Byt tebou poridim eMax a mKonto u mBank. eMax muzes zacit vyuzivat hned, k mKontu aktivne prejdi v okamziku kdy zavedou ten jejich "service pack" (inkaso, kreditky, zahr. platby...). To by melo byt do pulky roku.

Do te doby bych se na to vykaslal a jeste nechal chvilku zit CS v blahovem pocitu, ze ji nic nehrozi :-) Nema cenu kvuli par korunam otvirat dalsi a dalsi ucty. Pokud uz chces utect hned, mozna stoji za uvahu pro bezny ucet Fio nebo WSPK. WSPK nema krom vyberu z bankomatu zadne poplatky, uroceni je 1,4%
bojler
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Czulibrk 6. 1. 2008 18:21

Vzhledem k IB mBank, který zatím nedorostl ani do puberty a absenci základních služeb bych být tebou volil Studentské konto plus od ČSOB.

Výhody:

- pravděpodobně o mnoho funkčnější IB (tuzemský devizový styk, platby do zahraničí, změna limitů, dobíjení telefonních karet atd. atd.)
- Visa Classic k účtu zdarma (embosovaná. mBank má tuším Electron)
- zdarma neomezený počet výběrů z bankomatů ČSOB, které jsou všude (mBank má tři za měsíc zdarma ze všech bankomatů, FIO má placené myslím po 6,- / výběr taky od ČSOB)
- nulové poplatky včetně příchozích a odchozích plateb (má Fio i mBank)
- kontokorent 20 000,- úročený 13,9% p.a. (mBank ani Fio tuším nemá)
- pobočka na každém rohu (mBank ani Fio nemá)
- infolinka zdarma (mBank nemá, nevím jak Fio)
- účet podporuje inkaso (mBank ne, nevím jak Fio)

Jako spořící účet pak určitě eMax, tam není nad čím váhat :)

Mimochodem, já byl stejný případ a přechodem od ČS k ČSOB uspořím ročně částku v řádech tisíců :)

+ bonus, stačí jednou ukázat index a hotovo. Nemusíš tam každý semestr nosit potvrzení o studiu jako u ČS... ;)
Olé!
Czulibrk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 6. 1. 2008 19:37

Jasně ... a až nebude student tak bude měnit banku? Nebo platit nehorázný poplatky ČSOB .... jinak já tady opravdu bankomat ČSOB nemám ... proto miluju mBank a můžu vybírat z čehokoliv :-)
Jo a ad ten kontokorent ... nemá Cetelem lepší podmínky?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bojler 6. 1. 2008 19:48

Czulibrk píše:já byl stejný případ a přechodem od ČS k ČSOB uspořím ročně částku v řádech tisíců :)e/quote]


A ted tu o karkulce. Na poplatcich usetris maximalne par stovek. Dalsi se da usetrit uz jenom lepsim urocenim. Ze usetri, o tom zadna, ale zas nekecejme...

P.S. studentovi se fakt hodi tuzemsky devizovy styk.... :roll:
bojler
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Czulibrk 6. 1. 2008 20:11

Ad. Setreni:

Funguju na Aukru, kupuju, prodávám a ČS si za transakce + výběry z bankomatu vzala běžně přes 100,- měsíčně, takže ta cifra sedí. Jinak úspora je přímo úměrná využití konta, to je jasné.

Tuzemský devizový styk jsem uváděl jen jako příklad (a ano, i ten jsem použil)...

Ad. Změna banky po ukončení studia:

Ano, a co je na tom? Při zakládání účtu se uvádí předpokládaná doba studia. Stačí říct do 28-mi (zákonem dané maximum) a nikdo neřekne ani popel. Pro mě konkrétně to znamená ještě 8 let výhod studentského konta ;) Nikdo nemůže ani hádat, jak bude vypadat český bankovní trh za osm let, takže mě ani v nejmenším netrápí, co bude za tu dobu.

Ad. Bankomaty:

To si musí přebrat sám. mBank tři výběry kdekoliv x ČSOB neomezený počet výběrů ve svých automatech. Já automat nikdy nehledal, spíš si našel on mě ;)

Ad. CETELEM, kontokorent:

Podmínky CETELEM neznám, ale trochu mi to zavání ironií... nepíšu, že se jedná o extra výhodnou službu, jen říkám, že je VUBEC k dispozici (na rozdíl od mBank a FIO), navíc pro studenta věc k nezaplacení (a to doslova). Proč do toho zatahovat další služby jako CEELEM, kontokorent je mnohem elegantnější řešení.

Abych to shrnul. Dokud je člověk student, měl by využívat výhody, které mu z toho stavu plynou - myslím, že v přímém porovnání se m
konto oproti Studentskému kontu plus od ČSOB vůbec nechytá. Můj názor.

Hezký den.
Olé!
Czulibrk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 6. 1. 2008 20:46

A kolik že platíte na poplatcích?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Czulibrk 6. 1. 2008 21:01

Přiznám se, že nerozumím. Co jsem přešel k ČSOB, tak poplatky neznám. Nepočítám občasné poplatky za tuzemský devizový styk nebo případný kontokorent.

Měsíčně mám na účtu desítky transakcí, takže i s výběry z bankomatu to u ČS vyšlo celkem draho...
Olé!
Czulibrk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KubaPa 6. 1. 2008 21:45

Czulibrk: u FIO kontokorent jde bez problémů, jsou dvě varianty, které se liší poplatkama a úročením - jeden má nižší úročení a vyšší poplatky, druhý naopak.
Od ČSOB jsem zdrhnul, ale je fakt, že já tam měl nejdřív studentský konto a potom jsem si tam já vůl nezkušenej zřídil i podnikatelský, abych to měl pod jednou střechou. Teď mám podnikatelskej účet u FIO, osobní u e-banky a spořící ING a jsem spokojenej - jednak na poplatcích platím teď dohromady tak 30 měsíčně oproti 300 u ČSOB a jednak transakce probíhaj podstatně rychleji - třeba převod zadanej odpoledne na FIO mám brzo ráno na e-bance, to je pokud by na jedný straně byla ČSOB a na druhý něco jinýho nepředstavitelný - u nich jsem měl občas pocit, že to schválně zdržujou. Pokud e-banka výrazně zdraží ty poplatky, který mě zajímaj (zatím ty změny pro mě znamenaly zlevnění), po dokončení fůze s Raiffaisen, půjdu s osobním účtem buď taky k FIO nebo k mbance, pokud vychytá mouchy.
KubaPa
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Czulibrk 6. 1. 2008 22:26

Aha, četl jsem na nějakém fóru, že se FIO s povolením kontokorentu docela cuká, tak nevím. U Studentského konta plus je hned po založení a bez poplatku :)

Co se týče rychlosti připisování plateb, ČSOB má opravdu co dohánět. Doufal jsem, že to bude lepší než u ČS, ale je to stejná bída... navíc ČS má v IB "nezaúčtované transakce", takže platbu člověk vidí den předem, i když s ní nemůže nakládat. ČSOB nic takového nevede. Na druhou stranu umí prioritní příkaz z účtu (ale nechá si to určitě řádně zaplatit).

Aby byl informační servis kompletní, ještě bych připomněl, že úročení vkladu na účtu je u Studentského konta ČSOB směšně nízké, aktuálně 0,05%. Mně to vyhovuje, můj zůstatek má maximálně tři nuly, ale někdo by s tím mohl mít problém. Na druhé straně, nechávat na běžném účtu větší obnos peněz je především kvůli inflaci do nebe volající nesmysl... :P
Olé!
Czulibrk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jichaj 6. 1. 2008 22:36

Je fakt, CSOB ma asi nejlepsi studentsky ucet na trhu. Ale myslim, ze za par mesicu na tom mBank bude lepe.
Vyhodu vidim ve vyberech z jakehokoli bankomatu (CSOB fakt neni vsude) a vybery v zahranici (ty velmi vitam).
IB ma prehlednejsi zas CSOB.
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod KubaPa 6. 1. 2008 23:01

Czulibrk píše:Aha, četl jsem na nějakém fóru, že se FIO s povolením kontokorentu docela cuká, tak nevím. U Studentského konta plus je hned po založení a bez poplatku :)
-/quote]

Tak jestli se cukaj nevím, jen jsem zkoumal ceník a nakonec vzal kontokorent u ebanky a ne u nich. Ale nabízej ho.
KubaPa
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků